Skip to main content

Odense OK tilbage i toppen

| Administrator | Nyheder 2002

Odense OK tog i søndagens 1. divisionsmatch revanche fra sidste år og viste uden for enhver diskussion, hvem der for tiden er stærkeste klub i sydkredsen. Med tre sikre sejre og 6 matchpoint fører Odense divisionen og har sikker kurs mod landsfinalen. De

Odense OK tog i søndagens 1. divisionsmatch revanche fra sidste år og viste uden for enhver diskussion, hvem der for tiden er stærkeste klub i sydkredsen. Med tre sikre sejre og 6 matchpoint fører Odense divisionen og har sikker kurs mod landsfinalen. De energiske vestjyder fra OK Esbjerg fik overraskende mange klø af odenseanerne, men som en sølle trøst vandt de med den største margin over Faaborg OK.
Faaborg OK har tilsyneladende ikke den nødvendige bredde til at forblive i 1. division. Tue Lassen, Bjarne Knudsen og Erik Knudsen - klubbens tre unge løbere på bane 1 - scorede tilsammen godt og vel en tredjedel af klubbens løbspoint.

Resultater
1. division, SK, Als Nørreskov
Arr.: OK Kompas

OK Esbjerg - Faaborg OK 108.0 - 64.0
OK Esbjerg - HTF 94.0 - 87.0
OK Esbjerg - OO 80.0 - 99.0
Faaborg OK - HTF 66.0 - 104.0
Faaborg OK - OO 64.0 - 104.0
HTF - OO 74.0 - 99.0

Stillingen:
Odense OK\t\t6 matchpoint\t\t302 løbspoint
OK Esbjerg\t\t4 matchpoint\t\t282 løbspoint
Haderslev HTF\t2 matchpoint\t\t265 løbspoint
Faaborg OK\t\t0 matchpoint\t\t194 løbspoint