Efterårets første danske mesterskab for juniorerne – DM Kort – gav sejr til favoritterne Tue og Ane. Ane er efter sejren allerede sikret den samlede sejr i DOF’s Junior Cup og for Tue skal meget gå galt, hvis ikke han også slutter som samlet vinder.

Efter seks af årets syv afdelinger i Junior Cuppen fører Tue Lassen hos drengene og Ane Linde hos pigerne.
Ane Lindes samlede sejr kan ikke røres, hvorimod Rasmus Djurhuus i drengeklassen fortsat har en chance for at vinde den samlede sejr.
I sport kan som bekendt det meste ske, og der er fortsat en teoretisk mulighed for at Tue ikke bliver den samlede vinder efter syvende og sidste afdeling, DM-Lang. Rasmus Djurhus har en teoretisk chance for at vinde, men det kræver ualmindelige dårlig indsats af Tue Lassen, fejlklip eller at han ikke stiller op og at Rasmus minimum bliver nr. et eller to til DM-Lang.

Stillingen i DOF Junior Cup efter 6. afdeling (DM-Kort)
Damer:

1.\tAne Linde,\t OK Pan \t238
2.\tMaja Alm,\tOK HTF\t222
3.\tLine Søderlund,\t Farum OK \t192
4.\tMette Hjerrild,\t OK Pan \t183
5.\tIda Marie Herfordt,\t Farum OK \t176
\t\t\t
Herrer: 1.\t
Tue Lassen,\t Fåborg OK \t 234
2.\tRasmus Djurhuus,\t FIF Hillerød \t 224
3.\tChristian Bobach,\t Silkeborg OK \t 201
4.\tPhilip Giødesen Lund,\t Søllerød OK \t 188
5.\tEmil Folino Nielsen,\t FIF Hillerød \t 188
\t\t\t

Vinder af DOF Junior Cup 2005 er den løber, der efter sidste afdeling har fået flest point
i 5 af årets 7 DOF Junior Cup afdelinger.

JUNIORRANGLISTEN
Juniorranglisten er efter DM fortsat, at Tue Lassen, Fåborg OK og Ane Linde, OK Pan fører suverænt, men når det er sagt, bedes man bemærke den imponerende repræsentation af FIF Hillerød drenge på ranglisten- i alt seks af de bedste 10 er FIF Hillerød løbere!

Stillingen i Juniorranglisten efter DM-Kort (6. afdeling af DOF Junior Cup) er:

Piger:

1.\tAne Linde\t OK Pan \t 250
2.\tMaja Alm,\tOK HTF\t 236
3.\tLine Søderlund,\t Farum OK \t 209
4.\tSofie Sørensen,\t OK Roskilde \t 185
5.\tMette Hjerrild,\t OK Pan \t 183
6.\tHenriette Baun,\t Horsens OK \t 181
7.\tIda Marie Herfordt,\t Farum OK \t 176
8.\tLærke L. Jensen,\t FIF Hillerød \t 169
9.\tPernille Spangsberg,\tOdense OK\t 164
10.\tRikke Vide Petersen,\t Horsens OK \t 162

Drenge: 1.\tTue Lassen,\t Fåborg OK \t 245
2.\tRasmus Djurhuus,\t FIF Hillerød \t 231
3.\tJeppe Borch,\t Silkeborg OK \t 203
4.\tEmil Folino Nielsen,\t FIF Hillerød \t 203
5.\tChristian Bobach,\t Silkeborg OK \t 201
6.\tSigge Jensen,\t FIF Hillerød \t 195
7.\tPhilip Giødesen Lund,\t Søllerød OK \t 194
8.\tJeppe Ruud,\t FIF Hillerød \t 177
9.\tAnders Konring Olesen,\t FIF Hillerød \t 156
10.\tCasper Wraa,\t FIF Hillerød \t 154

DOF JUNIOR RANGLISTE
Den aktuelle ranglisteplacering beregnes ud fra de 5 højeste point i de 9 seneste konkurrencer (incl. løb i 2004).


Se mere: http://www.dk.orienteering.org/ranking/

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt