
Otte løbere udtaget til 3. runde af World Cuppen i Schweiz
Når 3. runde af World Cuppen løber af stablen i Usta, Schweiz, den 26.–28. september, bliver det med otte danske løbere på startstregen. For løberne venter en intens weekend med tre sprintdiscipliner på programmet – en klassisk individuel sprint, en stafet og en Knock-Out Sprint – hvor de får mulighed for at bygge videre på de mange lovende præstationer fra EM tidligere på året.
Tre dage med sprint på højeste niveau
Programmet for weekenden ser således ud:
- 26. september: Individuel sprint
- 27. september: Sprintstafet
- 28. september: Knock-Out Sprint
Den tætte stævneplan betyder, at løberne skal præstere på topniveau tre dage i træk, og med tre forskellige sprintformater bliver der både brug for hurtighed, teknisk præcision og taktisk overblik.
Sprintstafetholdene vil blive udtaget efter den individuelle sprint, så de bedst formstærke løbere kan sættes på de afgørende pladser.
Stærkt hold trods afbud
Der er desværre enkelte afbud til denne runde. Malin Agervig Kristiansson, Linus Agervig Kristiansson og Jacob Steinthal. De tre må sidde over efter en lang sæson og obligatorisk skoleforløb.
Derudover deltager Elias Hinge Krogsgaard ikke i Schweiz, da han stiller op ved Bjerg-VM i Spanien samme weekend. Han slutter sig dog til holdet igen, når VM-træningslejren i Italien begynder umiddelbart efter World Cup-runden.
Landstrænerteamet understreger dog, at holdet stadig står stærkt og har gode muligheder for at følge op på de flotte resultater fra EM.
De udtagne løbere
- Emil Øbro
- Oscar David Broman Jensen
- Magnus Dewett
- Mads Skaug
- Hedvig Valbjørn Gydesen
- Josefine Lind
- Ida Agervig Kristiansson
- Ida Øbro
Med denne trup ser Danmark frem mod endnu en intens World Cup-weekend, hvor fokus er på at høste værdifulde World Cup-point og finpudse formen frem mod de kommende mesterskaber.