Chris Terkelsen, Farum OK har med sin første plads i lørdagens Spring Cup Klassisk og Anne Konring Olesen, FIF Hillerød med sin tredjeplads lagt sig i spidsen i kampen om at vinde Trimtex Cup 2005.

VINDER af TRIMTEX CUP 2005 er den løber, der efter sidste afdeling har fået flest point i 7 af årets 12 Trimtex Cup afdelinger.
Løberne tildeles points i lighed med systemet, som anvendes i World Cup. Det vil sige at nr. 1 får 50 point, nr. 2 får 45 point, nr. 3 får 41 point, nr. 4 får 38 point, nr. 5 får 36 point, hvorefter pointsummen reduceres med 1 point pr. lavere placering. Det betyder, at blandt de gennemførende løbere vil de 40 bedst placerede få point.
Trimtex Cup er åben for alle medlemmer af klubber under DOF samt for medlemmer af udenlandske klubber tilsluttet forbund under IOF, MEN kun danske løbere (herunder løbere, som kun løber for en udenlandsk klub), og udenlandske løbere, som er medlemmer af danske klubber, kan opnå ranglistepoint.

Stillingen efter første afdeling:
DAMER:
1 Anne K. Olesen FIF Hillerød 50
2 Olena Zabrodska Farum OK 45
3 Charlotte Thrane OK Øst 41
4 Rie Stenhøj Baun OK Pan 38
5 Line Pedersen Ballerup OK 36
6 Lone Hansen FIF Hillerød 35
7 Anna Bobach Ålborg OK 34
8 Sarah Naomi Thomsen Horsens OK 33
9 Karina Boen Knudsen Horsens OK 32
10 Susanne V. Jørgensen Farum OK 31

1 Chris Terkelsen Farum OK 50
2 Claus Bloch OK Pan 45
3 Christian Nielsen Faaborg OK 41
4 Rune Monrad Søllerød OK 38
5 Troels Nielsen Horsens OK 36
6 Yevhen Kandybey Farum OK 35
7 Nicolai Nielsen Aalborg OK 34
8 Rasmus Søes Farum OK 33
9 Morten Fenger-Grøn OK Pan 32
10 Christian Hansen Farum OK 31

RANGLISTEN
Den aktuelle ranglisteplacering beregnes ud fra de 7 højeste point i de 11 seneste konkurrencer (incl. løb i 2004) for seniors vedkommende og for junior er det de 5 bedste løb af de seneste 9 afviklede løb.

Stillingen efter Spring Cup Klassisk:
Damer:
1 Anne K. Olesen FIF Hillerød 350
2 Yvonne Fjordside OK Pan 315
3 Signe Søes Farum OK 307
4 Helene Hausner OK Øst 293
5 Rie Stenhøj Baun OK Pan 245
6 Marie Filtenborg Skive Amok 232
7 Olena Zabrodska Farum OK 225
8 Maria Konring Olesen FIF Hillerød 202
9 Gry Johannsen OK Pan 181
10 Rikke Nygaard FIF Hillerød 172

Herrer:
1 Carsten Jørgensen Tisvilde Hegn OK 302
2 Troels Nielsen Horsens OK 291
3 Christian Nielsen Faaborg OK 280
4 Mikkel Lund Faaborg OK 280
5 Nicolai Nielsen Aalborg OK 267
7 Claus Bloch OK Pan 252
8 Jens Knud Maarup Tisvilde Hegn OK 247
9 Thomas Jensen Tisvilde Hegn OK 225
10 Michael Sørensen OK Øst 222

http://www.dk.orienteering.org/ranking/

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF