U16-samling d. 18. - 20. September Thy

U16-holdet gør sit bedste for at blive til at kunne møde 'fremmede' udfordringer bedst muligt, så holdet var taget 'længst væk' fra, hvor de fleste på holdet bor, nemlig til Thy.

Her løb de lørdag i Stenbjerg og Tved Plantage og deltog i søndagens divisionsløb i Nystrup Plantage.

Formålet med samlingen var, at løberne skulle have både ’teoretisk’ og praktisk erfaring med at forberede sig op mod en konkurrence – herunder forberedelse i forhold til netop de særlige udfordringer, som det givende konkurrenceterræn har. I dette tilfælde et klitterræn, hvorfor deltagerne på samlingen også skulle få erfaring med ’gode’ postindløb i klitterræn.


Holdet:

Piger:
Agnes Nørgård Kracht, Tisvilde Hegn OK, Amanda Isaksen, OK Snab, Annika Simonsen, FIF Hillerød, Birka Øhlenschlæger Nielsen, Silkeborg OK, Ida Øbro, Tisvilde Hegn OK, Lise Termansen, OK HTF, Marie Erskov Krogh, OK Øst Birkerød, Nikoline Holm Splittorff, FIF Hillerød, Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK

Drenge:
Andreas Bock Bjørnsen, OK Pan Århus, Emil Olander Lorentz, Allerød OK, Lasse Falck Weber, Tisvilde Hegn OK, Lasse Fugmann Thamdrup, Allerød OK, Malte Kjær Hemmingsen, FIF Hillerød, Malthe Poulsen, FIF Hillerød, Mikkel Holm Nielsen, OK Pan Århus, Rasmus Krogh Madsen, OK Roskilde

Afbud: Mads Møller Skaug, OK Pan Århus

Trænere/ledere: Jesper Stamp, Anders Bachhausen, Anders Bank, Rasmus Iversen, Camilla Bevensee, Josephine Dewett

Løberne dominerede naturligvis de respektive to klasser med sejre til Lise Termansen og Lasse Fugmann Thamdrup.

Se resultatlisten

http://www.nordvestok.dk/Divmatch%202015/Resultater%20pr%20klasse.pdf

H16-banen kan ses her

http://www.nordvestok.dk/Kort/Op%20ned%20%20match%2020.%20sept.%202015%20Bane%203.%20jpg.jpg

D16-banen kan ses her

http://www.nordvestok.dk/Kort/Op%20ned%20%20match%2020.%20sept.%202015%20Bane%204.%20jpg.jpg

Næste weekend er de fleste U16-løbere på plads i Divisionsfinalen i Brøde Skov ved Allerød i et terræn, der er knap så fremmed som skovene i Thy.

http://www.nordvestok.dk/Divmatch%202015/Resultater%20pr%20klasse.pdf

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF