DM-Kortdistance

DM-Kortdistance
Den danske elite løber lørdag 9. og næstsidste afd. af SalusAnsvar Cup 98 i forbindelse med DM-Kortdistance i Ry Sønderskov - et af de klassiske danske terræner.Juniorerne løb samtidigt deres næstsidste afdeling af Urtekram Juniorcup 98 samme sted.

Hele den danske elite er til start - incl. Carsten Jørgensen og Chris Terkelsen. Torben Skovlyst er dog ikke klar endnu efter sit benbrud i juni - men han træner på fuld tryk.
Hos damerne er Charlotte Maren Thrane blevet efteranmeldt, så også her skulle alle være til start - incl. Dorte Dahl, der netop har født i juli måned.

Stævnepladsen er beliggende lige nord for Gl. Ry.

Banelægger Kent Lodberg og stævneejer Torben Utzon lover et kanonarrangement.

Kvalifikationsløbene løbes lørdag formiddag og finaleløbene om eftermiddagen, med de bedste fra kvalifikationen sidst.

Løberne forventes i mål efter finaleløbene omkring kl.16.50.
OK Pan´s presseleder Steen Ejsing kan træffes på 7022-5588 og jeg skal også gerne kunne træffes på 2064-3648.

Sammenlagt stilling hvor 6 bedste løb tæller:
1.\tThomas H. Nielsen, Farum\t\t295 point
2.\tFlemming Jørgensen, Farum\t\t259
3.\tThomas Jensen, Tisvilde Hegn\t\t257
4. Morten Fenger-Grøn, OK Pan Aarhus \t245
5. Rene Rokkjær, OK Pan\t\t230

Sammenlagt stilling:
1.\tUlrika Ö. Jørgensen, Kolding\t\t277 point
2.\tMaria Høyer, Kolding\t\t274
3.\tCharlotte Thrane, OK Øst\t\t270

Sidste afdeling er søndag d. 6. Sep. 98 - hvor det er DM-klassisk ved Sorø.

Storstafetten Midgaardsormen løbes lørdag nat - med start i de tidlige morgentimer (natløb) søndag.

Storstafetten Midgaardsormen løbes lørdag nat - med start i de tidlige morgentimer (natløb) søndag.

Herrestafetholdene er på 8 herrer og damestafetholdene består af 5 løbere.

Silkeborg OK arrangerer.

Løbet er næstsidste afdeling af dette års StafetLiga, hvor Tisvilde Hegns herrer og OK Øst´s damer fører sammenlagt.

Sidste afdeling løbes næste lørdag, hvor det er DM-Stafet i Gribskov Esrum.

Hos herrerne er det der 4-mandsstafet og dameholdene er på 3 løbere.

DM-Kortdistance (lørdag) og Midgårdsormen (søndag)

DM-Kortdistance (lørdag) og Midgårdsormen (søndag)

I et meget krævende terræn blev det favoritsejre. Carsten Jørgensen lå til en topplacering lige før mål, da han lavede en banal fejl på vej mod næstsidste post og så var medaljerne væk.

Lørdagens resultater fra DM-Kortdistance Ry Sønderskov
H 21 4,23 km 12 poster
1. Chris Terkelsen, OK Gorm Jelling\t\t28.04
2. Allan Mogensen, Farum OK\t\t28.05
3. Morten Fenger-Grøn, OK Pan Aarhus\t\t30.15
4. Flemming Jørgensen, Farum OK\t\t30.25
5. Carsten Jørgensen, Tisvilde Hegn OK\t\t30.57

Trods en sekundær placering til Thomas Hot Nielsen, Farum beholdt han sin førsteplads i dette års SalusAnsvar Cup.

D 21 2,85 km 8 poster
1. Ulrika Ö. Jørgensen, Kolding OK\t\t25.06
2. Charlotte Thrane, OK Øst\t\t25.43
3. Christina Grøndahl, Søllerød OK\t\t25.51
4. Tine Rasmussen, Farum OK \t\t25.55
5. Yvonne Fjordside, OK Pan Aarhus\t\t26.13

Med sin sejr udbyggede Ulrika sin førsteplads i damernes SalusAnsvar Cup 98.

Søndagens Midgaardsormsstafet - Silkeborg Vesterskov
Herrer - 8 mand pr. hold.
1. Farum OK (Jesper Jensen, Helge Lang Pedersen, Flemming Jørgensen, Pablo Jensen,
Jesper Damgaard, Oleksandr Mykhaylov, Thomas Hot Nielsen og Allan Mogensen)\t\t6.26.55
2. Tisvilde Hegn OK\t\t\t\t\t\t\t6.37.39
3. Horsens OK\t\t\t\t\t\t\t6.52.44
4. OK Øst Birkerød\t\t\t\t\t\t\t7.01.10
5. OK Pan Aarhus\t\t\t\t\t\t\t7.04.51
6. Kolding OK\t\t\t\t\t\t\t7.09.59
Trods 2. pladsen beholdt Tisvilde Hegn deres førsteplads i StafetLigaen, da Farum er langt efter.

Damer - 5 mands hold
1. OK Øst Birkerød (Pernille Sommer, Charlotte Thrane, Eva Smedegaard, Mette
Rønning og Helene Hausner)\t\t\t\t\t\t\t3.30.40
2. Farum OK\t\t\t\t\t\t\t3.36.46
3. FIF Hillerød \t\t\t\t\t\t\t3.41.22
4. Kolding OK\t\t\t\t\t\t\t3.41.33
5. OK Pan Aarhus\t\t\t\t\t\t\t3.49.30
Med sejren konsoliderede Øst deres føring i StafetLigaen.

Landstræner Klavs Madsen har udtaget holdene til World Cup-løbene i Polen/Slovakiet d. 10-21. september og Estland/Finland d. 24/9-4/10.

Landstræner Klavs Madsen har udtaget holdene til World Cup-løbene i Polen/Slovakiet d. 10-21. september og Estland/Finland d. 24/9-4/10.

Carsten Jørgensen skal kun løbe de to stafetløb h.h.v. d. 12/9 i Polen og d.29/9 i Finland.

Herrer:
Polen/Slovakiet:
Thomas Hjerrild, Chris Terkelsen, Flemming Jørgensen, Allan Mogensen, Morten Fenger-Grøn og Thomas Jensen.

Estland/Finland:
Thomas Hjerrild, Chris Terkelsen, Flemming Jørgensen, Allan Mogensen, Thomas Hot Nielsen og Rene Rokkjær.

Damer:
Polen/Slovakiet:
Maria Høyer, Yvonne Fjordside og Tine Rasmussen.

Estland/Finland:
Maria Høyer, Helene Hausner, Tine Rasmussen og Ulrika Ö. Jørgensen.

Carsten Jørgensen løber kun world cup-stafetten i Polen.

Carsten Jørgensen løber kun world cup-stafetten i Polen.

I det tredje og afgørende world cupstafetløb d. 29.9 kan Carsten desværre ikke deltage.

Men selvom stafetverdensmesteren Torben Skovlyst endnu ikke er klar efter sit benbrud har vi et meget godt hold. Allan Mogensen beviste i den forgangne weekend, at han er tilbage.

World Cupstafetholdene består af 3 løbere, hvor VM-stafetholdene udgøres af 4 løbere.

RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt