Samtidigt med offentliggørelsen af Landsholdsgrupperne har Landstræner Signar Eriksson offentliggjort seniorernes aktiviteter i 2001.

Samtidigt med offentliggørelsen af Landsholdsgrupperne har Landstræner Signar Eriksson offentliggjort seniorernes aktiviteter i 2001.

SENIORAKTIVITETER 2001
1. – 3/12 2000\tOptaktssamling, Silkeborg ( E + K + U 23 )
26. – 28/1\tTræningssamling, Silkeborg ( E + K + U 23 )
23. – 25/2\tFællessamling, Holstebro ( E + K + U 23 + J )
9. – 16/3\tTræningslejr, Spanien/Portugal ( E )
30/3\tSpring Cup, klassisk, Øst/Hillerød, ( WRE, SRL )
1/4\tSpring Cup, stafet, Øst/Hillerød
8/4\tDM – lang, Horsens OK, ( SRL )
10. – 14/4\tMobilcenter, Gøteborg /Østfold ?
15. – 16/4\tKonkurrencesamling, Sverige ( U 23 )
5/5\tSM-stafet, HSOK, ( STL )
6/5\tSM-klassisk, Ballerup, ( SRL )
19. – 20/5\tNOC-testløb, Tistedalen, Norge, kort og klassisk, (SRL )
21. – 27/5\tVM-træning, stafetholdet, Tammerfors, Finland
6. – 10/6 \tNOC, St. Mikkel, Finland
18. – 23/6\tVM træning, Tammerfors, Finland
6. – 8/7\tVM-testløb, Moss / Sarpsborg / Morokulien, Norge
9. – 27/7\tMobilcenter, Sverige / Norge ?
26/7 – 4/8 \tVM, Tammerfors, Finland
11/8\tJFM-stafet, Odense OK, (STL )
12./8\tJFM-klassisk, Faaborg OK, ( WRE, SRL )
14. –20/8 \tWorld Games, Akita-Japan
18. – 19/8\tB-landskamp, Hæssleholm, Sverige
25/8\tDM – kortdistance, Silkeborg OK, ( WRE, SRL )
26/8\tMidgårdsormen, OK Pan, ( STL )
8/9\tDM stafet, HG / Pl. & OK Bornholm, ( STL )
9/9\tDM klassisk, HG / Pl. & OK Bornholm ( SRL )
13/10\tDM nat
15. – 20/10\tMobilcenter, Norge / Sverige?
29.10 – 4.11\tVM-træning 2003 / Euromeeting Schweiz

Via mine kære venner på Alternativet ( http://www.alternativet.nu/alternativet.asp?id=902 ) har jeg erfaret, at en amerikansk "internet-TV-kanal" har lavet en "TV"-reportage fra PWT-løbet i oktober i Frederikstad, Norge, hvor Carsten Jørgensen bl.a. blev

Via mine kære venner på Alternativet ( http://www.alternativet.nu/alternativet.asp?id=902 ) har jeg erfaret, at en amerikansk "internet-TV-kanal" har lavet en "TV"-reportage fra PWT-løbet i oktober i Frederikstad, Norge, hvor Carsten Jørgensen bl.a. blev nr.2.

Gå ind http://www.now.com/index.now

Klik på "Enter" (nederst til højre)

Klik derefter på "Sport" og derefter på "Edge" og find derefter "NOW in Norway" og find her billedet med Hanne Staff, hvor der er mulighed for "Video->" og vælg modem/RealPlayer/MediaPlayer m.m..

Det Internationale OrienteringsForbund har netop offentliggjort den seneste Verdensrangliste.

Det Internationale OrienteringsForbund har netop offentliggjort den seneste Verdensrangliste.

Allan Mogensen, Farum OK topper herrernes verdensrangliste foran nordmanden Bjørnar Valstad, som Allan træner med i Oslo, hvor Allan bor og arbejder.

Europamesteren, russeren Valentin Novikov er nr.3 og World Cup-vinderen Jani Lakkanen, FIN er nr.5.

Hos damerne er Hanne Staff, NOR i top foran Simone Luder, SUI.

Herrer:
1 Allan Mogensen DEN 1537 1501 1468 1463 1440 1412 8821 point
2 Bjørnar Valstad NOR 1545 1496 1448 1435 1418 1418 8760
3 Valentin Novikov RUS 1509 1503 1451 1436 1406 1311 8616
4 Emil Wingstedt SWE 1482 1480 1424 1418 1410 1390 8604
5 Jani Lakanen FIN 1477 1435 1421 1409 1402 1401 8545

42 Mads Ingvardsen DEN 7395
43 Thomas Jensen DEN 7364
49 Mikkel Lund DEN 7073
51 Morten Fenger-Grøn DEN 7015
65 Carsten Jørgensen DEN 6579

Damer:
1 Hanne Staff NOR 1579 1517 1478 1456 1441 1441 8912
2 Simone Luder SUI 1531 1524 1512 1468 1444 1420 8899
3 Heather Monro GBR 1521 1484 1473 1466 1429 1403 8776
4 Emma Engstrand SWE 1607 1453 1429 1423 1415 1395 8722
5 Katarina Allberg SWE 1475 1450 1440 1436 1434 1431 8666
11 Yvette Baker GBR (Farum OK) 8486
31 Dorte Dahl DEN 7483
33 Helene Hausner DEN 7385
38 Maria M Høyer DEN 7292
49 Yvonne Fjordside DEN 6693
52 Anne Koring Konring DEN 6555

Se mere på http://www.n3sport.com/orienteering/WRL/index.htm

Søndagens NM i Cross i Bernstorfsparken har en del O-løbere til start. Se blot http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?gb=&fn=data/20001108.150014 og http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?gb=&fn=data/20001110.162620

Søndagens NM i Cross i Bernstorfsparken har en del O-løbere til start. Se blot http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?gb=&fn=data/20001108.150014 og http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?gb=&fn=data/20001110.162620

Klaus Hansen, AGF er efterhånden blevet en halvkendt O-løber i OK Pan. Svenske Claes Nyberg, der for et par år siden blev henvist til andenpladsen af Carsten Jørgensen i EM-Cross, har ifølge den gamle landstræner betroet OPK, at han (Claes) vil begynde at løbe lidt O-løb for at blive bedre som atletik/cross-løber.

Herudover er løbet samtidig årets anden afdeling af Puma-Cup, og der er derfor stor dansk deltagelse. Disse (plus en del svenskere) kan dog ikke blive nordiske mestre, da det kun er de "akkrediterede" løbere, der "deltager" i det nordiske mesterskab.

Bl.a. deltager sidste weekends vinder af Jættemilen og adskillige andre hurtige danske herre- og dame-O-løbere.

Se mere via DAF´s hjemmeside

Til det svenske seniorlandshold er følgende 8 herrer og 8 damer udtaget (og Johan Ivarsson og Marlena Jansson har adviseret, at de står klar i kulissen m.h.p. WOC i Finland)

Til det svenske seniorlandshold er følgende 8 herrer og 8 damer udtaget (og Johan Ivarsson og Marlena Jansson har adviseret, at de står klar i kulissen m.h.p. WOC i Finland)

Damer:
Katarina Allberg, Karolina Arewång, Emma Engstrand, Cecilia Nilsson, Jenny Johansson, Maria Sandström, Jenny Borgström och Gunilla Svärd.

Herrar:
Thomas Asp, Jimmy Birklin, Håkan Eriksson, Niclas Jonasson, Fredrik Löwegren, Johan Näsman, Emil Wingstedt och Jörgen Olsson.


Kilde http://www.alternativet.nu/alternativet.asp?id=913

RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF