1. afdeling af SalusAnsvar Cup 99 og Urtekram Junior Cup 99 den 20-21. marts 99 i Kollerup Plantage og Svinkløv Skov.

1. afdeling af SalusAnsvar Cup 99 og Urtekram Junior Cup 99 den 20-21. marts 99 i Kollerup Plantage og Svinkløv Skov.

Resultater lørdag: Kollerup Plantage 1.afd. SalusAnsvar Cup 99
H21 E 12,3 km med 31 poster
1. Aleksandr Mykhaylov, Farum OK\t\t74.02
2. Rene Rokkjær, OK Pan Aarhus\t\t75.42
3. Jakob Ødum, OK Øst Birkerød\t\t77.20
4. Thomas Nielsen, farum OK\t\t77.29
5. Carsten Jørgensen, Tisvilde Hegn OK\t78.10

D21 E 8,2 km med 21 poster
1. Charlotte Thrane, OK Øst Birkerød\t68.37
2. Yvonne Fjordside, OK Pan Aarhus\t69.17
3. Ragnhild Myrvold, NOR\t\t69.24

1.afd. af Urtekram Junior Cup 99
H17-20 E\t10,5 km med 26 poster
1. Christian Hansen, Djurs OK \t\t71.27
2. Henrik Jørgensen, Viborg OK\t\t72.20
2. Anders Bøstrup, Djurs OK\t\t72.20

D17-20 E 7,0 km med 17 poster
1. Stinne Skammelsen, Silkeborg OK\t68.08
2. Pernille Sommer, OK Øst Birkerød\t68.46
3. Mette Skovhus, Kolding OK\t\t70.38


Stafetverdensmestrene Chris Terkelsen, Allan Mogensen og Torben Skovlyst, der er bosat i h.h.v. Norge og Sverige var ikke til start, og den sidste stafetverdensmester Carsten Jørgensen havde problemer med O-teknikken, da han ligger i skarp træning frem mod næste weekends VM i cross i Belfast.

På fredag løbes PWT i Farum og lørdag-søndag Spring Cup ved Hillerød med start fra det meste af verdeneliten.


Resultater Søndag den 21. Marts Svinkløv Plantage
Resultater 2.afd. af SalusAnsvar Cup 99

H21E 12,6 km med 28 poster
1. Thomas Jensen, Tisvilde Hegn OK\t76.31
2. Rene Rokkjær, OK Pan Aarhus\t\t77.59
3. Troels Nielsen, Horsens OK\t\t81.06
4. Jakob Ødum, OK Øst Birkerød\t\t81.32
5. Rasmus Ødum, OK Øst\t\t81.44
6. Thomas Nielsen, Farum OK\t\t82.14
D21 E 9,3 km med 27 poster
1. Dorte Dahl, FIF Hillerød\t\t76.33
2. Merete Bigum, Farum OK\t\t77.07
3. Ragnhild Myrvold, Norge\t\t77.41
2.afd. af Urtekram Junior Cup 99
H17-20 E 10,1 km med 23 poster
1. Jacob Grønnegaaard, Farum OK\t\t69.05
2. Mikkel Lund, Faaborg Ok\t\t70.19
3. anders Bøstrup, Djurs OK\t\t71.39
D17-20 E 8,4 km med 19 poster
1. Marte Balchen, Norge \t\t71.15
2. Pernille Sommer, OK Øst Birkerød\t76.41
3. Stinne Skammelsen, Silkeborg OK\t80.06

Samlet stilling i SalusAnsvar Cup 99
H21 E
1. Thomas Nielsen, Farum OK\t\t133 point
2. Rene Rokkjær, Farum OK\t\t132 point
3. Thomas Jensen, Tisvilde Hegn OK\t130 point
D21 E
1. Charlotte Thrane, OK Øst Birkerød\t145 point
2. Merete Bigum, Farum OK\t\t130 point
3. Yvonne Fjordside, OK Pan Aarhus\t128 point
Samlet stilling Urtekram Junior Cup 99
H17-20 E
1. Christian Hansen, Djurs OK\t\t131 point
2. Mikkel lund, faaborg OK\t\t129 point
3. Anders Bøstrup, Djurs OK\t\t120 point
D17-20 E
1. Pernille Sommer, OK Øst Birkerød\t140 point
2. Stinne Skammelsen, Silkebrog OK\t137 point
3. Rikke Nygaard, HTF\t\t\t123 point

Ifølge Tekst-TV side 219 lørdag aften kunne man læse, at Lillerød O-afdeling af Dansk Idræts-Forbund er blevet hædret med DIF´s breddepris 1999 for klubbens ekstraordinære indsats for at udbrede orienteringssporten for børn & unge..

Ifølge Tekst-TV side 219 lørdag aften kunne man læse, at Lillerød O-afdeling af Dansk Idræts-Forbund er blevet hædret med DIF´s breddepris 1999 for klubbens ekstraordinære indsats for at udbrede orienteringssporten for børn & unge.

Se pressemeddelelsen fra DIF på: DIFs hjemmeside.

Så snart sidste herre er i mål ved Park World Tour på fredag i Farum, får tilskuerne mulighed for at købe løbskortet og teste sig mod verdens bedste på PWT-banen.

Så snart sidste herre er i mål ved Park World Tour på fredag i Farum, får tilskuerne mulighed for at købe løbskortet og teste sig mod verdens bedste på PWT-banen.

Se nærmere på arrangementets hjemmeside.

Maria Høyer, Kolding OK afløser Helene Hausner, OK ØST som PWT-løber i Farum på fredag den 26. marts.

Maria Høyer, Kolding OK afløser Helene Hausner, OK ØST som PWT-løber i Farum på fredag den 26. marts.

Maria starter som 8. dameløber kl.15.07.

Apropos Helene Hausner og Spring Cup OK: dameholdet Spring Cup OK debuterer først senere, idet de medvirkende klubber gerne vil deltage i den danske stafetliga også, hvorfor OK Øst og FIF stiller med egne hold til Spring Cup-stafetten.

RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Trimtex
Løberen

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF