Mystisk ! - lige efter at jeg havde lagt pressemeddelelsen om Dorte´s sejr på nettet og sendt en pressemeddelelse til Ritzau, så kom der en mail. Dorthe vandt ikke Heat E men hun blev nr.4 i Heat D og kommer i A-finalen.

Mystisk ! - lige efter at jeg havde lagt pressemeddelelsen om Dorte´s sejr på nettet og sendt en pressemeddelelse til Ritzau, så kom der en mail. Dorthe vandt ikke Heat E men hun blev nr.4 i Heat D og kommer i A-finalen.

Men her mailen fra PWT-info:

"ORIENTEERING RESULTS

PARK WORLD TOUR CHAMPIONS' WEEK QUALIFICATION
Wednesday, August 3, Ehrenhausen, Austria

90 men and 70 women fought for the 25 places in the A-finals, which will be held on Saturday (August 5, 10 a. m. CET) in Leibnitz.

The best five (5) in each heat are qualified for the A-finals.
The runners on positions six to ten (6-10) will compete in the B-finals.

A report with comments from the top runners will follow in one hour.
More information on site: Jürgen Hartinger +43 676 4626335, Anders Vestergard +358 50 5905950

---------------------------------------------------------------------

Men A 3.075 metres, 25 controls, 155 metres climb

1 Jarkko Huovila FIN 18:58,0
2 Rudolf Ropek CZE 19:06,0
3 Jarmo Puttonen FIN 19:22,0
3 Edgaras Voveris LTU 19:22,0
5 Christoph Schilter SUI 19:42,0

6 Maksym Stelmakh UKR 19:47,0
7 Thomas Krejci AUT 20:22,0
8 Tormod Berg NOR 20:48,0
9 Jurgis Krastins LAT 21:34,0
10 Tom Herremans BEL 22:51,0

11 David Brickhill-Jones AUS 23:11,0
12 Daniel Griff ISR 23:53,0
13 Edi Ocvirk CRO 23:57,0
14 Mark Heikoop NED 25:54,0
15 Vasko Serafimovski MKD 40:24,0


Men B 3.100 m, 25 controls 160 m climb

1 Jamie Stevenson GBR 18:23,0
2 Jimmy Birklin SWE 18:35,0
3 Janne Salmi FIN 19:00,0
4 Carl-Henrik Bjørseth NOR 19:23,0
5 Marian Dávidík SVK 19:50,0

6 Marius Sadeckas LTU 20:20,0
7 Ivanov Petrov BUL 20:35,0
8 David Hepner CZE 20:38,0
9 Roger Casal ESP 21:03,0
10 Alessio Tenani ITA 21:32,0

11 Pierre Kaltenbacher AUT 22:01,0
12 Mike Smith MDA 23:00,0
13 Paul Nolan IRL 23:43,0
14 Nimrod Cohen ISR 33:06,0
15 Mitko Andonov MKD 60:05,0

Disqualified
Victor Tolias GRE
Shin Murakoshi JPN
Andrian Cotorobai MDA


Men C 3.125 m, 25 controls 155 m climb

1 Odin Tellesbø NOR 17:44,0
2 Hakan Petersson SWE 17:59,0
3 Thomas Bührer SUI 18:22,0
4 Jürgen Egger AUT 19:13,0
5 Troy de Haas AUS 19:27,0

6 Libor Zrídkavesely CZE 19:34,0
7 Janusz Porzycz POL 19:39,0
8 Alexander Lubina GER 19:41,0
9 Tihomir Salopek CRO 20:22,0
10 Allan Mogensen DEN 20:27,0

11 Ovidu Mutiu ROM 22:42,0
12 Pavol Bukovac SVK 23:38,0
13 Shane Philips BUL 25:14,0
14 Nicolae Cotorobai MDA 34:39,0


Men D, 3.100 m, 25 controls, 160 climb

1 Bjørnar Valstad NOR 18:01,0
2 Carlo Rigoni ITA 19:19,0
3 Martin Larsson SWE 19:20,0
4 Juha Peltola FIN 19:21,0
5 Tore Sandvik NOR 20:01,0

6 Lubos Mateju CZE 20:30,0
7 Ed Nash GBR 20:34,0
8 Miika Hernelahti FIN 20:50,0
9 Alistair Landels BUL 21:32,0
10 Colm Rothery IRL 21:45,0

11 Vitaliy Gavrylenko UKR 23:52,0
12 Pal Gazda HUN 24:00,0
13 Martin Terry RSA 24:46,0
14 Adam Scheck MDA 27:48,0
15 Nobuhiro Nishio JPN 28:28,0
16 Wang Wei CHN 53:28,0


Men E 3.050 m, 25 controls, 155 m climb

1 Yuri Omeltchenko UKR 17:31,0
2 Grant Bluett AUS 18:29,0
3 Thomas Asp SWE 18:34,0
4 Svajúnas Ambrazas LTU 19:08,0
5 Jonne Lakanen FIN 19:35,0

6 Christoph Bruder GER 19:44,0
7 Robert Banach POL 19:58,0
8 Paolo Mario Grassi ITA 21:13,0
9 Andreas Pölzl AUT 21:17,0
10 Marco Smulders NED 21:41,0

11 Gatis Berkis LAT 22:59,0
12 Andraz Hribar SLO 23:37,0
13 Mihail Mihaylov BUL 23:54,0
14 Chen Yi CHN 75:58,0

Disqualified
David Teixido ESP
Georgios Gounaropoulos GRE
Paul Marius Brabiescu ROM
Dries van der Kleij BEL


Women A 2.850 m, 23 controls, 155 m

1 Elisabeth Ingvaldsen NOR 21:40,0
2 Heather Monro GBR 21:43,0
3 Sarah Rollins GBR 22:31,0
4 Kaisa Salminen FIN 22:39,0
5 Sandy Smith CAN 24:15,0

6 Eva Makrai HUN 25:28,0
7 Agota Hejjas AUT 25:31,0
8 Blanka Folprechtova CZE 26:24,0
9 Meike Jäger GER 28:30,0
10 Shihoko Ochiai JPN 30:23,0

11 Ieva Ansaberga LAT 35:19,0

Disqualified
Voula Lordanidou GRE
Elena Piringiu ROM


Women B 2.925 m, 23 controls, 150 m

1 Maria Sandström SWE 21:52,0
2 Lucie Böhm AUT 21:55,0
3 Karolina Arewång SWE 22:39,0
4 Vilma Rudzenskaité LTU 23:02,0
5 Laura Scaravonati ITA 24:59,0

6 Maria Hoffman FIN 26:57,0
7 Helene Toussaimt BEL 27:43,0
7 Gotseva Dimitrova BUL 27:43,0
7 Elo Saue EST 27:43,0
10 Anna Amigo ESP 29:24,0

11 Anja Mattick GER 29:35,0
12 Irena Bralite LAT 32:17,0
13 Natalia Timbaliuc MDA 34:39,0

Disqualified
Qi Mai Li CHN


Women C 2.925 m, 23 controls, 150 m climb

1 Hanne Staff NOR 20:35,0
2 Jenny Johansson SWE 21:12,0
3 Anna Antonowicz POL 21:36,0
4 Olena Zabrodska UKR 23:02,0
5 Regula Hulliger SUI 23:21,0

6 Eva Jurenikova CZE 23:47,0
7 Anna Sheldon AUS 26:58,0
8 Esther Gil ESP 27:18,0
9 Vasileva Jordanova BUL 28:08,0
10 Lieke van Opstal NED 28:10,0

11 Katarina Libantova SVK 29:02,0
12 Eva Ocvirk CRO 30:00,0
13 Yuko Furusawa JPN 44:39,0


Women D 2.925 m, 23 controls, 155 m climb

1 Emma Engstrand SWE 22:09,0
2 Liisa Anttila FIN 22:58,0
3 Jana Miklusova SVK 23:40,0
4 Dorte Dahl DEN 24:12,0
5 Cassie Trewin AUS 25:02,0

6 Pam James CAN 25:08,0
7 Jenni Adams NZL 26:27,0
8 Giedré Voveriené LTU 26:35,0
9 Andrea Eisl AUT 27:22,0
10 Veronica Minoiu ROM 28:59,0

11 Iryna Pustovoyt UKR 42:42,0
12 Ge Jia CHN 85:03,0

Disqualified
Kuriaki Papadopoulou GRE


Women E 2.875 m, 22 controls, 150 m climb

1 Brigitte Grüniger SUI 21:12,0
2 Reeta Kolkkala FIN 21:43,0
3 Annika Björk SWE 21:45,0
4 Barbara Baczek POL 22:34,0
5 Antonia Wood NZL 23:12,0

6 Sabine Rottensteiner ITA 24:07,0
7 Asta Misiúnaité TUR 24:22,0
8 Sofie Herremans BEL 25:17,0
9 Eva Pekarkova CZE 25:42,0
10 Ana Jesovnik CRO 26:57,0

11 Bati Tobler AUT 27:23,0
12 Melanie Spruyit NED 35:17,0
13 Valentina Adjem MDA 50:08,0

Disqualified
Zsuzsa Fekete HUN

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF