DOF’s venner har gennem de seneste år støttet unge talentfulde løberes mulighed for at komme med på landsholdets efterårscenter i Norge eller Sverige. Nu støtter de også DOF’s Junior Cup med præmier.

Dansk Orienterings-Forbunds Venner – eller i forkortet udgave ’DOF’s Venner’ eller blot ’Vennerne’ - blev stiftet i 1961. Foreningens formål er primært at yde økonomisk støtte til opgaver, som DOF ikke kan afse tilstrækkelige midler til.

De sidste år har ’Vennerne’ ydet støtte til talentfulde unge løbere, dels i forbindelse med afholdelse af træningslejre for eliteløberne på efterårets Team Danmark center i nordisk terræn, hvor landets bedste 15-16-årige løbere inviteres med på ’Vennernes’ regning og dels i form af personlige træningsstipendier.

Nu bringer Klavs Madsen, bestyrelsesmedlem i DOF’s Venner, det glade budskab, at ’Vennerne’ gerne vil støtte ungdommen yderligere, ved at give et gavekort til årets sammenlagte nr. 1, 2 og 3 i hver af de to juniorklasser i DOF’s Junior Cup.

Klavs Madsen fortæller, at foreningen har omkring 250 medlemmer, der årligt indbetaler et beløb på minimum 100 kr og han fortsætter: -
”Hvis man ønsker at støtte DOF's talentfulde løbere eller hjælpe landsholdet godt på vej i deres storsatsning frem mod Verdensmesterskaberne
på hjemmebane i 2006, kan man gøre det gennem indmeldelse i ’Vennerne’.
Indmeldelse sker ved at kontakte foreningens kasserer, Mogens Nielsen, Holme
Parkvej 338, 8270 Højbjerg, e-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

DOF på Facebook

Sponsorer

Trimtex
Løberen

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF