Medaljer
Herunder præsenteres de danske mountainbike-orienteringsrytteres medaljer fra forskellige internationale mesterskaber fordelt på medaljer, distancer og medaljetagere. De anvendte forkortelser for aldersgruppernes mesterskaber er:
- Senior: verdensmesterskab (WMTBOC) og europamesterskab (EMTBOC)
- U23: verdensmesterskab (U23 WMTBOC)
- Junior: verdensmesterskab (JWMTBOC) og europamesterskab (EJMTBOC)
- Ungdom: europamesterskab (EYMTBOC)
2022
Samlet World Cup
Guld, Camilla Søgaard
Sølv, Nikoline Splittorff
Samlet U23 World Cup
Guld, Nikoline Splittorff
2022, Bulgarien, Momino og Kardam
U23 WMTBOC
Guld, Lang, Nikoline Splittorff
Guld, Sprint, Nikoline Splittorff
2022, Sverige, Falun
WMTBOC
Guld, Massestart, Camilla Søgaard
Guld, Mellem, Nikoline Splittorff
Sølv, Lang, Camilla Søgaard
Sølv, Mellem, Camilla Søgaard
Sølv, Sprint, Nikoline Splittorff
Sølv, Stafet, Cæcilie R. Christoffersen, Nikoline Splittorff, Camilla Søgaard
Bronze, Sprint, Camilla Søgaard
2022, Litauen, Ignalina
EMTBOC
Guld, Sprint, Camilla Søgaard
Sølv, Lang, Nikoline Splittorff
Sølv, Sprint, Morten Örnhagen Jørgensen
2021
Samlet World Cup
Sølv, Camilla Søgaard
2021, Portugal, Abrantes
WMTBOC
Guld, Lang, Camilla Søgaard
Guld, Mellem, Nikoline Splittorff
Bronze, Lang, Nikoline Splittorff
Bronze, Mellem, Camilla Søgaard
EJMTBOC
Guld, Lang, Mikkel Brunstedt Nørgaard
Bronze, Mellem, Mikkel Brunstedt Nørgaard
Guld, Sprint, Mikkel Brunstedt Nørgaard
EYMTBOC
Guld, Lang, Gertrud Riis Madsen
Guld, Mellem, Gertrud Riis Madsen
2021, Finland, Kuortane
WMTBOC
Guld, Lang, Camilla Søgaard
Guld, Stafet, Cæcilie R. Christoffersen, Nikoline Splittorff, Camilla Søgaard
JWMTBOC
Guld, Lang, Morten Örnhagen Jørgensen
Guld, Massestart, Morten Örnhagen Jørgensen
Guld, Mellem, Morten Örnhagen Jørgensen
Guld, Sprint, Mikkel Brunstedt Nørgaard
Guld, Stafet, Noah Tristan Hoffmann, Mikkel Brunstedt Nørgaard, Morten Örnhagen Jørgensen
Sølv, Lang, Gertrud Riis Madsen
Sølv, Mellemdistance, Mikkel Brunstedt Nørgaard
Sølv, Sprint, Morten Örnhagen Jørgensen
Bronze, Langdistance, Mikkel Brunstedt Nørgaard
2019, Tyskland, Breitenbrunn
EJMTBOC
Guld, Lang, Nikoline Splittorff
Guld, Mellem, Nikoline Splittorff
Guld, Sprint, Thomas Steinthal
Guld, Sprint, Nikoline Splittorff
Guld, Stafet, Noah Tristan Hoffmann, Mikkel Brunstedt Nørgaard, Thomas Steintahl
Guld, Stafet, Birka Øhlenschlæger Nielsen, Annika Henriksen, Nikoline Splittorff
Sølv, Mellem, Thomas Steinthal
Bronze, Mellem, Mikkel Brunstedt Nørgaard
EYMTBOC
Sølv, Mellem, Noah Tristan Hoffmann
Bronze, Lang, Noah Tristan Hoffmann
2019, Danmark, Viborg
WMTBOC
Sølv, Massestart, Camilla Søgaard
Bronze, Mellem, Camilla Søgaard
JWMTBOC
Guld, Massestart, Thomas Steintahl
Guld, Massestart, Nikoline Splittorff
Guld, Mellem, Nikoline Splittorff
Guld, Sprint, Thomas Steintahl
Guld, Stafet, Christine Reibert Hansen, Annika Henriksen, Nikoline Splittorff
Sølv, Lang, Thomas Steintahl
Sølv, Sprint, Nikoline Splittorff
Bronze, Mellem, Thomas Steintahl
Bronze, Stafet, Noah Tristan Hoffmann, Mikkel Brunstedt Nørgaard, Thomas Steintahl
2019, Polen, Wroclaw
EMTBOC
Guld, Massestart, Camilla Søgaard
Sølv, Sprint, Camilla Søgaard
2018
Samlet World Cup
Sølv, Camilla Søgaard
2018, Østrig, Zwettl
WMTBOC
Guld, Massestart, Camilla Søgaard
Sølv, Sprint, Camilla Søgaard
JVMTBOC
Guld, Sprint, Thomas Steinthal
Sølv, Lang, Thomas Steinthal
EYWMTBOC
Sølv, Sprint, Christine Reibert Hansen
Sølv, Stafet, Morten Ö. Jørgensen, Noah T. Hoffmann, Mikkel B. Nørgaard
Bronze, Mellem, Christine Reibert Hansen
Bronze, Mellem, Mikkel Brunstedt Nørgaard
Bronze, Sprint, Mikkel Brunstedt Nørgaard
2018 Ungarn, Budapest
EJMTBOC
Guld, Lang, Thomas Steinthal
Guld, Mellem, Thomas Steinthal
Guld, Sprint, Thomas Steinthal
2017 Litauen, Vilnius
WMTBOC
Guld, Lang, Rasmus Søgaard
JWMTBOC
Guld, Lang, Thomas Steinthal
Guld, Massestart, Thomas Steinthal
Sølv, Mellem, Thomas Steinthal
2017 Frankrig, Orléans
EMTBOC
Guld, Lang, Rasmus Søgaard
Sølv, Sprint, Camilla Søgaard
Bronze, Stafet, Nina Hoffmann, Cæcilie R. Christoffersen, Camilla Søgaard
Bronze, Stafet, Thomas Steinthal, Rasmus Folino Nielsen, Rasmus Søgaard
EJMTBOC
Guld, Lang, Thomas Steinthal
Guld, Sprint, Thomas Steinthal
EYWMTBOC
Guld, Lang, Mikkel Brunstedt Nørgaard
2016 Portugal, Aveiro-Coimbra
WMTBOC
Bronze, Mellem, Camilla Søgaard
EYWMTBOC
Guld, Lang, Thomas Steinthal
2015 Portugal, Idanha-a-Nova
EMTBOC
Bronze, Stafet, Nina Hoffmann, Cæcilie R. Christoffersen, Camilla Søgaard
2014 Polen, Bialystok
WMTBOC
Bronze, Lang, Camilla Søgaard
Bronze, Mix Sprint stafet, Camilla Søgaard, Rasmus Søgaard (uofficiel)
2013 Estland, Rakvere
WMTBOC
Sølv, Stafet, Ann-Dorthe Lisbygd, Nina Hoffmann, Camilla Søgaard
2013 Polen, Zamosc
EMTBOC
Sølv, Lang Massestart, Camilla Søgaard
2012 Ungarn, Veszprem
WMTBOC
Bronze, Mellem, Nina Hoffmann
JWMTBOC
Sølv, Mellem, Cæcilie Rueløkke Christoffersen
2011
Samlet World Cup
Guld, Erik Skovgaard Knudsen
Bronze, Rikke Kornvig
2011 Rusland, Leningrad region
EMTBOC
Guld, Lang, Erik Skovgaard Knudsen
Guld, Mellem, Erik Skovgaard Knudsen
Guld, Sprint, Erik Skovgaard Knudsen
Bronze, Lang, Rikke Kornvig
2011 Italien, Vicenza, Veneto
WMTBOC
Guld, Lang, Rikke Kornvig
Guld, Stafet, Bjarke Refslund, Lasse B. Pedersen, Erik S. Knudsen
Sølv, Lang, Erik Skovgaard Knudsen
Bronze, Mellem, Rikke Kornvig
Bronze, Sprint, Erik Skovgaard Knudsen
JWMTBOC
Guld, Lang, Andreas Proschowsky
Guld, Stafet, Rasmus Søgaard, Andreas Bergmann, Andreas Proschowsky
2010
Samlet World Cup
Guld, Erik Skovgaard Knudsen
2010 Portugal, Montalegre
WMTBOC
Guld, Stafet, Ann-Dorthe Lisbygd, Line B. Stallknecht, Rikke Kornvig
Sølv, Mellem, Rikke Kornvig
Sølv, Stafet, Bjarke Refslund, Erik S. Knudsen, Lasse B. Pedersen
Bronze, Lang, Erik Skovgaard Knudsen
JWMTBOC
Sølv Sprint Andreas Konring
2009 Israel, Ben Shemen
WMTBOC
Guld, Mellem, Torbjørn Gasbjerg
Sølv, Sprint, Lasse Brun Pedersen
Bronze, Mellem, Lasse Brun Pedersen
2009 Danmark, Nordsjælland
EMTBOC
Guld, Lang, Lasse Brun Pedersen
Guld, Mellem, Erik Skovgaard Knudsen
Guld, Mellem, Rikke Kornvig
Guld, Stafet, Allan T. Jensen, Claus Stallknecht, Bjarke Refslund
Sølv, Lang, Erik Skovgaard Knudsen
Sølv, Mellem, Lasse Brun Pedersen
Sølv, Sprint, Line Pedersen
Bronze, Sprint, Erik Skovgaard Knudsen
Bronze, Stafet, Nina Hoffmann, Line Pedersen, Rikke Kornvig
2008 Litauen, Nida
EMTBOC
Guld, Lang, Lasse Brun Pedersen
Guld, Mellem, Lasse Brun Pedersen
Guld, Stafet, Allan T. Jensen, Erik S. Knudsen, Lasse Brun Pedersen
2008 Polen, Ostróda
WMTBOC
Guld, Sprint, Lasse Brun Pedersen
Guld, Stafet, Lasse B. Pedersen, Torbjørn Gasbjerg, Søren Strunge
Sølv, Lang, Torbjørn Gasbjerg
Sølv, Mellem, Søren Strunge
Bronze, Lang, Line Pedersen
2007 Tjekkiet, Nove Meso na Morave
WMTBOC
Guld, Sprint, Torbjørn Gasbjerg
Sølv, Lang, Lasse Brun Pedersen
Bronze, Stafet, Lasse B. Pedersen, Torbjørn Gasbjerg, Søren Strunge
2007 Italien, Toscana
EMTBOC
Guld, Sprint, Lasse Brun Pedersen (uofficiel)
Kontakt Sydkredsen
Kredsformand
Susanne Højholt
Ærøvænget 4
Skærbæk
7000 Fredericia
Tlf. 2242-4039