
Sigrid Høyer Staugaard i top 10 ved Junior-VM
På dagens mellemdistance ved Junior-VM tog Sigrid Høyer Staugaard en fornem 10. plads på en smukt beliggende idrætsplads i Dobric, små 2o km nord for værtsbyen Pilsen. “Det var teknisk svært, men sjovt derude. Og selvom jeg får lavet en fejl til post 11, gik det overordnet ret fint,” lyder det fra Sigrid Høyer Staugaard i mål efter mellemdistancen. Sigrid var bare et halvt minut fra den sjetteplads, som havde betydet en plads på podiet. Laura Kaldahl Hornbæk og Laura Bobach løb sig også i top 50 i det stærke felt med 141 gennemførende løbere. I toppen erobrede langdistancevinderen Lucie Dittrichova fra Tjekkiet endnu en titel med en knusende sejrsmargin på 1:20 min.
Sigrid på vej mod 10. pladsen
Laura Bobach på de sidste meter
Unge Frida Kärner Grooss i flot spurt mod mål
I herrejunior ville Niels Dalgaard have erobret en 37. plads, men han fik glemt at registrere en post, som han ellers løb lige forbi og blev følgelig registreret som ikke godkendt. Dermed blev unge Niels Elton Jokumsen (på introbilledet) bedste danske herreløber på 71. pladsen af de 169 gennemførende. Casper Blakskjær var 17 sekunder efter Niels som nr. 77. Endnu et af de unge talenter, Axel Örnhagen Jørgensen var yderligere 45 sekunder efter på placeringen som nr. 90.
Casper Blakskjær næstbedste danske herrejunior
Axel Örnhagen Jørgensen flyvende mod mål
“Igen var vi helt klar over hvad opgaven ville blive og havde forberedt os godt. De bedste af vores herrer løb ikke op til det potentiale de på dele af banen i dag viste, at de har. Til gengæld får Sigrid sat et godt løb sammen, hvor hun undervejs ligger til en podieplacering, og hun viser at hun er en af de bedste juniorer i verden lige nu,” vurderede U 18 landstræner Mikkel Kaae-Nielsen efter løbet.
Mellemdistancen var den sidste individuelle konkurrence ved årets Junior-VM. I morgen, lørdag, tager samme fantastiske arena imod endnu en gang, når mesterskaberne afsluttes med den traditionelle skovstafet. Herrejunior starter kl. 09:00 og løbet kan som altid følges her.
De danske Herrejuniorhold er:
Hold 1
Casper Blakskjær
Niels Dalgaard
Mads Christian Maarup
Hold 2
Axel Örnhagen Jørgensen
Niels Elton Jokumsen
Tobias Olloz
Damejunior starter kl. 11:00 og her stiller Danmark med disse hold:
Hold 1
Laura Kaldahl Hornbæk
Amalie Ertmann
Sigrid Høyer Staugaard
Hold 2
Laura Bobach
Sigrid Øhlenschlæger Nielsen
Frida Kärner Grooss
Resultater fra mellemdistancen
Damejunior
1 Lucie Dittrichova, CZE 24:12
10 Sigrid Høyer Staugaard 26:51
44 Laura Kaldahl Hornbæk 30:53
46 Laura Bobach 31:10
76 Frida Kärner Grooss 33:30
86 Sigrid Øhlenschlæger Nielsen 36:00
108 Amalie Ertmann 39:23
Herrejunior
1 Jan Strycek, CZE 25:42
71 Niels Elton Jokumsen 31:42
77 Casper Blakskjær 31:59
90 Axel Örnhagen Jørgensen 32:44
92 Tobias Olloz 32:59
107 Mads Christian Maarup 34:01
DSQ Niels Dalgaard