Travl weekend for de danske O-løbere

Travl weekend for de danske O-løbere
Den danske elite løb lørdag 7. Afd. af SalusAnsvar Cup 98 på Skamlingsbanken ved Kolding, hvor
disciplinen var kortdistance. Juniorerne løb samtidigt deres 5. Afd. af Urtekram Juniorcup 98
samme sted.
H21 4.93 km 16 poster 7. Afd. af SalusAnsvar Cup 98
1.\tThomas H: Nielsen, Farum\t27.07
2.\tMorten Fenger-Grøn, OK Pan \t29.04
3.\tJens Knud Maarup, OK Pan\t29.12
4.\tTroels Nielsen, Horsens\t\t29.18
5.\tMichael Sørensen, OK Øst\t29.34
Sammenlagt
1.\tFlemming Jørgensen, Farum\t239 point
2.\tPeter Hansen, FIF Hillerød\t218
3.\tThomas Jensen, Tisvilde Hegn\t206
4. Morten Fenger-Grøn, OK Pan \t205
5. Thomas H. Nielsen, Farum \t195





D 21\t3.75 km 13 poster\t7. Afd. SalusAnsvar Cup 98
1.\tUlrika Ø. Jørgensen, Kolding\t27.18
2.\tCharlotte Thrane, OK Øst\t\t28.18
3.\tHelene Hausner, OK Øst\t\t30.01
4.\tMette Rønning, OK Øst\t\t30.27
5.\tYvonne Fjordside, OK Pan Aarhus\t31.00

Sammenlagt efter 7 afd.
1.\tCharlotte Thrane, OK Øst\t\t266 point
2.\tMaria Høyer, Kolding\t\t229
3.\tUlrika Ø. Jørgensen, Kolding\t226
4.\tMerete Bigum, Farum\t\t215
5.\tTina Haarup, HTF\t\t210
Næste afdeling er næste weekend i Skåne, hvor der løbes testløb til World Cup i september.

H 17-20 4.56 km 15 poster 5. Afd. Urtekram Junior Cup 98
1.\tChristian Nielsen, Aalborg\t27.29
2.\tRune Olsen, Søllerød\t\t28.00
3.\tMikkel Lund, Faaborg\t\t28.19

Sammenlagt
1.\tRune Olsen, Søllerød\t\t212 point
2.\tMikkel Lund, Faaborg\t\t206
3.\tChristian Hansen, Grenå\t\t201

D 17-20 3.52 km 13 poster 5. Afd. urtekram Junior Cup 98
1.\tHenriette Andersen, HTF\t\t29.47
2.\tAnne Konring Olesen, FIF Hillerød\t30.30
3.\tStinne Skammelsen, Silkeborg\t31.31

Sammenlagt
1.\tHenriette Andersen, HTF\t\t213 point
2.\tDidde Pedersen, Fredericia\t202
3.\tAnne Konring Olesen, FIF\t185


I dag søndag løb vi 3. Afdeling af StafetLiga 1998 i Gaurslund ved Fredericia.
OK Øst fra Birkerød vandt hos både herrer og damer. Farums herrer var først i mål, men de havde fejlklip på 2.-turen.
Resultater
H 21 4 ture - 2 x 7.4 km m. 19 poster og 2 x 10.6 km m. 25 poster
1. OK Øst (Michael Sørensen, Jesper Groos, Rasmus
Ødum og Jakob Ødum)\t\t\t\t\t3.49.57
2. Tisvilde Hegn\t\t\t\t\t3.50.05
3. OK Pan Aarhus\t\t\t\t\t3.55.17

D 21 3 ture - 3 x 6.1 km med 19 poster
1. OK Øst Birkerød (Mette Rønning, Charlotte Thrane
og Helene Hausner)\t\t\t\t\t2.37.13
2. Kolding\t\t\t\t\t2.43.59
3. FIF Hillerød\t\t\t\t\t2.52.02

Sammenlagt efter 3 af 5 StafetLigaløb - 4 bedste tæller
H 21
1.\tTisvilde Hegn OK\t\t147 point
2.\tOK Øst Birkerød\t\t138
3.\tHorsens OK\t\t131

D 21
1.\tOK Øst Birkerød\t\t145 point
2.\tFIF Hillerød\t\t140
3.\tKolding OK\t\t137
Næste afdeling er DM-stafet lørdag den 5. September i Gribskov Esrum.
Med venlig hilsen Søren Maarup (GSM 2064-3648)

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF