Fåborg dominans i de to eliteklasser ved DM Mellem/Kort. Favoritsejre i de to dameeliteklasser.

Længe så det ud til at DM-Mellem skulle blive et internt klubopgør mellem de tre dygtige Fåborg drenge med Mikkel Lund som dansk mester, Henrik Jørgensen to'er og Christian Nielsen som tre'er.
Det grønne billede blev dog spoleret af en sent startende Troels Nielsen fra Horsens OK, der med en fin finish fik sig presset ind foran Christian Nielsen med seks sekunder.
Mikkel der hermed tog sin første DM titel på Mellem-distancen udtalte efter løbet: "Jeg følte mig godt løbende, formen fra VM har holdt sig, og jeg havde kun et halvt minuts bom"
Flere medaljer venter sikkert trekløveret fra Fåborg Individuelt vil de uden tvivl være med, når der skal kæmpes om medaljer på den klassiske distance, men især på stafetten har de gode kort til at genvende titlen.

Hos damerne viste Anne Konring Olesen igen klasse, og i en terræntype hun er særdeles vant til, vandt hun med et forspring på over to minutter ned til Tenna Nørgaard Landsperg,Tisvilde Hegn OK og Helene Hausner, OK Øst, hvis indbyrdes medaljefordeling først blev afgjort af vejvalgene til sidsteposten.

I junioreliteklasserne blev der løbet kvalifikation og finaler i DM-kort (vindertid 25 minutter)
Grønt var også øverst på skamlen i H 17-20, hvor det blev til favoritsejr til Tue Lassen, Fåborg OK foran Christian Bobach, Silkeborg OK og Emil Folino Nielsen, FIF HIllerød.

Favotitten hos pigerne, Ane Linde, OK Pan vandt foran Maja Alm, HTF og Mette Hjerrild, OK Pan og Herre 21 Elite (6,9 km, 26 poster):

1. Mikkel Lund Faaborg OK 33.25
2. Henrik Jørgensen Faaborg OK 34:00
3. Troels Nielsen Horsens OK 34:22
4. Christian Nielsen Faaborg OK 34.28
5. Claus Hallingdal Bloch OK Pan Århus 34.31

Damer 21 Elite (5,7 km, 23 poster):

1. Anne Konring Olesen FIF Hillerød 34.14
2. Tenna Nørgaard Landsperg Tisvilde Hegn OK37.27
3. Helene Hausner OK Øst 37.34
4. Maria Højer Staugaard Kolding OK 38.43
5. Karina Boen Knudsen Horsens OK 39.32

H 17-20 (4.6 km, 23 poster):
1. Tue lassen, Fåborg OK 22. 27
2. Christian Bobach, Silkeborg OK 23.19
3. Emil Folino Nielsen, FIF Hillerød 24.40
5. Casper Wraa, FIF HIllerød 24.33
5. Philip G. Lund, Søllerød OK 24.48

D 17-20 (3.5 km, 19 poster)
1. Ane Linde OK Pan 22.20
2. Maja Alm, HTF 23.43
3. Mette Hjerrild, OK Pan 24.06
4. Linde Søderlund, Farum OK 24.54
5. Rikke V. Pedersen Horsens OK 26.22

http://home11.inet.tele.dk/kok/dmkort2005/index.htm

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt