Skip to main content

Kom med til webinar om bynære løb som rekrutteringsmagnet

| Johanne Valbjørn Gydesen | Nyheder

Foto: Ernst Poulsen, Amager OK

 

DELTAG I WEBINARET HER

 

Hvordan kan man bruge eksisterende, lokale orienteringsløb til at invitere nye ind i sporten?

Det spørgsmål forsøger vi at besvare på et online webinar torsdag d. 30. oktober 2025 kl. 20:00 - 21:30. Kom og vær med!

 

I København har klubben Amager OK over de seneste år udviklet deres løbsserie AMOK Metr-O Cup til at være et trækplaster, ikke kun for klubbens og naboklubbernes medlemmer, men også for alle dem, som er nysgerrige på at prøve kræfter med orienteringsløb. Klubben har tilmed haft en medlemsvækst på ca. 10 % om året, mens Metr-O Cup'en har været afholdt.

Arrangørerne i AMOK har iværksat flere tiltag, både hvad angår informationen forud for løbet, tilmeldingmodtagelse af løberne på dagen og ikke mindst: de håndsrækninger, man efterfølgende giver til de løbere, der har været af sted til løb i klubben.

Der er nemlig et stort potentiale i at bygge ovenpå det, man som klub allerede gør i forvejen - og bruge det som en anledning til at invitere flere ind i fællesskabet.

 

Kom og hør om erfaringerne og få en masse gode hands on-eksempler på, hvad der har vist sig at virke – lige til at tage med hjem og prøve af i din egen klub.

På webinaret deltager bl.a. Ernst Poulsen, som har været stævneleder på AMOK Metr-O Cup i fem år.

 

Webinaret faciliteres af DOF’s udviklingskonsulent Johanne Valbjørn Gydesen.

 

Tilmelding er åben i O-service.

Læs mere om DOF's webinarer her.