Ingen af de 4 dommere i årets banelægger konkurrence havde årets vinder på 1’ste pladsen, men ved brug af gennemsnittet for 4 dommere er årets vinder fundet.

Ingen af de 4 dommere i årets banelægger konkurrence havde årets vinder på 1’ste pladsen, men ved brug af gennemsnittet for 4 dommere er årets vinder fundet.

Det forholder sig således, at 3 dommere havde årets vinder som nr. 2 og 1 dommer havde sågar årets vinder som nr. 4.

Spredningen i hver af dommernes bedømmelse gav, at de der hos de enkelte dommerne var nr. 1 ikke hos nogen af disse nr. 1’ere gav, at de samlet blev vinder af banelægningskonkurrencen 2002.

Set i forhold til de foregående års banelægningskonkurrence, hvor vinderen samlet i år 2000 opnåede 276,2 point og i år 2001 opnåede 273,03 point har årets vinder ikke opnået lige så mange point.

Vinderen har af de 4 dommere i gennemsnit i år 2002 opnået 264,01 point.

Årets nr. 1 havde dog alligevel en noget større afstand i point nemlig 5,3 point til nr. 2 end der herefter er mellem de næste 5 deltagere 2 – 6, hvor differencen totalt er på 2,1 point.

Årtes opgave gik ud på at lave en H 17 B bane på 6,0 – 7,5 km i Gurresøskovene

Jeg kan ikke sige om dommerne i år har være mere skrappe eller om det for konkurrencedeltagerne måske bare er lidt sværere at lave en mellemsvær bane (H 17B), hvilket således har udløst færre point for postplaceringer, delstræk o.s.v.

For nogen halter det også med at udfærdige korrekte postbeskrivelser med de rigtige IOF symboler i de rigtige felter. Endvidere mangler et par stykker postnumre.

Årets vinder blev: ”Hemmelig” med 264,01 point

Den uheldige 2’den plads gik til ”Anders And”, så Fætter Højben har måske alligevel være på spil.

Kong Volmer blev 3’die, mens der jo som bekendt ikke er ret meget held for ”TALIBAN” = nr. 4.

”Rævepels” blev nr. 5, og således blev det ”Samson”, der kom uden for medaljerækken = præmierækken = nr. 6.

Blandt de opfindsomme ”mærker” findes der andre såsom ”Gurre Sø”, ”Filur”, ”Rødovre”, ”Drivende oplagt”, ”Uglen”, ”Vintergæk”, men osse noget så enkelt som ”52”, ”e23”, ”903” og mange andre.

Resultatet: \t\t\t
1 Gunnar Grue Sørensen Tisvilde Hegn OK 264,01
2 Anita Lunding Svendborg OK 258,70
3 Gull-May Knudsen Helsingør S. OK 258,33
4 Keld Østergaard Mariager OK 257,85
5 Niels Jørgen Iversen Mariager OK 257,23
6 John Sørensen Helsingør S. OK 256,60
7 Jens Korsholm Farum OK 252,85
8 Gert Pedersen OK Roskilde 252,23
9 Bent Poulsen Svendborg OK 251,70
10 Morten Jensen OK Roskilde 251,65
11 Peter Larsen Helsingør S. OK 251,33
12 Peer H. Kristensen Kolding OK 250,00
13 Frank Johansen Helsingør S.OK 250,63
14 Palle Breuning Helsingør S.OK 246,78
15 Søren Østergaard Helsingør S.OK 246,75
16 René Pamperín O.C. Slagelse 244,65
17 Jimmy Hoen Københavns F.I.U. 239,50
18 Bent Petersen Aabenraa I.G. 239,26
19 Bent Johansen OK 73 239,10
20 Leif Andersen O.C. Slagelse 237,57
21 Jens M. Ibsen Svendborg OK 237,29
22 Jens Christensen St. Binderup OK 234,40
23 Sofie Sørensen OK Roskilde 231,45
24 Ane Veierskov OK Roskilde 229,60
25 Erik Nielsen Mariager OK 229,52
26 Ester Staffe O.C. Slagelse 228,85
27 Peter Wraa Tisvilde Hegn OK 228,35
28 N. P. Pedersen Kolding OK 224,95
29 Hans V. Stoltz O.C. Slagelse 213,22
30 Simon Lumholdt Københavns F.I.U. 186,85

Vinderbanen vil komme i næste nummer af O-Posten, der udkommer 1. oktober 2002.

O -hilsen
Teknisk Udvalg Østkredsen

DOF på Facebook

Sponsorer

Trimtex
Løberen

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF