
Caroline Gjøtterup og Jacob Steinthal tog føringen i Trimtex Cup
Første afdeling af seniorranglisten, Trimtex Cup, blev afviklet lørdag i legendariske Vester Thorup Klitplantage vest for Fjerritslev.
I dameseniorklassen sejrede landsholdsstjernen fra en række tidligere verdensmesterskaber - senest VM i Danmark i 2022 - Caroline Gjøtterup fra Faaborg OK. Som Caroline fortæller i interviewet, som kan ses på DOFs facebook-side, har hun ikke konkurreret så meget på det seneste og på billedet kan man se en af de gode grunde til det - sønnen Aksel fylder et år om 14 dage. Caroline havde derfor sat sig for at gennemføre et sikkert løb - det gik fint til post 1, så kom der lidt udfordringer i det teknisk krævende terræn, men Caroline kom ind i rytmen og endte med en sejrsmarginal på 19 sekunder til Alberte Kaae-Nielsen fra Søllerød OK - og dermed også en rigtigt flot sæsonstart for Alberte.
Caroline fortalte videre, at hun nu går efter at komme tilbage på landsholdet med primært fokus på skovdistancerne med World Cup i Idre i juni og VM i Finland til juli. Caroline er klar over, at konkurrencen bliver hård for at komme på det stærke danske damelandshold og er også spændt på, hvordan hverdagen vil hænge sammen, når hun om kort tid genoptager arbejdet efter endt barsel. Men med Carolines fornemme VM-resultater in mente, skal hun bestemt ikke afskrives på forhånd.
Jacob Steinthal havde også som ambition at løbe sikkert, men undgik heller ikke tidstab i det krævende terræn. Jacob vurderede dog, at banen forløb i nogle lidt finere traceer end ved DM Lang, hvilket nok har bidraget til, at km-tiden i dag var hurtigere end i efteråret. Lige bag Jacob viste landstræner Tue Lassen, Silkeborg OK, at han fortsat kan sætte et stærkt løb sammen, når terrænet virkeligt er krævende. Som Jacob spøgefuldt sagde i facebook-interviewet, så var det et fokusområde for ham at ikke blive slået af Tue. Forskellen mellem de to var 49 sekunder. På de næste pladser sikrede Laurits Bidstrup Møller, Silkeborg, samt brødrene Jonas Falck Najbjerg og Lasse Falck Weber - begge fra THOK - sig gode udgangspunkter for den videre dyst om at vinde Trimtex Cup i 2025.
Alle resultater fra løbet kan ses her.
Søndag afsluttes Nordjysk 2-dages med mellemdistance og første afdeling af Løberen Junior Cup. Som billedet viser, var Løberen også tydeligt til stede på stævnepladsen og mange benyttede sig af de gode tilbud.