
Nikoline vinder SØLV i VM MTBO langdistance
Sølv til Nikoline Splittorff efter et tæt opgør med Ruska Saarela. Det blev afgjort af et markant tidstab på det sidste langstræk kort før mål, desværre til finnens fordel. De øvrige danskere måtte nøjes med sekundære placeringer, bedst gik det for Camilla Søgaard med en 8. plads.
Nikoline lagde godt ud og indhentede den 37-årige veteran Ursina Jäggi (SUI) med to min allerede på post 3. Normalt er der 3 min. startinterval i langdistance, men arrangørerne må have fået tilladelse til at gå ned på 2 min.
Fra post 5 gik Nikoline i spidsen, indledningsvis dog tæt fulgt af Ruska Saarela, som startede 4 min. efter Nikoline. Et mindre bom på post 9 bragte afstanden ned under minuttet, det skulle dog blive værre endnu.
Nikoline fulgtes med Ursina resten af banen, hvilket formentlig dækker over at schweizeren har hængt godt på. Det viste sig i hvert fald at være klogt, da hun kørte ind til en overraskende bronzemedalje.
Vejvalget over ca. 2,5 km fra post 16 til 17 blev afgørende. Nikoline vælger venstre om, mens Ruska kører mere lige på. Finnen er 1,13 min hurtigere, går i front og det holder hun de sidste 3 poster. I mål er Nikoline 18 sek. efter. Anden guldmedalje til Ruska Saarela ved dette VM efter sprintguldet tirsdag.
Camilla Søgaard er også godt med langt hen i løbet. Ved post 6 er hun blot 3 sek. efter Nikoline og da de rammer post 15 er hun med i kampen om bronze. Her smider hun ca. 2½ min. og det ender som skrevet med en 8. plads.
Cæcilie Christoffersen rammer ikke dagen og efter for mange små fejl ender hun som nr. 17.
Det bemærkes at damernes bane er noget for kort. Vindertiden skal være mellem 105-115 min., Ruska vandt i 93 min.

Hos herrerne kørte Oliver Friis sig en til en acceptabel 19. plads. Noah Tristan Hoffmann blev nr. 41 blandt de 73 startende.
Det blev dobbelt tjekkisk med guld til Vojtech Ludvik, sølv til Krystof Bogar og bronze igen til hjemmebanehelten Bartosz Barbielski. Det fik han også torsdag i fællesstarten. Tjekkerne havde hele 4 mand i top-6.
De danske damejuniorer havde en mindre mindeværdig langdistance. De tabte fra start og kom aldrig til at spille en fremtrædende rolle. Sofie Okkels Jensen blev nr. 14 og Miri Brunstedt Nørgaard nr. 21.
VM-guldet blev delt mellem Malin Lara Rörhl (SUI) og Irmante Aleliunaite (LTU). 3 poster før mål var førstnævnte 1,22 min. efter! Bronze til Aino Kakaanpaa (FIN).
Både i W20 og M20 var banerne for lange. Vindertiden er 84-92 min. – her var de oppe omkring 100 min.
Miri fik dog alligevel en tur på podiet, da VM langdistance samtidig var afslutningen på årets Young Guns World Series. Det kan sammenlignes med world cup for eliten. I W20 blev hun samlet nr. 3.
I elitens world cup førte Nikoline Splittorff før VM. Det gør hun fortsat, men det er skrumpet til en 37 point føring foran Ruska Saarela. Det hele bliver afgjort i de to sidste individuelle løb i midten af september i Bulgarien, hvor der er op til 200 p. på spil i en sprint og langdistance. Camilla er samlet nr. 4 og Cæcilie er nr. 13.
Det skal med at i U23 world cup ligger Noah Hoffmann samlet nr. 9.
Søndag afsluttes VM med de traditionelle stafetter. Danmark er forsvarende verdensmestre hos damerne og vi er kæmpe favoritter. Cæcilie begynder, Niko kører 2. tur og Camilla slutter af. Kan det gå galt?
Ja, det kan det. Stafet er stafet og der er sket større overrraskelser gennem tiden. Finnerne kan være med, hvis de kan hænge på de to første ture. Svenskerne skal håbe på at Elvira Larsson kan hænge på 1. turen, så kan Tilda Palm og Gabriella Gustafsson godt nå et stort resultat. Ellers er det tjekkerne og måske Schweiz der bejler til medaljer.
Hos herrene stiller danskerne op med Oliver først, Morten Örnhagen på tur 2 og Noah på sidsteturen. Der er ingen forventninger om et resultat. En top 10 vil formentlig være mere end tilfredsstillende.
I damejunior stiller Sofie og Miri op med den australske rytter Maya Bennette. De kan naturligvis ikke placere sig gældende, men om ikke andet får de lov til at køre og få lidt stafet-erfaring. De stiller op i den rækkefølge.
Følg stafetter her fra kl. 11.00: RELAY | International Orienteering Federation
Desværre er der ikke live tracking før efter stafetterne. Der er web-tv og live resultater.
VM’s hjemmeside finder du her: team360.pl
Fotos: Katja Brunstedt undtaget topfoto som er fra arrangørerne.
