Skip to main content

Stor interesse for talenttræning: 58 deltagere var klar

| Jana Kukanakanthan | Nyheder

Der var stor interesse for DOFs kompetenceaften om fysisk og motorisk træning for talenter d. 11. maj, hvor hele 58 deltagere var tilmeldt det online oplæg med cheflandstræner Tue Lassen. Flere steder blev webinaret desuden fulgt samlet i klubhuse, hvor klubkammerater så med sammen.

Aftenen bød på både teori, konkrete træningseksempler og masser af inspiration til arbejdet med talentudvikling i orienteringssporten. Deltagerne fik blandt andet indsigt i, hvordan forskellige typer intervaller påvirker kroppen, hvordan styrketræning kan bruges målrettet til løbere, og hvordan begreber som tærskeltræning, laktat og farttræning omsættes til praksis.

Tak for opbakningen. Kompetenceaftenen var en del af DOFs nye træneruddannelse, der skal gøre det lettere for både trænere, løbere og frivillige at få ny viden og konkrete værktøjer med hjem til klubtræningen.

Gik du glip af oplægget – eller vil du gense det? Så kan webinaret ses her

Næste kompetenceaften d. 10. juni – tilmeldig i O-service

Næste kompetenceaften finder sted 10. juni og handler om “Træningsudarbejdelse i Condes & OCAD – Tips & tricks”. Her bliver der delt konkrete værktøjer og erfaringer til planlægning og udarbejdelse af træninger og baner. Du får æren af at lytte til landstræner Johan Runesson og Cheflandstræner Tue Lassen. Vi glæder os til at se jer!

Læs mere og tilmeld dig i O-service

Læs om andre kommende kompetenceaftener