Skip to main content

Finsk sejr i Tiomilas damestafet

| Helge Lang Pedersen | Nyheder 2019

Det var barskt terræn, der mødte deltagerne i årets Tiomila i skovene lige nord for skånske Glimåkra.

Allerede i formiddagens ungdomsstafet var der fint dansk islæt, da OK Pan Aarhus dygtige juniorer efter de 4 ture var mindre end 12 minutter efter vinderne fra Karlskrona SOK. Det var ifølge klubtræner Jeppe Ruud klubbens bedste placering til dato. På andenpladsen havde OK Ravinen en Smilla Mogensen på holdet. Hvis navnet virker bekendt, er den god nok: Smilla er datter af Danmarks tidligere verdensmeter Allan Mogensen. Som nr. 47 fandt man OK Pan Aarhus´ andethold, FIF Hillerød nr. 60 og et kombineret hold fra Kolding, SNAB og Melfar nr. 65. Horsens OK nr. 70, Allerød OK nr. 72, Søllerød nr. 127, Pan 3 nr. 133. Og med yderligere 5 danske hold er der indført en fin tradition for, at danske klubber stiller med ungdomshold i Tiomilastafetten. En tradition, vi kan håbe på fortsætter, når stafetten næste år atter rykker nordpå.

Det skal bemærkes, at alle placeringer nævnt i denne tiomilanyhed stammer fra onlineresultaterne. Det kan ske, at den endelige resultatliste vil vise lidt andre placeringer.

Annika 10mila start 19

 Annika Simonsen i starten

I damestafetten kom ingen af de danske hold i top 20 i det hårde terræn, men mange danske løbere gjorde sig bemærket, ikke mindst på første tur, som en stor del af de danske juniorpiger havde fået tildelt. Bedst var Malin Kristiansson, der i Danmark løber for OK Snab, der sendte Ulrikka Ørnhage Jørgensen ud som nr. 15. Nicoline Friberg Klysner skiftede for FIF Hillerød som nr. 29 og dermed bedste danske hold, mens hendes normale danske klubkammerat Annika Simonsen i IKHP-dragten vekslede 4 sekunder og placeringer efter. Yderligere 6 sekunder efter skiftede OK Pans førstehold med Signe Søes. Holdet var da 4:40 efter. Ida Øbro løb første tur for OK Orion og var som nr. 45 yderligere et lille halvt minut efter.

Agnes Kracht fra Farum Tisvilde måtte tilbage til en post og var efter 3 km nede som nr. 274. På resten af banen mistede hun blot to minutter til de førende og løb sig 171 pladser frem. OK Pan 3 skiftede som nr. 137, mens Alberte Kaae Nielsen fra Søllerød skiftede som nr. 185 - to placeringer foran tidligere omtalte Smilla Mogensen, der lige tog en tur mere, nu hun var blevet varm.

På anden tur leverede Stine Bagger Hagner som så ofte før en forrygende præstation for OK Pan Aarhus, da hun løb lige op med de førende og tog 14 placeringer frem til nr. 21. På samme tur, som Ulrikka Ørnhagen Jørgensen tabte under 7 minutter til de lidt yngre piger i spidsen af konkurrencen. Vores tidligere juniorverdensmester Tenna Nørgaard Landsperg løb Farum Tisvilde OK frem til hvad der endte med at blive holdets bedste placering som nr. 78. I danskerkonkurrencen skiftede FIF Hillerød med Dorte Skovlyst som nr. 122 og Søllerød med Camille Marie Næstoft Juhl som nr. 139.

Caroline 10mila 2019

 Caroline Gjøtterup starter ud på den lange 3. tur.

På tredje tur lagde det schweiziske supertalent, Simona Aebersold grunden for Tampereen Pyrintös sejr ved at rykke fra alt og alle på den lange arenapassage efter 2/3 af banen. Her imponerede Miri Thrane Ødum stort da hun for IFK Göteborg blot var 1:20 langsommere end Simona på den næsten 10 km lange tur og holdt klubben på en 6. plads. Caroline Gjøtterup kunne ikke helt hænge med i det hårde tempo og endte med at sende Emma Klingenberg ud på OK Pans 4. tur som nr. 29. Holdet var da godt 14 minutter efter. Længere bagude spidsede kampen til om at blive næstbedste rene danske hold. Mathilde Smedegård Madsen bragte Søllerød i mål lige foran Maria Høyer Staugaard i FIF Hillerød, mens Mathilde Nørgaard Kracht med en forstuvet fod kæmpede Farum Tisvilde OK ind til skifte som nr. 114, ca 1½ minut efter de to førnævnte.

På 4. tur konsoliderede Emma Klingenberg OK Pans placering omkring nr. 27, mens Amalie Tripax længere bagude bragte Søllerød yderligere foran i danskerkonkurrencen - nu mere end to minutter foran FIF Hillerød med Sigrid Høyer Staugaard, der skiftede som nr. 100. Hedvig Valbjørn Gydesen løb glimrende for OK Pan 3 og passerede derved Iben Valery i Farum Tisvilde OK.

Emma Tio 2019

Emma Klingenberg starter ud for OK Pan Aarhus

Sidste tur blev rent paradeløb for finske Tamperen Pyrintö, da rutinerede Venla Harju løb ind til klubbens og Finlands første Tiomilasejr siden 2011. Godt nok løb fænomenet Tove Alexandersson næsten 8 minutter hurtigere, men denne gang var Store Tuna IK for langt bagud til at det gjorde nogen forskel, da sidste års vinder endte som nr. 17. Cecilie Friberg Klysner sikrede OK Pan Aarhus en placering som nr. 28.

Og hvad så med danskerkonkurrencen? Her løb Astrid Maag Søllerød OK ind som nr. 85. Nevena Simeonova bragte FIF Hillerød i mål som nr. 97, mens Masha Semak og Farum Tisvilde OK sluttede som nr. 121. OK Pan Aarhus imponerede ved at stille med hele 5 hold, hvor 2. holdet i øvrigt præsterede en tid svarende til en placering som nr. 71, men tilsyneladende ikke blev godkendt på førsteturen.

Når disse linjer skrives, er Tiomilas herrestafet netop startet. Den kan som altid følges via www.10mila.se.