Maja, yngste danske VM-deltager, løb også i dag uimponeret og leverede et fornemt resultat.

Maja, yngste danske VM-deltager, løb også i dag uimponeret og leverede et fornemt resultat.
Her hvor 250 af 270 løbere er registreret ligger hun nr. 21. Det kan naturligvis ændres med en enklet eller to placeringer, men resultatet står uanset tilbage som meget flot.
Ane som i går lavede en "180'er" og derved missede den forventede A-finale plads, ligger lige nu til at blive 2'er i dagens B-finale. Sarah der i går ikke havde væsentlige bom, men blot ikke havde tilstrækkelig fysisk overskud revancerede sig også i dag med at blive nr. 7.

Hos drengene stod Tue Lassen for et særdeles fornemt resultat ved som bedste dansker at blive nr. 14 (foreløbig). Gårdsdagens bedste, Emil Folino, leverede også i dag et fint resultat med en foreløbig 25. plads.
Landstræner Mads Ingvardsen melder om fortsat godt hummør - og selv om et par ikke er helt tilfredse med deres resultater - Christian og Jeppe - er der generel tilfredshed med dagens indsats i et fysisk krævende terræn.

Dagens resultater (foreløbige).
Medtaget er også de to Farumløbere, som rejste sammen med det danske hold til Polen, Yevhen Kandybey og Anika Rhima.

A-finale, herrer, 4.610 km, 14 poster
1. Simonas Krepsta Lithuania 27:42
2. Topi Anjala Finland 28:56
3. Csaba Gosswein Hungary 29:04
9. Yevhen Kandybey Ukraine 29:36
14. Tue Lassen 30:29
25. Emil Folino 31:25 6:49
31. Christian Christensen 31:40
38. Jeppe Borch Petersen 33:09

B-finale, herrer, 4.280 km, 11 poster
1. Mikael Kristensson, Sweden 25:49
3. Bjarne Knudsen 26:58
11. Kasper Andersen 28:09

A-finale, damer, 4.130 km, 12 poster
1. Jorid Flatekval, Norway 31:24
2. Noemi Cerny, Switzerland 31:51
3. Mhairi Mackenzie, Great Britain 31:54
21. Maja Alm Denmark 35:25
29. Annika Rihma, Estonia 37:11

B-finale, 4.020 km, 12 poster
1. Michaela Przyczkova, Czech Republic 30:14
2. Ane Linde 31:23
7. Sarah Thomsen 33:47
16. Sofie Sørensen 37:05
43. Anne-Louise Gadsbølle 44:50
diskval: Line Søderlund

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt