Startlisten er ikke på arrangørernes hjemmeside, så jeg sendt dem en mail på mit bedste skoleengelsk og fik et svar på dansk/norsk fra IOF-kontrollanten Geir Tveit, der som bekendt er bosat i København.

Startlisten er ikke på arrangørernes hjemmeside, så jeg sendt dem en mail på mit bedste skoleengelsk og fik et svar på dansk/norsk fra IOF-kontrollanten Geir Tveit, der som bekendt er bosat i København.

Bemærk dog, at det er portugisisk tid (+1 time) -så første start var kl.11.00 dansk tid.

Jeg venter på sms´er fra Roald Kramer.

"Kortdistanse Maend:
foerste start 10.01.
Richard Wren GBR 10.33
Mikkel Lund 10.35
Ed Nash GBR 10.37
...........
Fredrik Loewegren SWE 10.55
Mads Ingvardsen 10.57
Sven Neumann GER 10.59
.............
Norbert Helminger AUT 11.17
Morten Fenger-Groen 11.19
Damir Gobec CRO 11.21
............
Avelino Pinto POR 11.47
Carsten Joergensen 11.49
Wim Peers BEL 11.51
............
Jose Garcia Murcia ESP 12.13
Thomas Hjerrild 12.15
Paul M.Brabiescu ROM 12.17
Steven Hale GBR 12.19
Oeystein Kristiansen NOR 12.21
............
Jani Lakanen FIN 12.27
.............
Timo Karppinen FIN 12.37
..........
Emil Wingstedt SWE 12.43
............
Niclas Jonasson SWE 12.47
Jamie Stevenson GBR 12.49
Thomas Buhrer SUI 12.51
Robert Banach POL 12.53
Bjoernar Valstad NOR 12.55
Allan Mogensen 12.57
Joergen Rostrup NOR 12.59
Valentin Novikov RUS 13.01
Tore Sandvik NOR 13.03
Janne Salmi FIN 13.05
Carl Henrik Bjoerseth NOR 13.07
end

Kortdistanse Kvinder
Foerste start 10.02
Rachel Elder GBR 10.12
Stinne Skammelsen 10.14
Regula Bernhard SUI 10.16
...........
Laura Scaravonati ITA 11.00
Anne K.Olesen 11.02
Olena Zabrodska UKR 11.04
.........
Katarina Allberg SWE 11.20
Brigitte Wolf SUI 11.22
.............
Reeta Kolkkala FIN 11.30
Katalin Olah HUN 11.32
Nina Vinnytska UKR 11.34
Elisabeth Ingvaldsen NOR 11.36
..............
Renate Fauner ITA 11.42
Helene Hausner 11.44
Kaethi Widler SUI 11.46
.............
Laure Coupat FRA 11.58
Maria H.Hoeyer 12.00
Anna Gornicka Antonowicz POL 12.02
............
Yvette Baker GBR 12.10
Kirsi Bostroem FIN 12.12
Hanne Staff NOR 12.14
Jenny Johansson SWE 12.16
Simone Luder SUI 12.18
Lucie Boehm AUT 12.20
Heather Monro GBR 12.22
Frauke Schmitt Gran GER 12.24
end

Hilsner fra Geir Tveit"

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt