Skip to main content

Ildsjæl fejres ved jubilæumstræning nr. 400

| Administrator | Nyheder 2013

Lørdag formiddag 23. november, holdt Søllerød OK sin ugentlige breddetræning for 400 gang siden Gert Bøgevig begyndte at tilbyde en ugentlig træning til alle Søllerøds løbere for 10 år siden. Samtidig benyttede Gert, der i 2005 blev valgt til årets træner af Dansk Orienteringsforbund, lejligheden til at takke af som leder af træningbanden, der sørger for gode og udfordrende baner uge efter uge. Hele 86 Søllerødder havde valget at møde op til jubilæumstræningen, som startede med fællessang og festfyrværkerri. I det hele taget er det ugentlige træningstilbud, med baner der passer nye som garvede løbere, en af hovedårsagerne til den kraftige medlemstilgang Søllerød har oplevet gennem de sidste 10 år. Klubben er i dag vokset til Sjællands største og Danmarks 3. største med over 269 aktive medlemmer og har løbere repræsenteret på U16-, junior -og seniorlandshold.

Og der er stor træningsiver blandt Søllerøds løbere, i gennemsnit møder der 50 løbere op til hver breddetræning, og derudover har Søllerøds to ungdomsafdelinger fast ugentlig træning hver mandag med omkring 20 børn og unge i hver afdeling. Formand Niels Bentzon siger om klubbens succes: "Det er de faste tilbud til børn, unge, elite og bredde der er afgørende for at fastholde og tiltrække nye løbere. Alle ved at der er breddetræning hver torsdag i sommerhalvåret og hver lørdag i vinterhalvåret, så det er bare at møde op når der er plads i kalenderen, ingen behøver at overveje om der nu også er træning. Søllerød er som andre klubber afhængige af ildsjæle som Gert Bøgevig, der med sit initiativ, sin vedholdenhed og sans for det sportslige og sociale har stor andel i klubbens nuværende succes."

Indsendt af Marianne Illum/Søllerød OK