Skip to main content

Trænerkurser vinteren 2010-2011

| Administrator | Nyheder 2010

En forudsætning for rekruttering og fastholdelse er klubbens træningstilbud

Et kig rundt i orienterings-Danmark viser tydeligt, at de klubber, der de seneste år har oplevet succes med rekruttering og fastholdelse af nye medlemmer, alle har ugentlige træningstilbud varetaget af uddannede trænere.

Hvis din klub vil være en del af de kommende års store satsning på synlighed, rekruttering og fastholdelse fra Danmarks Idræts-Forbunds og Dansk Orienterings-Forbunds side, anbefales det derfor, at klubben planlægger at få uddannet trænere de kommende år.

Med uddannede klubtrænere sikres et højt niveau på klubbens træningstilbud, så alle såvel nybegyndere som garvede løbere kan finde passende udfordringer ved klubbens forskellige træningsarrangementer året rundt.

Træner 1 og Træner 2 kurserne afholdes d. 4-5 december 2010 (1.modul) og 5-6 februar 2011 (2.modul) på Himmelbjergegnens Natur- og Idrætsefterskole, Vesterled 1, 8680 Ry.

Undervisere på vinterens trænerkurser er alle aktive trænere på nationalt-, regionalt- eller klub-niveau: Ida Bobach, Rasmus Lau, Tobias Frich, Jan Eg, Emil Thorsen, Sune Jørgensen, Henrik Jørgensen og Gert Nielsen.

Der veksles mellem teori i form af klasseundervisning, gruppearbejde, workshops og praktiske øvelser i skoven og hallen.

Yderligere information:

Udviklingskonsulent Gert Nielsen – Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. – mobil 41969375

Tilmelding via O-service senest d. 14. november 2010

Indbydelse og program via nedenstående link.

http://www.do-f.dk/dok/udd/traenerkursus2010-2011.pdf