DM-STAFET

DM-STAFET

Efter en spændende dyst på sidste tur mellem de to tidligere verdensmestre Allan Mogensen, Farum OK og Carsten Jørgensen Tisvilde Hegn OK, trak Carsten Jørgensen på de afsluttende poster det længste strå og kunne løbe Tisvildeholdet i mål som værdige danske stafetmestre 2002.
Kampen om 3. og 4. pladsen stod på 3. turen mellem Rene Rokkjær, OK Pan og Fåborg OK ved en bedre løbende Mikkel Lund.
Det viste sig så siden i kontrollen, at Allan Mogensen havde fejlklip, og Farumholdet blev diskvalificeret, og der blev så også medaljer til de unge Fåborgdrenge.
Hos damerne var det en kamp mellem Farum OK, OK Øst, Birkerød og FIF Hillerød med Farum OK med Dorte Dahl, Olena Zabrodska og Yvette Baker på holdet som endelige vindere.
I øvrigt viste de rutinerede piger klasse. Dorthe Dahl, Farum OK var hurtigst på 1. og Charlotte Thrane, OK Øst hurtigst på 2. tur.
En veteran var der også på 3. tur, med Yvette Baker, Farum OK, men her var rutinen ikke nok, idet Anne Konring Olesen, FIF Hillerød var hurtigst.

Resultater:
Herrer 3 ture, 26 km
1) Tisvilde Hegn OK (Thomas Jensen, Rune Olsen, Carsten Jørgensen) 2.26.12
2) OK Pan, Århus (Morten Fenger-Grøn, Jens Knud Maarup, René Rokkjær) 2.33.56
3) Fåborg OK (Christian Nielsen, Henrik Jørgensen, Mikkel Lund) 2.36.15

Damer 3 ture, 19 km
1) Farum OK (Dorte Dahl, Olena Zabrodska, Yvette Baker) 2.24.32
2) OK Øst, Birkerød (Dorthe Skovlyst, Charlotte Thrane, Helene Hausner) 2.25.37
3) FIF Hillerød ( Stinne Skammelsen, Maria Konring Olesen, Anne Konring Olesen) 2.26.05

H 17-20
1) St. Binderup/Mariager OK (Christian Christensen, Christian Peder McLassen, Lasse Korsbæk) 2.54.33
2) OK Esbjerg (Rasmus Konge Johansen, Anders Bank, Emil Thorsen) 3.06.39
3) FIF Hillerød ( Jeppe Ruud, Rasmus Sørensen, Kasper Andersen) 3.11.18

D 17-20
1) OK Pan (Gitte Mygind, Ane LInde, Gry Johannsen) 2.28.09
2) Horsens OK (Karina B. Knudsen, Henriette Baun, Sarah N. Thomsen)2.38.39
3) Ballerup OK ( Dorthe Jørgensen, Stine Funder, Ann Chathrin Degn) 3.11.10

Øvrige klasser:
D/H 12
1) OK Roskilde 59.04
2) OK Gorm 59.06
3) OK Øst 61.30

DH 13-14
1) Silkeborg OK 1.30.03
2) FIF Hillerød 1.31.50
3) Roskilde OK 1.37.56

DH Max. 43
1) Silkeborg OK 1.20.15
2) Lillerød IF/PI 1.20.34
3) St. Binderup/Mariager OK 1.25.37

D 13-16
1) OK Roskilde 1.45.44
2) FIF Hillerød 1.51.10
3) Horsens OK 1.52.34

H 13-16
1) FIF Hillerød 1.25.32
2) St. Binderup/Mariager 1.32.02
3) Ok Esbjerg 1.32.07

D 35
1) Silkeborg OK 2.45.14
2) OK Øst 2.46.00
3) Kolding OK 2.47.53

D 45
1) Odense OK 2.29.59
2) OK Øst 2.43.53
3) HSOK 3.02.14

D Min. 150
1) OK Pan 2.07.04
2) Horsens OK 2.16.28
3) FIF Hillerød 2.17.21

H 35
1) Tisvilde Hegn OK 2.58.19
2) OK Øst 3.08.01
3) Farum OK 3.08.01

H 40
1) OK Syd 2.51.17
2) Ålborg OK 2.54.32
3) Silkeborg OK 2.55.06

H 45
1) HSOK 2.22.54
2) Herning OK 2.35.23
3) Ballerup OK 2.37.24

H 50
1) Tisvilde Hegn OK 2.21.29
2) Lille PI/Sk 2.43.01
3) OK Pan 2.44.49

H 55
1) Odense OK 2.35.41
2) Silkeborg OK 2.35.50
3) Tisvilde Hegn OK 2.37.25

H 60
1) Odense OK 2.36.15
2) Farum OK 2.44.30
3) Tisvilde Hegn OK 2.44.58

H 65
1) Odense OK 2.11.58
2) OK 73 2,18.00
3) OK HTF 2.25.38

Dansk Orienterings-Forbund
K. K. Terkelsen
75871705


DOF på Facebook

Sponsorer

Trimtex
Løberen

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF