5 af 12 løbere kvalificerede sig til morgendagens A-finaler på mellemdistancen. Bedste danskere var to debutanter.

Jens Christensen beretter:
"Yngste deltager på det danske hold i A finalen.
Maja Alm kvalificerede sig som den eneste pige til A finalen på mellemdistancen ved JWOC i Polen.
Danmark fik 42 % af deres løbere med i A finalen, da det gik lidt bedre for drengene.
Her kvalificerede Jeppe, Tue, Christian og Emil sig til A finalen.
Følgende må i morgen løbe i B finalen: to drenge, Kasper og Bjarne og fem piger, Louise, Sarah, Ane, Sofie og Line.
Der løbes i et meget kuperet terræn ved Gdansk, hvor stigningen i dag har været på 240 meter på baner af 3,5 – 4,5 km. Flere af løberne har haft en del bum og deres løb har båret tydelig præg af første dags nervøsitet.
Vi for venter pæne resultater i A og B finalen i morgen.
Vejret er skiftende med regn og sol".

Resultater fra de enkelte heat.
20 bedste i hver heat går videre til morgendagens finaler.

Herrer
Heat A, 4.400 km, 11 KP, 49 løbere
1. Jacek Kowalczyk, Poland 26:26
2. Anders Skarholt, Norway 26:30
3. Johan Lindahl, Sweden 27:22
8. Christian Christensen 28:08
17. Jeppe Borch Petersen 29:53

Heat B, 4.500 km, 11 KP, 51 løbere
1. Matthias Merz, Switzerland 27:38
2. Martin Johansson, Sweden 27:39
3. Oystein Sorensen, Norway 28:32
7. Emil Folino 30:08
25. Kasper Andersen 33:06

Heat C, 4.300 km, 11 KP, 50 deltagere
1. Vaclav Komanec, Czech Republic 26:20
2. Tomas Drencak, Slovakia 26:22
3. Nilsen Audun Bjerkreim, Norway 26:28
15. Tue Lassen 28:22
24. Bjarne Knudsen 29:33

Damer:
Heat A, 3.600 km, 10 KP, 44 deltagere
1. Iwona Wicha, Poland 25:21
2. Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Norway 26:09
3. Elina Skantze, Sweden 26:13
12. Maja Alm 28:31
22. Sarah Thomsen 29:40

W20B, 3.600 km, 10 KP, 35 deltagere
1. Hanny Allston Australia 25:13
2. Alison O' Neil Great Britain 25:32
3. Martina Tichovska Czech Republic 25:39
22. Ane Linde 30:25
26. Sofie Sorensen 31:19

Heat C, 3.500 km, 10 KP,
1. Anni-Maija Fincke, Finland 24:04
2. Helen Jansson, Sweden 24:23
3. BRadka rozkova, Czech Republic 24:41
25. Anne-Louise Gadsbolle 29:27
33. Line Soderlund 31:42

http://www.wksflotagdynia.pl/jwoc2004.htm

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF