Trimtex Cup, Løberen League og Trimtex MTBO Cup fortsætter i 2020
VM-sølvvinder fra 2019, Kasper Fosser fra Norge, vandt premieren i Løberen League i 2018 foran Andreas Bock Bjørnsen og Søren Thrane Ødum.
Igen i 2020 står DOF’s trofaste sponsorer TRIMTEX og LØBEREN klar til at sponsere DOF og de danske ranglister, der således fortsat hedder TRIMTEX Cup for seniorerne og LØBEREN League for juniorerne og Trimtex MTBO Cup.
Fod-O
Seniorernes rangliste i 2020 er udformet med 5 sprint konkurrencer, alle i første halvår frem mod VM, og 7 skovdistancer, fordelt på hele året. Dette lægger sig op af den internationale mesterskabsmodel, og valget af distancer er truffet med henblik på at samle flest muligt af de bedste danske løbere.
For juniorerne er der en fordeling mellem 3 sprinter, 3 mellemdistancer, 3 langdistancer, 1 ultralangdistancer, samt en spændende nyskabelse: For første gang er et af ranglisteløbene ikke et orienteringsløb. Onsdag den 11. marts afholdes i regi af TC-erne 3.000 meter løb på bane samtidigt i Allerød og Aarhus og løbet tæller som det første ranglisteløb. Formålet med denne afdeling af ranglisten er at sætte fokus på løbstempo for juniorerne, da det i international orientering er vigtigt for at opnå topresultater.
For seniorerne består ranglisten Trimtex Cup af følgende løb, hvor 9 ud af de 12 løb tæller i den samlede stilling:
Danish Spring Sprint - Farum - 27/3
Danish Spring Mellem - Gribskov - 28/3
Danish Spring Lang - Gribskov - 29/3
Fynsk Sprint Cup - Odense - 16/5 formiddag
DM Sprint - Aalborg - 24/5
Testløb - Sprint - Ribe - 30/5
Testløb - Knock Out Sprint - Esbjerg 31/5
FIF Pinseweekend dag 2 - Gribskov - 6/6
FIF Pinseweekend dag 3 - Gribskov - 7/6
DM Mellem - Aggebo Græsted Hegn - 29/8
DM Lang - Aabenraa - 13/9
DM Ultralang - Mols Bjerge - 1/11
Løberen League
For juniorerne består ranglisten Løberen League af følgende løb, hvor 8 ud af de 11 løb tæller i den samlede stilling:
TC Banetest 3.000m - Skovvang og Aarhus - 11/3
Danish Spring Sprint - Farum - 27/3
Danish Spring Mellem - Gribskov - 28/3
Danish Spring Lang - Gribskov - 29/3
DM Sprint - Aalborg - 24/5
JWOC testløb 1 - FIF Pinseweekend – Hillerød 5/6
JWOC testløb 2 - FIF Pinseweekend - Gribskov 6/6
JWOC testløb 3 - FIF Pinseweekend - Gribskov 7/6
DM Mellem - Aggebo Græsted Hegn - 29/8
DM Lang - Aabenraa - 13/9
DM Ultralang - Mols Bjerge - 1/11
Ved DM Lang løber H 17-18 og H 19-20 samme bane og ligeså for D 17-18 og D 19-20.
Den store ranglistefinale bliver således DM Ultralang i Mols Bjerge 1. november.
Trimtex MTBO Cup
MTBO-rytterne kan glæde sig til hele 21 afdelinger, hvoraf de 15 bedste tæller med i regnskabet.
Langt det meste af programmet er på plads, og det ser ud som følger.
- Karup OK (info tilgår) d. 8/5 Sprintdistance
- Karup OK (info tilgår) d. 9/5 Langdistance
- Karup OK (info tilgår) d. 10/5 Mellemdistance
- Oksenturen dag 1 (info tilgår) d. 21/5 Sprintdistance
- Oksenturen dag 2 (info tilgår) d. 22/5 Mellemdistance
- Oksenturen dag 3 (info tilgår) d. 23/5 Langdistance
- Oksenturen dag 4 (info tilgår) d. 24/5 Mellemdistance
- Østkredsen (info tilgår) d. 29/5 Sprintdistance
- Tisvilde Hegn d. 30/5 Langdistance
- Østkredsen (info tilgår) d. 31/5 Mellemdistance
- DM Sprint d. 12/6 Sprintdistance
- DM Lang d. 13/5 Langdistance
- DM Mellem d. 14/5 Mellemdistance
- Østkredsen (info tilgår) d. 14/8 Sprintdistance
- Grib Skov d. 15/8 Langdistance
- Østkredsen (info tilgår) d. 16/8 Mellemdistance
- Jelling By d. 25/9 Sprintdistance
- Vejle Nørreskov d. 26/9 Langdistance
- Vejle Sønderskov d. 27/9 Mellemdistance
- Nordkredsen d. 10/10 Mellemdistance
- Nordkredsen d. 11/10 Mellemdistance
Du finder meget information om ranglisterne på DOF's hjemmeside under ranglisteinformation
Foto: Helge Lang Pedersen