Stillingen i Trimtex Cup og Landinspektør Junior Cup er efter weekendens løb nu opdateret

Stillingen i Trimtex Cup og Landinspektør Junior Cup er efter weekendens løb nu opdateret

Hos seniorerne er det Renè Rokkjær og Anne Konring Olesen, der efter tre afdelinger fører.
Anne Konring Olesen fortsætter i samme spor som sidste år. Her stillede hun op i otte af i alt12 afdelinger og vandt de syv.
Efter tre afdelinger i år har Anne foreløbig maksimum point, bedste dansker i Spring Cup med sin flotte femteplads og så sejr i DM nat og DM Sprint.
Karina B. Knudsen, der sidste år stort set ikke var med er glædeligt flot tilbage og ligger nu på andenpladsen. Signe Søes, der ikke deltog i DM Nat, ligger på tredjepladsen.
Renè Rokkjær, der sidste år måtte afskrive hele efteråret på grund af skade, er i år vendt stærkt tilbage. Fik en fornem sjetteplads ved Spring Cup, vandt DM Nat og blev nr. fem til DM Sprint.

Stillingen i Trimtex Cup efter tre afdelinger:
DAMER
1.\tAnne K. Olesen,\tFIF Hillerød\t150 point
2.\tKarina Boen Knudsen,\tHorsens OK\t112
3.\tSigne Søes,\tOK Pan\t82
4.\tHelene Hausner,\tOK Øst\t80
5.\tMaria M. Høyer, Staugaard\tKolding OK\t71

HERRER
1.\tRené Rokkjær,\tOK Pan\t131 point
2.\tNicolai Nielsen,\tAalborg OK\t110
3.\tRasmus Søes,\tFarum OK\t104
4.\tChristian Christensen,\tOK Pan\t94
5.\tTue Lassen,\tFaaborg OK\t92
6.\tRune Monrad,\tSøllerød OK\t91
7.\tJens Knud Maarup,\tFarum OK\t91
8.\tClaus Bloch,\tOK Pan\t88
9.\tPeter Horstmann,\tSøllerød OK\t87
10.\tCarsten Jørgensen,\tTisvilde Hegn OK\t76

Landinspektør Junior Cuppen
Her ser stillingen således ud:
PIGER
1.\tMaja Alm,\tOK HTF\t50 point
2.\tAne Linde,\t OK Pan \t45
3.\tCamilla Bergmann,\t Allerød OK \t41
4.\tLine Søderlund,\t Farum OK \t38
5.\tPernille Spangsberg,\t Odense OK \t36

DRENGE
1.\tSøren Bobach,\t Silkeborg OK \t 50 point
2.\tSigge L. Jensen,\t FIF Hillerød \t 45
3.\tCasper Wraa,\t FIF Hillerød \t 41
4.\tRasmus Kragh,\tSkive AMOK\t 38
5.\tChristian Bobach,\t Silkeborg OK \t 36
6.\tRasmus Folino Nielsen,\tFIF Hillerød\t 35
7.\tPhilip Giødesen Lund,\t Søllerød OK \t 34
8.\tRasmus Djurhuus,\t FIF Hillerød \t 33
9.\tAsbjørn Mathiasen,\t Silkeborg OK \t 32
10.\tAnders Konring Olesen,\t FIF Hillerød \t 3

http://www.dk.orienteering.org/elite/ranking.html

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF