Chris Terkelsen har fået et wild-card til 2. afdeling af Park World Tour ´97, der løbes på fredag i Jyväskylä, Finland efter sin sejr i For-VM i Kristiansand forrige weekend.

Chris Terkelsen har fået et wild-card til 2. afdeling af Park World Tour ´97, der løbes på fredag i Jyväskylä, Finland efter sin sejr i For-VM i Kristiansand forrige weekend.
Chris starter som nr. 2 af de 20 herreløbere, hvor Carsten Jørgensen og Allan Mogensen efter deres fornemme resultater i 1. afd. starter h.h.v. 4. og 3.-sidst.
Dorte Dahl, der blev nr. 4 i 1. afd. i Sverige starter 4.-sidst i det stærke damefelt, hvor hele verdenseliten er til start på samme måde som hos herrerne.
Resultaterne vil foreligge sidst på eftermiddagen fredag.

Lørdag - søndag løbes den finske stor-stafet Jukola i udkanten af Jyväskylä. allan Mogensens norske klub Bækkelaget er efter deres sejr i TioMila blandt de store favoritter. Målgang er søndag morgen tidlig.
Fra Danmark er 2 herrehold til start - Tisvildehegn OK og OK Pan Aarhus.

Lørdag d. 14. juni løbes 2. afd. af URTEKRAM-Junior-Cup-´97 i Sjølund Plantage, nær Viborg og søndag d. 15. juni løbes 3. afd. i Nørlund Plantage, Ikast.

Lørdag d. 14. juni løbes 2. afd. af URTEKRAM-Junior-Cup-´97 i Sjølund Plantage, nær Viborg og søndag d. 15. juni løbes 3. afd. i Nørlund Plantage, Ikast.

Løbene er samtidigt testløb til junior-verdensmesterskabet (JWOC), der løbes i juli måned i Belgien. Her har de danske juniorer noget at leve op til med de seneste års mængde af medaljer og fornemme placeringer.

I damernes stafet gentog norske Bækkelaget deres sejre fra Spring-Cup (Dan) og TioMila (SWE). Bækkelagets stjernespækkede 4-mandshold vandt med flere minutter foran en større flok, hvor svenske IFK Södertälje med Katarina Borg (Al

I damernes stafet gentog norske Bækkelaget deres sejre fra Spring-Cup (Dan) og TioMila (SWE). Bækkelagets stjernespækkede 4-mandshold vandt med flere minutter foran en større flok, hvor svenske IFK Södertälje med Katarina Borg (Allan Mogensens svigerinde) på sidstetur, vandt spurtopgøret om 2. pladsen.

De to danske deltagere Dorte Dahl, Indre Østfold og Tine Rasmussen, Nydalen 2 blev med deres norske hold placeret på h.h.v. 26. og 58. pladsen.

I nat løber herrerne deres 7-mands-stafetløb med start 21.30 (dansk tid) med målgang ved 5-tiden.

Norske Bækkelaget med Allan Mogensen (nok på den afgørende sidstetur) er storfavorit-ter, og det bliver spændende om de ligesom deres damehold også kan gentage deres sejre fra Spring-Cup-97 og TioMila-97.
Det bliver også spændende at se, om de 2 danske hold Tisvilde Hegn og Pan kan gentage deres topplaceringer efter de første stafetture - og om Tisvilde denne gang holder længere.
Løbet kan følges på internettet LIVE på http://www.jcfin.fi/jukola97/interactive.html.

De 2 danske hold er godt med efter de 3 første nat-stafetture, nu hvor det begynder at lysne i Finland.

De 2 danske hold er godt med efter de 3 første nat-stafetture, nu hvor det begynder at lysne i Finland.
Tisvilde Hegn ligger som nr.22 og Pan er nr.36. Favoritterne Bækkelaget fra Norge er nede på en 65. plads 11 ½ min. efter det førende hold.

Tisvilde kom ind som nr. 53 (Claus Stallknecht) efter 1. ture. Peter Cederberg løb 2 placeringer op, før Keld Johansen gik amok på 3. turen og løb Tisvilde op på 22. pladsen. Keld har afløst Thomas Jensen (som er til militær-VM i Spanien) på 3. turen og gjorde det forrygende.
Jens Knud Maarup gentog næsten sin bedrift fra TioMila,hvor han kom først ind på 2. turen. J. K.M. gik ud 9 minutter efter, idet Morten Fenger-Grøn kom ind som nr. 134. I mål var J. K. M. kun 6 min. efter det førende hold - som nr. 43. Thomas Hjerrild på Pan´s 3. tur løb ligesom Keld stærkt og kom ind som nr.36 - 51 sekunder efter Tisvilde og ca. 7 min. efter det førende hold Indre Østfold, NOR (m. Tore Sandvik).

Tisvilde og Pan har nu h.h.v. Lars Simonsen og Kent Lodberg ude på 4. tur.

IFK Göteborg (m. Jakob Ødum og Torben Skovlyst) ligger på 3. plads, Halden, NOR (m. Chris Terkelsen) ligger på 10. plads, og Pan-Kristianstad (m. Peter Hansen og Thomas Nielsen) ligger lige efter Pan Aarhus på 37. pladsen

2. OG 3. AFD. AF URTEKRAM-JUNIOR-CUP-97 AFGJORDE HVEM DER BLEV UDTAGET TIL DETTE ÅRS JUNIORVERDENSMESTERSKAB I LEOPOLDSBURG, BELGIEN.

2. OG 3. AFD. AF URTEKRAM-JUNIOR-CUP-97 AFGJORDE HVEM DER BLEV UDTAGET TIL DETTE ÅRS JUNIORVERDENSMESTERSKAB I LEOPOLDSBURG, BELGIEN.
2. AFD. AF URTEKRAM-JUNIOR-CUPPEN BLEV LØBET I SJØRUP PLANTAGE LØRDAG D. 14. JUNI OG 3. AFD. I NØRLUND PLANTAGE SØNDAG D. 15.
LØRDAGENS LØB VAR MEDIUMDISTANCE MED VINDERTIDER OMKRING 40 MIN., HVOR SØNDAGENS LØB VAR KLASSISK DISTANCE.
LØRDAG VANDT DEN UHELDIGE DM-LANG-LØBER RUNE OLSEN FRA SØLLERØD OK, MEN ANDENDAGEN LØB HAN DÅRLIGERE OG BLEV SIN LØRDAGS-SEJR TIL TRODS IKKE UDTAGET TIL VM-HOLDET.
MERETE BIGUM VANDT LØRDAG OG BLEV TOER EFTER HELENE HAUSNER SØNDAG. HENRIK JØRGENSEN VANDT SØNDAG.

JWOC-HOLDET-97


DAMER: MERETE BIGUM, PERNILLE OG MARIANNE HUSEN, RIE BAUN CHRISTENSEN, ALLE FARUM OK, HELENE HAUSNER, OK ØST OG STINNE SKAMMELSEN, SILKEBORG OK.
HERRER: HENRIK JØRGENSEN, VIBORG OK, CLAUS BLOCH, OK PAN, CLAUS BOBACH OG CHRISTIAN NIELSEN BEGGE AALBORG OK, CHRISTIAN ØRNSHOLT, HTF OG MARTIN MUNCH, SØLLERØD

JWOC FINDER STED I DAGENE 8- 14. JULI MED KLASSISK D.10,. KORTDISTANCE D.12. OG STAFET D.13. JULI.

RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF