Skip to main content

Gratis o-kort

| Administrator | Nyheder 2003

Odense OK har frigivet to o-kort til fri brug, kopiering og download. Det drejer sig om to af klubbens nærskove, Hunderup og Åløkke, hvilket næppe er en tilfældighed, idet det ifølge klubbens pressemeddelelse er gjort for spejdere og skoler.

Odense OK har frigivet to o-kort til fri brug, kopiering og download. Det drejer sig om to af klubbens nærskove, Hunderup og Åløkke, hvilket næppe er en tilfældighed, idet det ifølge klubbens pressemeddelelse er gjort for spejdere og skoler.
Der er en enkelt begrænsning på brugen af kortene: de må kun bruges til arrangementer, der ikke koster penge.
Kortene kan downloades som bitmap fil i god opløsning fra OO's hjemmeside ( http://www.odense-ok.dk/ ). I løbet af kort tid kommer der også kort med faste poster.

Det er i øvrigt ikke første gang i Danmark, at man kvit og frit kan downloade kort i god opløsning fra nettet. I forbindelse med WMOC i 1999 lagde OK Pan en PDF fil (så bliver opløsningen ikke bedre) af Storskoven til fri download.