Det andet kvalifikationsløb onsdag i Silkeborg Sønderskov gav to danske sammenlagte førstepladser, 4 andenpladser og 3 tredjepladser.

Det andet kvalifikationsløb onsdag i Silkeborg Sønderskov gav to danske sammenlagte førstepladser, 4 andenpladser og 3 tredjepladser.

Det var kun Preben Sloth, FIF Hillerød i H 40, der var istand til at holde sin heat-føring fra tirsdagens løb.

Såvel Rolf Lund, HSOK også i H 40 og Rita Jacobsen, Kolding i D 65 er dog på andenpladsen sammenlagt i deres respektive heat, så helt galt gik det dog ikke.

Det gik det derimod for Preben Munk Eriksen, Viborg i H 65, der tabte sin førsteplads allerede på dagens første post, hvor han mistede over 25 minutter og sammenlagt ligger han udenfor top-10.

Udover Preben Sloth er det Elin Holm Jensen, Horsens i D 50, der vandt sit heat sammenlagt, men det holdt hårdt for Elin. Hun blev blot nr.11 på dagens etape, men de der lå før hende efter tirsdagens løb ”forsvandt mere”.

Danske sammenlagte top-10 placeringer:

H 35
Heat 1: nr. 5 Helge Lang Pedersen , farum og nr.7 Jan Møller, Kolding.
Heat 3: nr.10 Søren Maarup, Kolding.

H 40
Heat 1: nr.7 Torben Seir, HSOK.
Heat 2: nr.10 Karsten Blok, Snab Vejle.
Heat 3: nr.2 Rolf Lund, HSOK , nr.3 Lars Konradsen, FIF Hillerød og nr.8 Steffen Alm, HTF.
Heat 4: nr.1 Preben Sloth, FIF Hillerød og nr.6 Laus Seir, HSOK.

H 45
Heat 2: nr.6 Keld Johnsen, Tisvilde Hegn.
Heat 4: nr.2 Svend Erik Mathiassen.

H 50
Heat 3: nr. 6 Carl Malling, Randers.
Heat 6: nr.4 Karl Kristian Terkelsen, Gorm Jelling.

H 55
Heat 1: nr.3 Arne Grøndahl, Søllerød.
Heat 3: nr.3 Keld Olsen, OK 73
Heat 4: nr.10 Arne Bech, OK 73.
Heat 5: nr.2 Thomas Søes, Farum.

H 60
Heat 2: nr.5 Preben Christensen, Odense.
Heat 4: nr.4 Kai Ørbæk Laursen, Aalborg.

D 35
Heat 1: nr.10 Lesia Sørensen, Silkeborg.
Heat 2: nr.4 Søs Munch, Sorø og nr.9 Hanne Staugaard.

D 45
Heat 2: nr.5 Annlou Husen, Farum.
Heat 3: nr.6 Janet Bentzen, OK Øst.

D 50
Heat 1: nr.1 Elin Holm Jensen, Horsens og nr.6 Kirsten Brunstedt, OK Øst.
Heat 3: nr.4 Asta Terkelsen, Gorm Jelling og nr.5 Ann Dorrit Hansen, Djurs.

D 60
Heat 1: nr.7 Inge Nielsen, OK 73.

D 65
Heat 2: nr.2 Rita Jacobsen, Kolding.

D 70
Heat 1: nr.9 Sonja Løjmar, Køge.

Den "sammenlagte" heatplacering giver startrækkefølge, således at de beste starter til sidst - og såfremt der er flere heat, så starter vinderen af heat 3 af 3 heat allersidst.

Det betyder således, at Preben Sloth skal starte allersidst i H 40, og at nr.10 i heat 3 (af 3 heat) i H 35 starter som den 28.sidste.

Starttiderne for fredagens finaleløb og dagens resultater skulle snart ligge på nettet på arrangørernes hjemmeside.

Finalen går som bekendt i Lindum Skov, lidt sydvest for Hobro, mellem Randers og Viborg.

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt