Jeg ved det ikke, men jeg tror, at Allan Mogensen sparer sig til onsdagens PWT-løb.

Jeg ved det ikke, men jeg tror, at Allan Mogensen sparer sig til onsdagens PWT-løb.

Efetr gårsdagens beskedne 44.plads i H21E, var Allan om muligt endnu mere "beskeden" i dag med en 81.plads på dagens etape i 5-Dagars, således at han nu ligger på en samlet 57.pl. næsten 23 min efter Jørgen Olsson, der stadig fører.

Læs mere om onsdagens PWT-løb på http://www.pwt.org/ og se dagens resultatliste nedenfor:

Namn (Ranking) Klubb Etapp 1
Etapp
Totalt Etapp 2
Etapp
Totalt
1 Jörgen Olsson (16) PAN-KRISTIANSTAD 88:49 (1) 1:28:49 (1) 32:17 (5) 2:01:06 (1)
2 Jimmy Birklin (3) MALUNGS OK, SKOGSMÅRDARNA 90:18 (3) 1:30:18 (3) 31:28 (1) 2:01:46 (2)
3 Niklas Jonasson (9) LEKSANDS OK 89:43 (2) 1:29:43 (2) 33:19 (14) 2:03:02 (3)
4 Per Ek (10) IFK LIDINGÖ SOK 94:40 (12) 1:34:40 (12) 31:32 (2) 2:06:12 (4)
5 Kalle Dalin (46) LEKSANDS OK 91:07 (4) 1:31:07 (4) 35:18 (34) 2:06:25 (5)
6 Johan Ivarsson (2) BÆKKELAGETS SPORTSKLUB 93:10 (8) 1:33:10 (8) 33:21 (15) 2:06:31 (6)
7 Björnar Valstad BÆKKELAGETS SPORTSKLUB 94:13 (11) 1:34:13 (11) 32:36 (7) 2:06:49 (7)
8 Fredrik Löwegren (1) IFK LIDINGÖ SOK 94:01 (9) 1:34:01 (9) 33:18 (13) 2:07:19 (8)
9 Emil Wingstedt (38) NTNUI 94:12 (10) 1:34:12 (10) 33:28 (17) 2:07:40 (9)
10 Tobias Andersson (14) OK ORION 93:03 (7) 1:33:03 (7) 34:48 (27) 2:07:51 (10)
11 Per Öberg (15) OK HÄLLEN 95:19 (15) 1:35:19 (15) 32:36 (7) 2:07:55 (11)
12 Tomas Asp (4) IFK GÖTEBORG 92:32 (5) 1:32:32 (5) 35:32 (39) 2:08:04 (12)
13 Johan Modig (12) PAN-KRISTIANSTAD 95:34 (16) 1:35:34 (16) 33:08 (12) 2:08:42 (13)
14 Klas Karlsson (34) IK HAKARPSPOJKARNA 94:45 (13) 1:34:45 (13) 34:02 (20) 2:08:47 (14)
15 Martin Larsson (24) IFK GÖTEBORG 95:48 (17) 1:35:48 (17) 33:33 (18) 2:09:21 (15)
16 Jonas Haraldsson (174) IFK LIDINGÖ SOK 95:17 (14) 1:35:17 (14) 34:09 (22) 2:09:26 (16)
17 Mats Troeng (17) STORVIKS IF 93:01 (6) 1:33:01 (6) 37:07 (60) 2:10:08 (17)
18 Patrik Martner (125) GÖTEBORG-MAJORNA OK 98:42 (28) 1:38:42 (28) 31:34 (3) 2:10:16 (18)
19 Anders Dalin (44) LEKSANDS OK 96:55 (20) 1:36:55 (20) 33:25 (16) 2:10:20 (19)
20 Michael Mamleev (39) RONNEBY OK 96:29 (18) 1:36:29 (18) 35:04 (31) 2:11:33 (20)
21 Mats Halldin IF FEMMAN 97:27 (23) 1:37:27 (23) 34:33 (25) 2:12:00 (21)
22 Håkan Petersson (54) NYBRO OK 99:52 (31) 1:39:52 (31) 32:20 (6) 2:12:12 (22)
23 Steve Hale (7) GBR NATIONAL TEAM 97:07 (21) 1:37:07 (21) 36:02 (47) 2:13:09 (23)
24 Tore Sandvik HALDEN SK 100:15 (32) 1:40:15 (32) 32:57 (10) 2:13:12 (24)
25 Tobias Bengtsson (141) IFK HEDEMORA 97:08 (22) 1:37:08 (22) 36:17 (51) 2:13:25 (25)
26 Johan Nordlund (130) LEKSANDS OK 101:41 (36) 1:41:41 (36) 31:51 (4) 2:13:32 (26)
27 Fridolf Eskilsson (21) IK HAKARPSPOJKARNA 96:51 (19) 1:36:51 (19) 36:54 (58) 2:13:45 (27)
28 Matthias Niggli OL NORSBANK 98:12 (25) 1:38:12 (25) 35:48 (42) 2:14:00 (28)
29 Jonas Pilblad (41) OK SKOGSFALKEN 99:41 (29) 1:39:41 (29) 34:25 (23) 2:14:06 (29)
30 Erik Axelsson (199) SÖDERTÄLJE ORIENTERING 98:30 (26) 1:38:30 (26) 35:41 (41) 2:14:11 (30)
31 Mats Olsson (23) OK KOLMÅRDEN 101:35 (35) 1:41:35 (35) 32:57 (10) 2:14:32 (31)
32 Ola Hultin (94) OK ROSLAGEN 98:37 (27) 1:38:37 (27) 36:12 (49) 2:14:49 (32)
33 Michael Wehlin (8) SÖDERTÄLJE ORIENTERING 102:18 (38) 1:42:18 (38) 32:48 (9) 2:15:06 (33)
34 Jens Nordström (143) IFK HEDEMORA 99:41 (29) 1:39:41 (29) 36:03 (48) 2:15:44 (34)
35 Håkan Öhlund (47) IK HAKARPSPOJKARNA 100:35 (34) 1:40:35 (34) 35:21 (36) 2:15:56 (35)
36 Edgaras Voveris (45) OK TISAREN 97:53 (24) 1:37:53 (24) 38:09 (72) 2:16:02 (36)
37 Jon Engkvist (110) RONNEBY OK 101:42 (37) 1:41:42 (37) 35:25 (38) 2:17:07 (37)
38 Anders Axenborg (63) GÖTEBORG-MAJORNA OK 103:09 (45) 1:43:09 (45) 34:48 (27) 2:17:57 (38)
39 Sven Olsson (49) LEKSANDS OK 102:51 (42) 1:42:51 (42) 35:14 (33) 2:18:05 (39)
40 Nils Olsson (22) STORA TUNA IK 103:21 (46) 1:43:21 (46) 34:54 (30) 2:18:15 (40)
41 Peter Jacobsson (32) OK RAVINEN 103:42 (48) 1:43:42 (48) 35:07 (32) 2:18:49 (41)
42 Peter Svedin (65) OK ORION 104:09 (50) 1:44:09 (50) 35:53 (44) 2:20:02 (42)
43 Rikard Gunnarsson (74) OK ORION 105:35 (52) 1:45:35 (52) 34:29 (24) 2:20:04 (43)
44 Jörgen Nilsson (116) OK TYR 103:46 (49) 1:43:46 (49) 36:43 (53) 2:20:29 (44)
45 Oskar Svärd (58) ULRICEHAMNS OK 102:39 (41) 1:42:39 (41) 37:53 (69) 2:20:32 (45)
46 Jörgen Ohlin (165) OK ROSLAGEN 103:32 (47) 1:43:32 (47) 37:07 (60) 2:20:39 (46)
47 Niklas Eriksson (69) MALUNGS OK, SKOGSMÅRDARNA 105:20 (51) 1:45:20 (51) 35:22 (37) 2:20:42 (47)
48 Martin Jönsson (66) FK FRISKUS-VARBERG 103:03 (43) 1:43:03 (43) 37:45 (67) 2:20:48 (48)
49 Tomas Hallmén (18) OK TISAREN 100:20 (33) 1:40:20 (33) 41:09 (82) 2:21:29 (49)
50 Johan Sundén (71) SÖDERTÄLJE ORIENTERING 102:36 (40) 1:42:36 (40) 39:38 (75) 2:22:14 (50)
51 Lars Nordin (75) SUNDSVALLS OK 106:27 (55) 1:46:27 (55) 35:59 (45) 2:22:26 (51)
52 Olov Vikström (53) SUNDSVALLS OK 102:24 (39) 1:42:24 (39) 40:41 (79) 2:23:05 (52)
53 Vidas Armalis (192) SOIK HELLAS 107:33 (62) 1:47:33 (62) 35:51 (43) 2:23:24 (53)
54 Staffan Eriksson (62) MALUNGS OK, SKOGSMÅRDARNA 108:34 (66) 1:48:34 (66) 34:51 (29) 2:23:25 (54)
55 Daniel Grahn (97) OK ORION 107:00 (59) 1:47:00 (59) 36:27 (52) 2:23:27 (55)
56 Niklas Lindberg (29) OK ROSLAGEN 106:50 (58) 1:46:50 (58) 36:52 (57) 2:23:42 (56)
57 Tommy Lindberg (81) OK ROSLAGEN 106:33 (56) 1:46:33 (56) 37:21 (65) 2:23:54 (57)
57 Petri Noponen (157) IFK LIDINGÖ SOK 106:35 (57) 1:46:35 (57) 37:19 (63) 2:23:54 (57)
57 Allan Mogensen FARUM-TISVILDE 103:04 (44) 1:43:04 (44) 40:50 (81) 2:23:54 (57)
60 Ali Kuosku (42) JÄRFÄLLA OK

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF