World Cup i Slovakiet - Chris udgik !

World Cup i Slovakiet - Chris udgik !
8. afd. af dette års WC blev i dag løbet i Tatranska Lomnica, Slovakiet i et ekstremt kuperet terræn.

Flemming Jørgensen, Farum OK blev bedste dansker på en 8. Plads.
Thomas Hjerrild, OK Pan Aarhus og Allan Mogensen, Farum OK blev 14 og 15.

Favoritten Chris Terkelsen, OK Gorm Jelling bommede tidligt og udgik lidt over midtvejs - dårlig moral.
Chris har ikke udgået siden Junior VM i 1991, hvor han udgik p.g.af varme.

Resultater Herrer 12 km 25 poster
1. \tRudolf Ropek, CZE \t77.28
2.\tThomas Bührer, SUI\t77.38
3.\tJuha Peltola, FIN\t77.41
4.\tYuri Omeltchenko, UKR\t78.01
5.\tTimo Karpinen, FIN\t78.08
6. Bjørnar Valstad, NOR 78.22
7. Johan Ivarsson, SWE 79.51
8.\tFlemming Jørgensen\t80.10
10. Jörgen Mårtensson,SWE 80.33
14.\tThomas Hjerrild\t81.06
15.\tAllan Mogensen\t81.14
57.\tMorten Fenger-Grøn\t93.09
\tChris Terkelsen\tUdgået

Thomas Jensen blev nr. 7 i B-finalen og fik dermed ingen WC-point

Resultater Damer 8,5 km 16 poster
1.\tJohanna Asklöf, FIN\t60.12
2.\tReeta Mari Kolkkala, FIN\t60.28
3.\tKatarina Borg, SWE\t61.32
46.\tTine Rasmussen\t76.05
64.\tYvonne Fjordside\t84.53

Maria Høyer vandt B-Finalen og fik dermed 5 WC-points.

Næste afdeling løbes på lørdag-søndag også i Tatranska Lomnica, og løbsformen er kortdistance. Lørdag løbes kvalifikation og søndag finaler.
Det bedste danske håb i den samlede WC, Chris Terkelsen skal stramme sig an efter dagens løb, men en samlet 3. plads er stadig absolut indenfor rækkevidde.

Holdleder Torben Utzon har sin mobiltelefon med: GSM 4013-8506.
Chris Terkelsen kan træffes på sin norske mobiltelefon 00 47 906 44 659
Holdet bor på Hotel Uran, Tlf. 00 421 969 46 78 41

På internettet er der lidt muligheder for at følge med:
N3Sport på http://www.n3sport.no/orienteering/worldcup/index.htm
Arrangørernes hjemmeside: http://medik.fmed.uniba.sk/~petrinec/wc98sk.html og naturligvis vor egen forbundshjemmeside på http://mediator.uni-c.dk/dof/ , hvor de seneste pressemeddelelser m.m. ligger.

World Cup i Slovakiet - Heatsejr til Chris

World Cup i Slovakiet - Heatsejr til Chris

Kvalifikationen til 9. afd. af dette års WC er netop afviklet her lørdag formiddag i Tatranska Lomnica.
Alle de danske herrer kvalificerede sig til søndagens kortdistancefinale.
Hos damerne gik Yvonne Fjordside, OK Pan Aarhus og Maria Høyer, Kolding OK videre til A-Finalen.
Maria på den sidste A-finaleplads. Tine Rasmussen, Farum OK må løbe B-finale søndag.

Chris Terkelsen, OK Gorm Jelling revancerede sig kraftigt fra torsdagens store skuffelse, hvor han udgik.
Chris vandt sit heat i dagens bedste tid. Allan Mogensen, Farum OK blev nr. 5 i samme heat.
I heat 1 blev Flemming Jørgensen, Farum OK og Morten Fenger-Grøn, OK Pan Aarhus placeret på 10-11 pladserne.
I heat 3 blev Thomas Jensen, Tisvilde Hegn og Thomas Hjerrild, OK Pan Aarhus nr. 14 og 17, men den store sensation var her, at svenske Johan Ivarsson, der samlet ligger på 2. Pladsen i World Cuppen, ikke kvalificerede sig til A-Finalen.

Kortdistancefinalen løbes i morgen søndag formiddag. Chris starter næstsidst og forventes i mål omkring kl.12.00

Holdleder Torben Utzon har sin mobiltelefon med: GSM 4013-8506.
Chris Terkelsen kan træffes på sin norske mobiltelefon 00 47 906 44 659
Holdet bor på Hotel Uran, Tlf. 00 421 969 46 78 41

På internettet er der lidt muligheder for at følge med:
N3Sport på http://www.n3sport.no/orienteering/worldcup/index.htm
Arrangørernes hjemmeside: http://medik.fmed.uniba.sk/~petrinec/wc98sk.html og naturligvis vor egen forbundshjemmeside på http://mediator.uni-c.dk/dof/ , hvor de seneste pressemeddelelser m.m. ligger.

Chris slog til på kortdistancen igen.

Chris slog til på kortdistancen igen.

World Cupsejr til Chris i Slovakiet

Chris har netop vundet 9. afd. af dette års WC her søndag formiddag i Tatranska Lomnica.

Chris Terkelsen, OK Gorm Jelling fortsatte sin revance efter torsdagens store skuffelse, hvor han udgik.
Chris er regerende nordisk mester på kortdistance og han vandt en WC-afdeling i maj - og da også kortdistance.
Toer blev det nye finske håb Juha Peltola, foran veteranen Jörgen Mårtensson og verdensmesteren på kortdistance Janne Salmi.

Resultater herrer 4,8 km med 17 poster:
1. Chris Terkelsen 26.12
2. Juha Peltola, FIN 26.20
3. Jörgen Mårtensson, SWE 26.33
4. Janne Salmi, FIN 26.35
5. Tore Sandvik, NOR 26.45
25. Allan Mogensen 29.56
26. Thomas Hjerrild 30.00
34. Flemming Jørgensen 30.50
35. Morten Fenger-Grøn 30.51
45. Thomas Jensen 33.02
Damer 3.8 km 13 poster
1. Jana Cieslarova, CZE 27.08
2. Satu Mäkitämi, FIN 27.23
3. Sabrina Meister, SUI 27.27
47. Yvonne Fjordside 41.52
48. Maria Høyer 43.30

I damernes B-finale blev Tine Rasmussen nr. 3 - og fik dermed 3 WC-points.

Holdleder Torben Utzon har sin mobiltelefon med: GSM 4013-8506.
Chris Terkelsen kan træffes på sin norske mobiltelefon 00 47 906 44 659
Holdet bor på Hotel Uran, Tlf. 00 421 969 46 78 41

På internettet er der lidt muligheder for at følge med:
N3Sport på http://www.n3sport.no/orienteering/worldcup/index.htm
Arrangørernes hjemmeside: http://medik.fmed.uniba.sk/~petrinec/wc98sk.html og naturligvis vor egen forbundshjemmeside på http://mediator.uni-c.dk/dof/ , hvor de seneste pressemeddelelser m.m. ligger.

DJ bedste dansker i Skåne.

DJ bedste dansker i Skåne.

Resultater herrer 14.3 km med 23 poster:

1. Robert Walsten, SWE 80.57
2. Per Hansson, SWE 81.12
3. Johan Näsman, SWE 81.48
15. Jesper David Jensen 86.01
22. Mads Ingvardsen 87.30
31. Jakob Ødum 89.23
36. Jens Knud Maarup 90.54
44. Peter Hansen 95.53
46. Troels Nielsen 97.56
47. Michael Sørensen 98.07

Damer:
1. Karolina Årewang, SWE 67.02
2. Jenny Borgström, SWE 67.27
3. Riina Kuusolo, FIN 67.51
23. Dorte Dahl 76.38
26. Susanne Møller 80.13
27. Randi Scheel 83.05
Mette Rønning Ej Start

Det danske hold drager afsted på torsdag.

Det danske hold drager afsted på torsdag.

Holdet:
Allan Mogensen, Chris Terkelsen, Thomas Hjerrild, Flemming Jørgensen, Rene Rokkjær og Thomas Nielsen.
Maria Høyer, Helene Hausner, Tine Rasmussen og Ulrika Ö. Jørgensen.

Reserve:
jakob Ødum

Ledere:
Landstræner Madsen og Bente Ingvardsen


Program:
Estland
Fredag d.25.09 Prøveløb
Lørdag Kvalifikation til klassisk
Søndag Finale Klassisk
Mandag Træning
Tirsdag Afsluttende Stafet - og de danske drenge har vundet de2 første løb

Finland
Onsdag Prøveløb
Torsdag Kortdistancekvalifikation
Fredag d.02.10 Kortdistancefinale
Lørdag d.03.10 Klassisk distance - Finaleløbet

RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt