Rasmus Folino Nielsen kører dog en 14 plads hjem og Camille Søgaard tager endnu en podieplacering.

Dagens store fysiske udfordring havde ikke mange lyspunkter for de danske ryttere.

Andreas Bergmann punktere tidligt på banen og kan ikke udbedre skaden, så han måtte udgå. Allan Jensen brød løbet efter ca. 30 min., hvilket var planlagt på forhånd, for at være klar på morgendagens stafet. Rasmus Søgaard havde heller ikke dagen. Han lavede en del fejl, og kunne ikke finde flow. En punktering på sidste post gjorde dagens løb en tand værre. På herresiden var der dog et enkelt lyspunkt, da Rasmus Folino Nielsen kørte ind i en rigtig god tid, der endte med at række til en 14. plads, hvilket er hans til dato bedste placering i et internationalt mesterskab. Johan MacLassen stillede til start i B finalen, men et bom sidst på banen og et par dårlige vejvalg koster for meget tid, og det resulterede i en plads som nr. 16.

Hos damerne havde Camilla ikke dagen. Nogle store fejl koster meget tid og straffes hårdt, men selv om hun slutter på en 6. plads lige inden for podiet var det bestemt ikke et løb Camilla var tilfreds med. Det var ikke planlagt, at Nina Hoffmann, som brækkede kravebenet for 6 uger siden, skullekøre den lange distance, så derfor er hun meget tilfreds med at kunne gennemføre til en placering som nr. 17. Cæcilie Christoffersen kørte et godt løb, men hun må indse, at det meget hårde og fysisk krævende terræn ikke var til hendes fordel. Cæcilie blev nr. 35.

Caroline Ryge havde set frem til langdistancen og håbet på at kunne gøre det godt her, men løbet fik et ganske andet udfald efter alt for mange fejl.

Oliver Friis Blev bedste danske junior som nr. 17, men en stor fejl der koster 9 min fratager ham en plads i nærheden af podiet. Christoffer Gjøtterup og Rasmus Sørensen laver begge for store fejl og ender som henholdsvis 40 og 41.

D20
1. Darya Mikryukova, Rusland – 86.22
2. Lou Denaix, Frankrig - 92.20
3. Elvira Larsson, Sverige - 92.23
20. Caroline Ryge Carlsen, Danmark - 116.02

H20
1. Oskar Sandberg, Sverige - 86.48
2. Vaclav Snuparek, Tjekkiet - 87.44
3. Antoine Vercauteren, Frankrig - 88.13
17. Oliver Friis, Danmark – 99.48
40. Christoffer Gjøtterup, Danmark – 119.09
41. RasmusSørensen, Danmark – 119.22

D21
1. Martina Tichovska, Tjekkiet - 91.07
2. Svetlana Poverina, Rusland - 92.13
3. Cecilia Thomasson, Sverige - 94.04
6. Camilla Søgaard, Danmark - 97.18
17. Nina Hoffmann, Danmark - 105.04
35. Cæcilie Christoffersen, Danmark - 120.59

H21
1. Anton Foliforov, Rusland - 102.11
2. Jussi Laurila, Finland - 103.41
3. Luca Dallavalle, Italien - 103.47
14. Rasmus Nielsen Folino, Danmark - 110.45
38. Rasmus Søgaard, Danmark - 126.07
MP. Allan Jensen, Danmark
MP. Andreas Bergmann Hansen, Danmark
DNS. Michael Sommer, Danmark

16. Johan MacLassen, Danmark - 91.56 (B-Finale)

I morgen står den på stafet, i samme terræn hvor der i dag er kørt Langdistance så der er lagt op til endnu en hår dag i sadlen – holdene er som følgende:

D21.
Danmark 1 - Nina Hoffmann, Cæcilie Christoffersen, Camilla Søgaard

H20
Danmark 1 – Oliver Friis, Christoffer Gjøtterup, Rasmus Sørensen

H21
Danmark 1 – Allan Jensen, Rasmus Folino Nielsen, Rasmus Søgaard
Danmark 2 – Michael Sommer, Andreas Bergmann Hansen, Lasse Brun Pedersen

http://www.wmtboc2015.cz/

DOF på Facebook

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt