På Sydkredsens repræsentantskabsmøde i Kolding fik Sydkredsens Børne- og Ungdomsudvalg ny formand.

På Sydkredsens repræsentantskabsmøde i Kolding fik Sydkredsens Børne- og Ungdomsudvalg ny formand.

Det blev Kurt Andersen Fåborg, der tager over efter Jeanette Smed.

Læs mere på udvalgtes hjemmeside her

Vi arbejder i øjeblikket sammen med Danmarks Idræts-Forbund på at få DIF-medlemsindberetningerne pr. 1. december 2002 helt på plads.

Vi arbejder i øjeblikket sammen med Danmarks Idræts-Forbund på at få DIF-medlemsindberetningerne pr. 1. december 2002 helt på plads.
På listen optræder vi med 115 klubber og foreninger, hvoraf flere er overbygningsklubber eller foreninger med tilknytning til militæret, som ikke har orienteringsløb som deres primære aktivitet.
Blandt det vi kalder A-klubber ser top 3 sådan ud...

FIF Hillerød - 236 medlemmer
OK Pan - 225 medlemmer
Odense OK - 218 medlemmer

Når vi kun tæller de aktive medlemmer
Dejligt at alle 3 kredse er med i top 3
Der kommer flere tal senere.....

På Sydkredsens repræsentantskrabmøde var der ønske om nærmere at stifte bekendtskab med det nye tilmeldingsprogram, som Carsten Steenberg har udviklet i samarbejde med Østkredsen.

På Sydkredsens repræsentantskrabmøde var der ønske om nærmere at stifte bekendtskab med det nye tilmeldingsprogram, som Carsten Steenberg har udviklet i samarbejde med Østkredsen.

Programmet vil nu blive præsenteret for de sydjyske og fynske klubber ved et kursus lørdag den 22. marts 2003 på vestfyn.

Se indbydelsen her.

Landstræneren har godkendt nedenstående løbere til at være Kraftcenter-berettigede 1. halvår 2003.

Landstræneren har godkendt nedenstående løbere til at være Kraftcenter-berettigede 1. halvår 2003.
Løbere i DOF’s Elite- og U25- grupper er endvidere Elitecenterberettigede. Det betyder, at de har adgang til Team Danmarks IdrætsMedicinskeTjeneste (IMT) med læge, fysioterapeut m.m.
Krav og kriterier for at blive godkendt som KC- løbere kan læses på Eliteudvalgets hjemmeside.
Efter løberens navn og klubtilhørsforhold er nævnt hvilken elitegruppe løberen er i, eller hvorfra løberen er indstillet til Kraftcentret.

KRAFTCENTER Farum, Træner: Søren Olsen\t\t

Carsten Jørgensen,Tisvilde Hegn OK, \tElite\t
Thomas Jensen, Tisvilde Hegn OK, \tElite\t
Jacob Grønnegaard, Farum OK, \tU25\t
Christian Hansen, Farum OK, \tU25
Michael Sørensen, OK Øst, \t U25\t
Rune Olsen, Tisvilde Hegn OK, \tU25\t
Rune Monrad, Søllerød OK, \tU25\t
Peter Horstmann, Søllerød OK, \tU25\t
Lars Lindstrøm, FIF Hillerød, \tDOF\t
Sune Jørgensen,\tFarum OK, \tDOF\t
Johan Fegar,Tisvilde Hegn OK,\tKC Farum\t
\t\t\t
Helene Hausner, OK Øst,\tElite\t
Dorthe Skovlyst, OK Øst, Elite\t
Anne Konring Olesen,FIF Hillerød, Elite\t
Maria Høyer, Kolding OK, Elite\t
Christine Horstmann, Søllerød OK, KC Farum\t
Taru Ikäheimonen, OK Øst, KC Farum

KRAFTCENTER Århus, Træner: Thomas Hjerrild\t

René Rokkjær, OK Pan, \tElite
Morten Fenger-Grøn, OK Pan, \tElite
Troels Nielsen, Horsens OK, \tElite
Mikkel Lund, Faaborg OK,\tElite
Henrik Jørgensen, Faaborg OK, \tU25
Christian Nielsen, Faaborg OK, \tU25
Patrick McGrail, OK Pan, \tDOF
Martin Hansen, OK Pan, \tDOF
Claus Bloch,OK Pan, \tDOF
Nikolaj Nielsen, Aalborg OK, \tDOF
Thomas Skouenborg, Holstebro OK, \tKC Århus
Thorbjørn Gasbjerg, Herning OK, \tKC Århus
\t\t
Vanessa McGrail, OK Pan, \tU25
Anna Bobach, Aalborg OK,\tU25


Igen i år lader Kortudvalget det være op til "den almindelige o-løber" at bestemme, hvilket kort, der skal hædres med titlen, Årets Kort.

Igen i år lader Kortudvalget det være op til "den almindelige o-løber" at bestemme, hvilket kort, der skal hædres med titlen, Årets Kort.
Kortudvalget har udpeget i alt ni kandidater - 3 fra hver kreds. Man kan stemme på eet af kortene her på DOF's hjemmeside.
Der er sat rødvin på højkant for den bedste begrundelse.

RSS Nyheder

feed-image RSS

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF