WOC
VEJEN TIL VM 2024
World Cup runde 1 og 2
Olten, Schweiz & Genova, Italien
24.-26. maj 1.-2. juni
World Cup i orienteringsløb
Mens vi venter på at årets højdepunkt, VM i orienteringsløb, der i år skal løbes i Edinburgh i Skotland, løber af stablen i juli, følger vi de danske løberes vej til mesterskabet. Et afgørende skridt på VEJEN TIL VM 2024, er de to World Cup runder i Schweiz og Italien, hvor den første fungerer som testløb til WOC.
De første to runder af den årlige internationale cup, IOF's Orienteering World Cup, skal løbes i Schweiz og Italien inden for kun en uge, i slutningen af maj og starten af juni. Der er sprint på programmet til begge runder, som optakt til det sprint VM, der en måneds tid senere skal løbes i Skotland.
Der bliver verdensklasse matching for alle pengene til de fire finalekonkurrencer, og Dansk Orientering er selvfølgelig på plads i Schweiz og Italien, så du her på siden kan finde alt du skal bruge for at opleve den danske vinkel på World Cuppen og følge løberne på vejen til VM 2024.
Du kan læse mere om distancerne før de går i gang, finde links til alle de forskellige LIVE services under løbene og læse opfølgninger og se billeder fra konkurrencerne, når de er vel afsluttet. Har du spørgsmål til siden, ris/ros eller ønsker, kontakt da gerne kommunikationsansvarlig i Dansk Orientering, Camilla Bevensee på
UDTAGELSE - HER ER HOLDET
HOLDET TIL WORLD CUP RUNDERNE I SCHWEIZ OG ITALIEN ER UDTAGET
Efter en intensiv weekend med KO-testløb i Kolding i torsdag og DM-sprint og DM-sprintstafet i Fredensborg, er holdet til World Cup runde 1 i Olten, Schweiz fra 21.-27. maj og World Cup runde 2 i Genova, Italien fra 27. maj - 3. juni, nu udtaget.
Udtagelsen er blevet gjort af udtagelseskomiteen med det nye trænerteam med cheflandstræner Tue Lassen og sprintlandstræner Mikkel Lund i spidsen, samt den nye løbervalgte udtagelsesrepræsentant, Simon Thrane Hansen, Søllerød OK.
Se holdet til World Cup runderne i Schweiz og Italien her:
VEJEN TIL VM 2024 - Andreas Bock Bjørnsen drømmer om topplaceringer
En af de løbere, der både sidste år og i år, har valgt at fokusere udelukkende på sprintgrenen af orienteringssporten, er forsvarende dansk mester på både sprint og knock-out sprint, Andreas Bock Bjørnsen.
Den snart 24-årige OK Pan Aarhus løber, har VM i Skotland som hovedmål, med World Cup-runderne i Schweiz og Italien om en lille måned som delmål på vejen, og drømmer om at forløse sit potentiale på de kringlede, stejle og brostensbelagte gader i Edinburghs 'Old town' til sommer.
"Jeg synes en podieplacering kunne være vildt fedt. Jeg så til EM i Italien i oktober sidste år, at jeg godt kunne være med helt oppe i verdenseliten, hvor jeg lå på store dele af finalen på den individuelle sprint. Jeg klarede kvalifikationen godt, og hvis jeg ikke havde lavet én stor fejl på, ville jeg have ligget rigtig godt i finalen også. Det er selvfølgelig ikke sådan at man bare kan trække de der store, lidt dumme stress-fejl fra, men jeg tror på at jeg har potentialet til at løbe mig i top-6," lyder det fra Bock Bjørnsen, der synes han har taget nogle store skridt i forberedelserne mod VM, på træningslejren i april.
Læs hele artiklen om Andreas Bock Bjørnsen og VM træningslejren i Skotland her:
Program World Cup runde 1 og 2
-
Knock-out sprint
Fredag 24. maj og lørdag 25. maj - Olten
Kvalifikation og finaler
Amanda Falck Weber
Hedvig Valbjørn Gydesen
Ida Agervig Kristiansson
Josefine Lind
Lotte Markussen
Malig Agervig Kristiansson
Nicoline Friberg KlysnerAndreas Bock Bjørnsen
Emil Øbro
Jacob Steinthal
Jakob Edsen
Jeppe Edvardsen
Oscar David Broman Jensen -
Individuel sprint
Onsdag 4. oktober - Verona
Kvalifikation og finale
Amanda Falck Weber
Hedvig Valbjørn Gydesen
Ida Agervig Kristiansson
Josefine Lind
Lotte Markussen
Malig Agervig Kristiansson
Nicoline Friberg KlysnerAndreas Bock Bjørnsen
Emil Øbro
Jacob Steinthal
Jakob Edsen
Linus Agervig Kristiansson
Oscar David Broman Jensen -
Individuel sprint
Lørdag 1. juni - Voltri
Finale
Ida Agervig Kristiansson
Josefine Lind
Lotte Markussen
Malig Agervig Kristiansson
Nicoline Friberg KlysnerAndreas Bock Bjørnsen
Emil Øbro
Jacob Steinthal
Jeppe Edvardsen
Mads Møller Skaug
Oscar David Broman Jensen -
Sprintstafet
Søndag 2. juni - Nervi
DISTANCERNE TIL WORLD CUP RUNDERNE I SCHWEIZ OG ITALIEN
Knock-out sprint - 24. og 25. maj (kvalifikation og finale)
Knock-out sprinten i Olten, Schweiz, består af et kvalifikationsløb fredag eftermiddag, hvorfra de 12 bedste fra hvert af de tre kvalifikationsheats for henholdsvis herrer og damer, går videre til finalerne lørdag. Finalerne løbes i heats af seks løbere, med først seks kvartfinaler, hvorfra de tre bedste går videre, så tre semifinaler, hvorfra de to bedste går videre, og til sidst en enkelt finale, hvor vinderen og anden- og tredjepladsen findes.
