Danmark i aktion ved EM-sprintstafetten i Hasselt
Onsdag aften blev Europamesterskaberne i orientering i Belgien skudt i gang med sprintstafetten i Hasselt – en intens åbningsdistance, hvor fire løbere sammen kæmper for deres nation.
Danmark stillede til start med Ida Agervig Kristiansson, Oscar David Broman Jensen, Magnus Dewett og Malin Agervig Kristiansson – et hold med både rutine og nye kræfter.
Danmark blev nr. 7 efter en stafet med både stærke momenter og små marginaler.
- På første tur lagde Ida stærkt ud og holdt Danmark med i frontfeltet.
- Oscar og Magnus fulgte op på anden og tredje tur med en solid indsats.
- Malin på sidste tur kæmpede til det sidste, men en fejl kostede tid.
”Løberne lykkedes med den opgave de havde, og det var at sætte nogle gode præstationer sammen”, siger sprintlandstræner Mikkel Lund lige efter sprintstafetten.
”Ida løser det supergodt på første tur. Herrerne løber noget nær det optimale, og vi kan ikke forlange mere, da de gør det så godt de kan. Så der er lidt at arbejde med op til de bedste, men det vidste vi også godt. Og så har vi Malin på sidsteturen, som går all in på det. Hun løber fantastisk, og på 2/3 af banen får hun taget et halvt minut ind på teten og prøver virkelig at komme op. Hun er kun 13 sekunder efter en 4. plads, og så mister hun desværre kontrollen”
Det er tæt på, at Danmark ville have været på podiet, men en fejl koster desværre tid, og Malin løber ind som nr. 7, 49 sekunder efter Ungarn.
”Det er hvad der sker, når man virkelig går all in – you win some and you lose some – og jeg synes det var det helt rigtige, at hun turde tage chancen. Det er så tæt på, at vi holder den, så alt honnør til holdet. Jeg er stolt af dem, det er virkelig godt kæmpet”, siger Mikkel Lund.
Stafetten bød på høj fart i de smalle gader i Hasselt, hvor fejl kostede dyrt i et tæt felt.
Medaljerne blev fordelt med guld til Norge, sølv til Schweiz og bronze til Sverige.
Knock Out-kvalifikationen venter:
Allerede i morgen skal de fire løbere i ilden igen, da kvalifikation til Knock Out-sprinten venter i Geel. Udover de fire løbere møder vi også resten af landsholdet, og det bliver spændende, hvem vi ser i finalen på fredag.
Damer:
- Ida Agervig Kristiansson
- Malin Agervig Kristiansson
- Josefine Lind
- Hedvig Valbjørn Gydesen
- Ida Øbro
Herrer:
- Jacob Steinthal
- Linus Agervig Kristiansson
- Magnus Dewett
- Elias Hinge Krogsgaard
- Mads Skaug
- Emil Øbro
- Oscar David Broman Jensen
Sådan fortsætter EM i Belgien:
- Torsdag 28/8 – Knock Out-sprint kvalifikation i Geel (ingen TV, følg IOF Live fra kl. 14)
- Fredag 29/8 – Knock Out-sprint finaler i Geel (IOF TV fra kl. 13:20)
- Søndag 31/8 – Individuel sprint i Lier (IOF TV fra kl. 15:30)