Skip to main content

Låge nummer 14: Forårsløb ved Vejle Fjord

| Administrator | Nyheder 2016

Søndag d. 28. maj 2017 inviterer Horsens OK til Forårsløb i Grund Skov ved Vejle Fjord. Grund Skov er en meget afvekslende skov, hvor der findes store områder med åben skov, men der findes også områder, hvor skoven er meget tæt.

Dertil kommer, at beliggenheden ned mod Vejle Fjord gør den til en kuperet en af slagsen. På den måde bliver det et terræn, hvor man får brug for mange forskellige orienteringsteknikker.

Et formål med løbet er også at engagere klubbens ungdom i at arrangere løb. Klubbens mange ungdomsløbere vil således være engageret i forberedelserne op til løbet og vil være at finde på de forskellige funktioner på løbsdagen.

Der vil være baner af alle sværhedsgrader, og længden af de svære baner vil variere en del i længde, så der vil være noget for enhver smag.

Horsens OK glæder sig til at byde alle velkommen til en dejlig forårsdag ved Vejle Fjord.

Indsendt af Trine Ravn, Horsens OK

http://www.horsensok.dk/