Der skal løbes i byerne Zofingen og Olten til knock-out sprinten, og arrangørerne beskriver terrænet som urbant med både større og mindre bygninger og parkområder. De ældre dele af begge byer vil byde på sværere orientering i smalle gade og på fortove.
Program knock out sprint kvalifikation
14.00 Første start herrer
14.50 Første start damer
Detaljer om løbet
Kvalifikation damer - 2,8 km, 16 m stigning, 16-18 poster
Kvalifikation herrer - 3,2 km, 20 m stigning, 19-22 poster
Program knock out sprint finale
10.00 Første start kvartfinaler herrer
10.30 Første start kvartfinaler damer
12.00 Web-TV starter
12.09 Første start semifinaler herrer
12.47 Første start semifinaler damer
13.27 Start finale herrer
13.42 Start finale damer
14.00 Web-TV slutter
Detaljer om løbet
Kvartfinaler herrer og damer - 1,9 km, 10 m stigning, 9 poster, 6-7 min vindertid
Semifinaler herrer og damer - 2,2 km, 10 m stigning, 15 poster, 7-8 min vindertid
Finale herrer og damer - 2,3 km, 14 m stigning, 14 poster, 7-8 min vindertid
-
Startlister
Første start kl. 14.00
Kvalifikation:
Finale:
-
Resultater og GPS
-
Nyheder og billeder
Individuel sprint - 26. maj
Her kommer der mere info om den individuelle sprint til World Cuppen i Schweiz.
Program individuel sprint
xx
Detaljer om løbet
Finale - xx km, xx m stigning
Forventet vindertid xx minutter
-
Startlister
Fællesstart kl. 11.30
Herrer
Damer
-
Resultater og GPS
Herrer
Damer
-
Nyheder og billeder
Billeder
Individuel sprint - 1. juni
Her kommer der mere info om den individuelle sprint til World Cuppen i Italien.
Program individuel sprint
xx
Detaljer om løbet
Finale - xx km, xx m stigning
Forventet vindertid xx minutter
-
Startlister
Første start 11.30
Herrer
Damer
-
Resultater og GPS
Herrer
Damer
-
Nyheder og billeder
Billeder
Sprintstafet - 2. juni
Her kommer der mere info om sprintstafetten til World Cuppen i Italien.
Program sprintstafet
xx
Detaljer om løbet
1. og 4. tur- xx km, xx m stigning
1. og 4. tur- xx km, xx m stigning
Forventet vindertid xx minutter
-
Startlister
Første start kl. 15.40
-
Resultater og GPS
-
Nyheder og billeder
Billeder
NYHEDER OG PRESSE
PRESSEHENVENDELSER
Ønsker man at skrive om VM i orienteringsløb, de danske VM-løbere eller noget tredje relateret til det danske landshold i orienteringsløb, står kommunikations- og presseansvarlig i Dansk Orienterings-Forbund, Camilla Bevensee, klar til at hjælpe.
Kontakt Camilla Bevensee på mail til
NYHEDER FRA EOC 2023
Se alle nyheder og artikler om EOC 2023
DET DANSKE WORLD CUP HOLD
Damer
-
Amanda Falck Weber
Tisvilde Hegn OK
-
Hedvig Valbjørn Gydesen
OK Melfar
-
Ida Agervig Kristiansson
OK Snab
-
Josefine Lind
OK Gorm
-
Lotte Markussen
OK Pan Aarhus
-
Malin Agervig Kristiansson
OK Snab
-
Nicoline Friberg Klysner
FIF Hillerød Orientering
Herrer
-
Andreas Bock Bjørnsen
OK Pan Aarhus
-
Emil Øbro
Tisvilde Hegn OK
-
Jacob Steinthal
FIF Hillerød Orientering
-
Jakob Ekhard Edsen
Aarhus 1900 Orientering
-
Jeppe Edvardsen
OK Snab
-
Linus Agervig Kristiansson
OK Snab
-
Mads Møller Skaug
OK Pan Aarhus
-
Oscar David Broman Jensen
Allerød OK
Reserver damer
Knock-Out: 1. Reserve Lotte Markussen, 2. reserve Mathilde Smedegaad Madsen (Søllerød OK)
Individuel sprint: 1. Reserve Mathilde Smedegaad Madsen, 2. reserve Ida Øbro (Tisvilde Hegn OK)
Reserver herrer
Knock-Out: 1. Reserve Jeppe Edvardsen (OK Snab), 2. Reserve Emil Øbro (Tisvilde Hegn OK)
Individuel sprint: 1. Reserve Jacob Steinthal, 2. reserve Jeppe Edvardsen
Agnes Nørgård Kracht, Tisvilde Hegn OK, er blevet tilbudt en plads på holdet, men har takket nej.