
Så er det Tiomila-tid
Bøgen springer ud, dagene bliver varmere. Der er mange forårstegn på denne tid af året, men et af de sikreste er den svenske 10-personers stafet, Tiomila. Orienteringens Champions League. De største klubbers styrkeprøve. En ultimative udfordring. Sammen med den ligeledes legendariske finske Jukola-stafet midt i juni, er Tiomila højtiden for klubhold - primært fra Norden, mn også fra en række andre europæiske lande.
I år afholdes løbet lidt sydligere end normalt, nærmere bestemt i Tranås et stykke øst for Vättern, den aflange sø, som ligger midt i det sydlige Sverige. Som altid regner vi med at se mange danske hovedroller på internationale hold og måske endda med et eller flere danske hold med fremme.
Herrestafetten starter kl. 17:30 og så løber de tre første herreture i dagslys før de giver plads til starten af damestafetten, som starter i skumringen kl. 21:30 og afvikler to ture. Kl. 23:00 er der jagtstart for herrestafetten, hvor løberne starter direkte ud på den legendariske långa natten, der i år er 16 km og ugaflet. Så følger tre korte natture og til sidst tre lange ture, mens dagen langsomt gryer indtil forventet afgørelse kl. 06:00 søndag morgen. Damestafetten starter igen kl. 05:00 - med en 13 km ugaflet bane - og ventes at blive afgjort lidt efter 08:30 søndag morgen. Inden alt det, kan man også følge ungdomsstafetten for løbere op til 16 år. Den starter kl. 14:30 lørdag eftermiddag og ventes at være afgjort omkring kl. 16:15. Ungdomsstafetten har 4 ture, hvor der kan være to løbere på såvel anden som tredje tur. TC Sjælland stiller atter i år med tre hold.
Hele 10 danske herrehold er blandt de i alt 314 tilmeldte hold - lidt færre end de 336 sidste år. Traditionelt er det OK Pan Aarhus og Farum-Tisvilde OK, som løber med de bedste danske placeringer. Når disse linjer skrives, er holdene endnu ikke offentliggjort, så det er for tidligt at udnævne det potentielt stærkeste danske hold, men ubekræftede forlydender fortæller om et stærkt og topmotiveret Farum-Tisvilde hold med start nr. 20. Herreklassen har også danske hold fra Søllerød, OK Øst - med nogen support fra Ballerup - og Horsens/Silkeborg. Og sandelig om ikke Aarhus 1900 også stiller med et hold i herreklassen. Stærkt!
Derudover er der danske løbere på en række øvrige favorithold, eksempelvis ventes Rasmus Møller Jess at være med på et af favoritholdene, OK Linné fra Uppsala og mon ikke Oscar David Broman Jensen er at finde på Pan Kristianstads hold?
I dameklassen med 6 løbere på et hold, ville Farum-Tisvilde normalt være bedste bud på en dansk topplacering, men ubekræftede forlydender taler om, at afbud kan påvirke holdets chancer, så måske det er i år, OK Pan Aarhus atter trækker det længste danske strå. Der er ligeledes hold fra Søllerød og OK Øst på startlisten.
Ellers vil det være på svenske tophold, at vi kan vente at se de dygtige danske stjerner, særligt i IFK Göteborg, men også eksempelvis Västerviks OK, som Agnes Nørgaard Kracht løb til sejr i Kolmårdskavlen for nogle uger siden.
Løbet kan følges på forskellige måder. Eksempelvis streames løbet via IOFs liveside her.