Skip to main content

Meld dit Find Vej Dage 2022 arrangement ind til DOF

| Camilla Bevensee | Nyheder

DOF’s rekrutteringskampagne Find Vej Dage 2022 er lige om hjørnet.

Kick-off er i weekenden 2.-4. september, men vi kommer til at samle alle synligheds- og rekrutteringsaktiviteter i hele september i håbet om at vise vores fantastiske sport frem til så mange som overhovedet muligt – og invitere de interesserede med.

Skal din klub være med?

Vi vil rigtig gerne have en tilbagemelding fra jer senest 17. august på, hvilke(n) aktivitet(er) I planlægger at afholde, herunder

  • Dato(er)
  • Lokation(er)
  • Evt. kort beskrivelse (Åbent Hus, introforløb, åbne træningsløb eller…)
  • Evt. målgruppe (børn, unge, voksne, seniorer, familier…)
  • Evt. link til Facebookbegivenhed eller klubbens hjemmeside med mere info om arrangementet

DOF kommer til at samle info om alle arrangementer på www.findveji.dk/find-vej-dage-2022 og promovere aktiviteterne på vores øvrige kanaler. Vi laver bl.a. et Danmarkskort, som kan hjælpe folk med at finde en orienteringsaktivitet tæt på dem. På trods af kampagnens navn behøver aktiviteterne ikke være knyttede til de faste Find Vej-poster – det kan være alle typer af aktiviteter, som introducerer nye til orientering.

Måske har din klub ikke noget stort, forkromet rekrutteringsforløb i støbeskeen. Pyt! Vi vil rigtig gerne høre fra jer alligevel, hvis I f.eks. har et åbent træningsløb, der kan komme med på oversigten over aktiviteter i hele landet.

Send gerne informationen til kommunikationsansvarlig Camilla Bevensee på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Få hjælp og inspiration til klubbens arrangement

Vedhæftet denne mail er:

  • Et dokument med tips til klubbens kommunikation om arrangementerne
  • Bannere til Facebookbegivenheder, som I frit kan benytte jer af. I må gerne kalde jeres begivenhed: ”Find Vej Dage 2022: xxx”, hvor ”xxx” kan sige noget mere om lige præcis jeres arrangement. F.eks. ”orienteringsløb i midtbyen for hele familien”.

I kan også gense webinarerne på www.uddannelsesplatformen.com/rekruttering

I er som altid også velkomne til at kontakte DOF’s konsulenter for yderligere sparring.

Opret arrangementet under Naturens Uge

Friluftsrådet sætter i uge 36 fokus på aktiviteter i naturen med deres kampagne Naturens Uge.

Du kan oprette jeres arrangement, så det kommer ind på deres site, her: Opret arrangement til Naturens Uge - Naturens Uge (naturensdag.dk)

Dette er også en mulighed, selv om jeres aktiviteter skulle være planlagt til at foregå på et senere tidspunkt end Naturens Uge.