Skip to main content

(M) møde

| Administrator | Nyheder 2006

Husk at indstille din egen startside i O-service

Der er snart repræsentantskabsmøde. Det har udløst flere forespørgsler, der viser at der er funktioner i O-service, som man let kommer til at overse.

Hvis ikke du kan finde repræsentantskabsmødet i kalenderen skal du logge på O-service og gå ind under ”Indstillinger”. Det sker enten via den lille firkantede knappen lige efter den røde dør oppe i højre hjørne af siden, eller fra fremhævet link på siden med ”Velkommen xxxx”, hvor xxx står for dit navn.

” Indstiller ved brug af O-service”
Øverst på denne side kan du se, hvilken klub du er logget på under. Er du medlem af flere "klubber" kan du ændre status her. Det kan være du også stiller op for et klubsamarbejde, eller du er passivt medlem et andet sted, og gerne vil kunne klubadresselisten her.

Lige herunder kan du også indstille dine rettigheder. Du kan være klub-, løbs- og eller kortadministrator eller ingenting. Det bestemmer I selv lokalt.

Herefter kommer der en indstillingsmulighed, der knytter sig til tilmeldingsproceduren i O-service. Den springer vi over denne gang, for hurtigt at komme til indstillinger for brug af kalenderen.

Kalender indstillinger
Det første du kan indstille er den periode du vil se. Den står typisk på 1 måned, som efter min smag er lidt for kort en periode. Jeg vælger 3 måneder frem. Du kan også vælge 6 måneder eller 12 måneder frem, men det betyder blot at systemet tager længere tid om at indlæse din kalender.

Vil du have en komprimeret kalender kan du i næste felt flue af for "Undlad dage uden aktiviteter". Så fylder kalenderen ikke så meget og kan let printes til klubbens tilmeldingsmappe eller opslagstavle, hvis det er det du ønsker.

Endelig kommer vi til det store skema, hvor du kan til- og fravælge aktivitetstyper og geografiske områder.

Skemaet giver mange muligheder. Måske lidt for mange, men det kan være nyttigt, hvis du f.eks. alene ønsker at se eller printe en kalender, der viser hvad der sker i dit område.

Personlig har jeg som udgangspunkt slået alle aktiviteter til. Det giver et dejligt overblik.

Når vi med tiden også får alle klubbernes træningsløb, møder osv. ind i kalenderen vil sorteringsmulighederne blive mere relevante.Når det sker vil det samtidig bliver vigtigt at du altid er klar over under hvilket klub du er logget på, idet denne indstilling vil være afgørende om du ikke på den rigtige kalender. Helt på samme måde som valget at klub i dag afgør om du kan se klubbens medlemsliste med alle adresser, mailadresser og telefonnumere.

Det vil altid ude til venstre, kunne tjekke under hvilken klub, du logget på. Det står med rødt lige under den lille ”tæller” der fortæller hvor mange der er i øjeblikket online på systemet..

(M) møde
Ja, det var repræsentantskabsmødet, der udløste dette lille opslag på opslagstavlen. Husk at slå (M) møde til inden du åbner kalenderen - så er det let for dig at blive tilmeldt repræsentantskabsmødet. Lige så let som det er at tilmelde dig til ethvert stævne eller løb.

Smart IK' ?

Lagde du i øvrigt mærke til at du øverst på siden, ” Indstiller ved brug af O-service”
lige efter dit navn har mulighed for at gemme din login under ”dine favoritter”. Det er en god ide, men kun på din egen PC'er.

http://www.o-service.dk