Christina Grøndahl, Søllerød der også viste gode takter til Sydsvenska 2-Milen for 1 uge siden, vandt D21 foran Pia Olsson, OK Orion.

Christina Grøndahl, Søllerød der også viste gode takter til Sydsvenska 2-Milen for 1 uge siden, vandt D21 foran Pia Olsson, OK Orion.

Maria Høyer, KOK og Helene Hausner, OK Øst fulgte på de næste pladser.

I H21 spurtbesejrede Jens Knud Maarup, OK Pan Mads Ingvardsen, Farum OK. De to var klart foran de efterfølgende.

Michael Sørensen, OK Øst var 8½ min efter på tredjepladsen foran en stribe svenskere.

I H17-20 imponerede sidsteårsjunioren Jacob Grønnegaard, Farum OK med dagens hurtigste KM-tid i det hurtige Tisvilde-Melby-Hegn-terræn, hvor OK73 igen havde fået drejet nogle meget spændende baner.

Læs mere på http://www.orientering.dk/ok-73/jaettemil2000/resultat/MAIN.HTM - hvor der også gerne skulle komme nogle billeder.

Når landstræneren offentliggør Landsholdsgrupperne i morgen onsdag, er det dog nok yderst tvivlsomt, om der er fundet plads til de to seniorklassevindere.

Landstræner Signar Eriksson offentliggør i morgen onsdag de nye danske seniorgrupper. Juniorgruppen er offentliggjort (se http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?gb=&fn=data/20001019.133128 ).

Landstræner Signar Eriksson offentliggør i morgen onsdag de nye danske seniorgrupper. Juniorgruppen er offentliggjort (se http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?gb=&fn=data/20001019.133128 ).

Den norske seniortrup er følgende ifølge (http://www.o-nett.com/ ):

Elitegruppe

Damer:
Birgitte Nordahl Husebye, Fredrikstad SK
Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK
Hanne Staff, Bækkelagets SPK

Herrer:
Carl Henrik Bjørseth, Nydalens SK
Holger Hott Johansen, Bækkelagets SPK
Øystein Kristiansen, Halden SK
Bernt Bjørnsgaard, Halden SK
Jørgen Rostrup, Bækkelagets SPK
Tore Sandvik, Halden SK
Bjørnar Valstad, Bækkelagets SPK

A-gruppe

Damer:
Linda Antonsen, Fredrikstad SK
Ingrid Bronebakk, NTNUI
Ingunn Fristad, Bækkelagets SPK
Karina Nordrum, Hedrum O L
Marianne Riddervold, Heming/Njård O L

Herrer:
Bjørn Eriksen, Halden SK
Rolf M. Pedersen, NTNUI
Asgeir Mjøsund, Steinkjer OK
Pål Skogedal, Nydalens SK
Bent Olav Aamodt, Fredrikstad SK
Odin Tellesbø, Nydalens SK

U-gruppe

Damer:
Marianne Andersen, NTNUI
Marte Balchen, Oddersjaa SSK
Anne Marie Bleken, Bækkelagets SPK
Julie Bøbel, Bækkelagets SPK
Birte Riddervold, Heming/Njård O L

Herrer:
Ivar Haugen, Ås-NLH Orientering
Anders Nordberg, Kristiansand OK
Hans Gunnar Omdal, Øvrebø/Vindbjart
Vidar Solberg, Kristiansand OK
Rune Strandberg, Øvrebø/Vindbjart Orien
Jon Birger Aarnes, Skien OK

Den svenske trup er så vidt jeg kan se ikke offentliggjort endnu.



Den Finske er ifølge ( http://www.onewscosmos.com/ ) følgende, idet det dog har vist sig, at Liisa Anttila IKKE frivillligt står udenfor truppen:


26.10.2000
Inga överraskningar i Finlands träningsgrupper

Finska Orienterinföbundets träningsgrupper har slagits fast utan större överraskningar, om man inte räknar en sådan som att det finns en dam mer än herrar.
Den ända nykomlingen är Espoon Suuntas Marika Mikkola. Märkvärdigt är också att Johanna Asklöf satsar hårt igen efter mammalovet och att Liisa Anttila är utanför truppen (frivilligt?).
Orienteringens VM-grupp säsong 2001:
Damer: Johanna Asklöf Kalevan Rasti, Kirsi Boström Kalevan Rasti, Reeta Kolkkala Liedon Parma, Marika Mikkola Espoon Suunta, Satu Mäkitammi Kangasala SK, Sanna Nymalm Pargas IF. Herrar: Mikael Boström Kalevan Rasti, Timo Karppinen SK- Pohjantähti, Jani Lakanen Delta, Juha Peltola MS Parma, Janne Salmi Turun Suunnistajat.

B-grupp ("Suunta Huipulle") säsong 2001:
Herrar: Mats Haldin, Antti Harju, Mikko Heikelä, Miika Hernelahti, Jarkko Huovila, Pasi Ikonen, Jonne Lakanen, Simo Martomaa, Petteri Muukkonen, Jarmo Puttonen, Harri Romppanen, Timo Saarinen, Janne Virtanen. Damer: Monica Boström, Yvonne Gunell, Paula Haapakoski, Maria Hoffman, Heli Jukkola, Heidi Liljeström, Maria Rantala, Kaisa Salminen, Outi Sareila, Satu Vesalainen.


For de finsktalende er der mulighed for en lille situationsrapport fra den 09/11-00 fra Mexico, hvor der netop er blevet afviklet VM i ½-marathon.

For de finsktalende er der mulighed for en lille situationsrapport fra den 09/11-00 fra Mexico, hvor der netop er blevet afviklet VM i ½-marathon.

Se nærmere på http://www.onewscosmos.com/ - klik på mosse (yderst til højre) - her bliver der bl.a. citeret Schiller (".....im Abgrund wohnt dir (/die) Wahrheit") og Peter Schmeichel (kaldet "Peter Schmeichelia" på magyarsk) bliver nævnt sammen med div. finsk F1-stjerner(!). God fornøjelse.

Nej - dette handler desværre ikke om stafetverdensmesteren fra 1997 Torben Skovlyst, men derimod junior-stafetverdensmesteren fra 1995, Jesper Damgaard, der efter at have læst http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?fn=data/20001114.153112 - se

Nej - dette handler desværre ikke om stafetverdensmesteren fra 1997 Torben Skovlyst, men derimod junior-stafetverdensmesteren fra 1995, Jesper Damgaard, der efter at have læst http://www.dk.orienteering.org/nyheder/vismedd.cgi?fn=data/20001114.153112 - selv i al beskedenhed gjorde mig opmærksom på, at klubkammeraten Jacob Grønnegaard ikke havde dagens allerbedste KM-tid.

De to bedste KM-tider til Jættemilen finder man derimod i Turist1-klassen. Se http://www.orientering.dk/ok-73/jaettemil2000/resultat/MAIN.HTM

Landstræner Signar Eriksson har nu udtaget grupperne.

Landstræner Signar Eriksson har nu udtaget grupperne.

Det bliver en blanding af unge og "gamle" med verdensmester Allan Mogensen i front. Allan bliver suppleret med en halvgammel Carsten Jørgensen som frontfigurer.

World Cup-mesteren fra 1998 Chris Terkelsen har meldt sig klar, og han satser nok primært på de kortere distancer og stafet.

Dorte Dahl, Thomas Hjerrild og Thomas Nielsen har alle bedt om en "pause" fra landsholdsgruppen.

Vi er midt i et generationsskifte i dansk eliteorientering og det viser sig specielt i Kandidatgruppen og U23-gruppen (nyt "navn" for Projektgruppen). U23-gruppen skal fungere som en "rugekasse" for kommende eliteløbere, hvor løbernes fysiske og tekniske udvikling gennem de tidlige seniorår skal fremmes og overvåges nøje.

Følgende er udtaget af Landstræner Signar Eriksson:

SENIORGRUPPER 2001
SENIORELITEN:
Signar Eriksson, landstræner
Damer:
Anne K. Olesen\t(78)
Helene Hausner\t(77)
Maria M. Høyer\t(72)
Herrer:
Allan Mogensen \t(67)
Carsten Jørgensen\t(70)
Chris Terkelsen\t(72)
Flemming Jørgensen\t(67)
Mads Ingvardsen\t(76)
Mikkel Lund\t(79)
Morten Fenger-Grøn\t(73)
Rene Rokkjær\t(74)
Thomas Jensen\t(71)

KANDIDAT- og U23-GRUPPER:
Trænere: Bjarne Hoffman og Jakob Ødum
Damer:
K\tDorthe Skovlyst\t(75)
K\tYvonne Fjordside\t(70)
U23\tRikke Nygaard\t(79)
U23\tStinne Skammelsen\t(79)
\tHerrer:
K\tClaus Bloch\t(77)
K\tJesper D. Jensen\t(72)
K\tMartin Hansen\t(75)
K\tMichael Sommer\t(76)
K\tMichael Sørensen\t(77)
U23\tChristian Nielsen\t(78)
U23\tChristian Hansen\t(79)
U23\tHenrik Jørgensen\t(79)
U23\tJakob Grønnegaard\t(80)
U23\tLars Lindstrøm\t(78)
U23\tRune Monrad\t(79)


RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF