Ved lørdagens DM på kortdistancen fik Morten Fenger-Grøn, OK Pan, igen understreget, at han er i storform og helt har overvundet de skader, der ellers har plaget ham i længere tid. Efter en sikker sejr i sit indledende heat fortsatte han de gode takter i

Ved lørdagens DM på kortdistancen fik Morten Fenger-Grøn, OK Pan, igen understreget, at han er i storform og helt har overvundet de skader, der ellers har plaget ham i længere tid. Efter en sikker sejr i sit indledende heat fortsatte han de gode takter i finalen og vandt med knap et halvt minut foran Rene Rokkjær, OK Pan, og Mikkel Lund, Faaborg OK. På fjerdepladsen fulgte Mads Ingvardsen, der også har været skadet i foråret, tæt fulgt af Carsten Jørgensen på femtepladsen.
Hos damerne distancerede de to landsholdsløbere Helene Hausner, OK Øst, og Anne Konring Olesen, FIF Hillerød, resten af feltet. På tredjepladsen kom Olena Zabrodska, Farum OK, og tyve sekunder efter Vanessa McGrail, OK Pan, og Dorthe Dahl, Farum OK.
Hos herrejuniorerne løb Christian Christensen guldet hjem og kan nu lægge medaljen ved siden af den, han vandt sidste år. På de næste pladsen fulgte Rasmus Søes, Farum OK, og Tue Lassen, Faaborg OK. Hos damejuniorerne var der også tale om reprise af sidste års mesterskab, idet Signe Søes, Farum OK, igen fik guld. I år foran de to Horsensløbere Sarah Naomi Thomsen og Karina Boen Knudsen.
Alle resultaterne kan ses på http://www.orientering.dk/hg/DMinst.html

Resultater
Medaljer DM Kort, Anneberg Skov, 31. august

H21WRE 4.700 km 16 K
1 Morten Fenger-Grøn OK Pan 24:07
2 René Rokkjær OK Pan 24:33
3 Mikkel Lund Faaborg OK 25:10

D21WRE 3.725 km 13 K
1 Helene Hausner OK ØST 25:08
2 Anne Konring Olesen FIF Hillerød 25:40
3 Olena Zabrodska Farum OK 27:04

H17-20 3.975 km 13 K
1 Christian Christensen St. Binderup OK 22:31
2 Rasmus Søes Farum OK 22:52
3 Tue Lassen Faaborg OK 23:12

D17-20 3.175 km 13 K
1 Signe Søes Farum OK 23:03
2 Sarah Naomi Thomsen Horsens OK 24:09
3 Karina Boen Knudsen Horsens OK 24:26

D-16 2.800 km 13 K
1 Sofie Sørensen OK Roskilde 24:32
2 Maja Alm OK H.T.F. 25:51
3 Camilla Bergmann Lillerød IF O-afd 25:54

Dame35 2.525 km 10 K
1\t\tMarianne Lynge Kolding OK 17:34
2 Mette R. Steffensen OK ØST 17:44
3 Charlotte Thrane OK ØST 17:57

Dame40 2.400 km 10 K
1 Søs Munch Hansen OK Sorø 20:19
2 Mona Rasmussen OK H.T.F. 21:13
3 Dorthe Hansen Silkeborg OK 23:18

Dame45 2.350 km 9 K
1 Ingrid Johannsen Silkeborg OK 20:08
2 Tove Andersen OK ØST 24:14
3 Lone Dybdal Århus 1900 24:22

Dame50 2.275 km 9 K
1 Mona Nørgaard OK Pan 23:30
2 Birgit Hausner OK S.G. 25:01
3 Lotte Hjort Faaborg OK 25:28

Dame55 2.125 km 10 K
1 Inge Jørgensen OK Roskilde 22:47
2 Marianne Lykking OK 73 22:54
3 Ellis Byrgiel Sommer OK ØST 24:03

H-16 3.575 km 15 K
1 Rasmus Djurhuus FIF Hillerød 22:19
2 Sigge L. Jensen FIF Hillerød 24:03
3 Emil Folino Nielsen FIF Hillerød 24:06

Her.35 3.800 km 14 K
1 Jens Hansen Farum OK 22:05
2 Bo Simonsen FIF Hillerød 22:41
3 Jan Eg Pedersen Tisvilde Hegn OK 23:08
3 Henrik Markvardsen OK Pan 23:08

Her.40 3.700 km 11 K
1 Søren Maarup Kolding OK 21:56
2 John Søndergård FIF Hillerød 22:17
3 Jan Møller Aalborg OK 22:33

Her.45 3.400 km 12 K
1 Rolf Lund HSOK 20:14
2 Steffen Alm OK Syd 22:14
3 Torben Seir HSOK 24:23

Her.50 3.250 km 12 K
1 Leif E. Larsen Tisvilde Hegn OK 21:06
2 Janne Brunstedt OK Roskilde 21:24
3 Grue-Sørensen Tisvilde Hegn OK 22:02

Her.55 3.100 km 13 K
1 K. K. Terkelsen OK Gorm 23:26
2 Peter Rude ROK 24:02
3 Ove Svendsen OK Roskilde 24:16

Her.60 2.800 km 13 K
1 Arne Pedersen Mariager OK 22:24
2 Henning Nielsen Farum OK 23:31
3 Kai Å. Laursen Aalborg OK 24:55


Her.65 2.500 km 11 K
1 Bendt Frandsen Farum OK 22:24
2 Preben Christiansen Odense OK 22:53
3 Gunnar Tamberg Ballerup OK 24:12


Her.70 2.175 km 9 K
1 Peter Larsen HSOK 20:57
2 Palle Bay Køge OK 23:42
3 Jørgen Poulsen OK 73 25:46


DOF på Facebook

Sponsorer

Trimtex
Løberen

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF