Skip to main content

DOF’s Venner støtter nu også Junior Cuppen

| Administrator | Nyheder 2005

DOF’s venner har gennem de seneste år støttet unge talentfulde løberes mulighed for at komme med på landsholdets efterårscenter i Norge eller Sverige. Nu støtter de også DOF’s Junior Cup med præmier.

Dansk Orienterings-Forbunds Venner – eller i forkortet udgave ’DOF’s Venner’ eller blot ’Vennerne’ - blev stiftet i 1961. Foreningens formål er primært at yde økonomisk støtte til opgaver, som DOF ikke kan afse tilstrækkelige midler til.

De sidste år har ’Vennerne’ ydet støtte til talentfulde unge løbere, dels i forbindelse med afholdelse af træningslejre for eliteløberne på efterårets Team Danmark center i nordisk terræn, hvor landets bedste 15-16-årige løbere inviteres med på ’Vennernes’ regning og dels i form af personlige træningsstipendier.

Nu bringer Klavs Madsen, bestyrelsesmedlem i DOF’s Venner, det glade budskab, at ’Vennerne’ gerne vil støtte ungdommen yderligere, ved at give et gavekort til årets sammenlagte nr. 1, 2 og 3 i hver af de to juniorklasser i DOF’s Junior Cup.

Klavs Madsen fortæller, at foreningen har omkring 250 medlemmer, der årligt indbetaler et beløb på minimum 100 kr og han fortsætter: -
”Hvis man ønsker at støtte DOF's talentfulde løbere eller hjælpe landsholdet godt på vej i deres storsatsning frem mod Verdensmesterskaberne
på hjemmebane i 2006, kan man gøre det gennem indmeldelse i ’Vennerne’.
Indmeldelse sker ved at kontakte foreningens kasserer, Mogens Nielsen, Holme
Parkvej 338, 8270 Højbjerg, e-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.