Efter weekendens testløb i det vestjyske, er i alt 14 løbere i klasserne D/H15-16 og D/H17-18, udtaget til at løbe ungdoms EM i Ungarn i starten af juli. 12 løbere er udtaget til JWOC i Portugal i klassen D/H17-20.

EYOC i Ungarn, der har været rykket flere gange grundet covid-19, finder sted nord for hovedstaden Budapest, i Salgótarján op mod grænsen til Slovenien, og bliver en varm fornøjelse for de unge løbere, med gennemsnitlige temperaturer over 20 grader. Der skal løbes tre distancer, tre dage i træk i det kuperede grænseland, langdistance, sprint og stafet. 

For de lidt ældre løbere, der skal løbe JWOC i Portugal, i det teknisk krævende Aguiar de Beira, bliver det også et spørgsmål om at holde hovedet koldt, når de skal kæmpe mod nogle af verdens bedste løbere mellem 17 og 20 år. 

Det er dog de bedste danske løbere, der stiller til start på begge mesterskaber, og der var kamp om pladserne til testløbene.

"Det har ikke været en hel nem udtagelse, der har været kamp om pladserne både for de helt unge i HD15-16, men også hos de ældste i HD17-20. Det er jo fedt at se som landstræner at der er mange gode løbere som kan være med i kampen om pladserne til EM og VM. Nu glæder jeg mig bare til stævnerne, det er stærke hold vi stiller med over hele linjen og det bliver spændende at se hvor langt det kan række på den internationale platform," fortæller U18 landstræner Astrid Ank Jørgensen, der sammen med sit team, har udtaget holdene til de to mesterskaber.

Alle løbere er udtaget til og løber alle distancer til både EYOC og JWOC

EYOC

D16
Augusta Thorsen, Farum OK 
Frida Kärner Grooss, Allerød OK 
Ingrid Due Nygaard, Søllerød OK
Laura Hornbæk, OK Pan Aarhus
 
Reserver
Sigrid Øhlenschlæger Nielsen, Silkeborg OK 
Ella Kolstrup Hansen, OK Snab
 
H16
Axel Örnhagen Jørgensen, OK Snab
Erik Grønborg Nielsen, Allerød OK
Niels Elton Jokumsen, FIF Hillerød
Mads Christian Maarup, Allerød OK

Reserver
Asbjørn Faber Fenger-Grøn, Silkeborg OK 
Johannes Marager, Allerød OK

D18
Hedda Kärner Grooss, Allerød OK
Theresa Skouboe, Horsens OK
 
H18
Casper Staehelin Blakskjær, OK Pan Aarhus
Hannes Mogensen, Farum OK
Niels Dalgaard, Kolding OK
Tobias Olloz, Tisvilde Hegn OK

JWOC

D20
Amalie Ertmann, Allerød OK
Eva Örnhagen Jørgensen, OK Snab
Ida Riis Madsen, Rold Skov OK
Laura Bobach, Rold Skov OK
Marie Møller Nielsen, OK Pan Aarhus
Sigrid Høyer Staugaard, FIF Hillerød

Reserve 1: Hedda Kärner Grooss, Allerød OK
Reserve 2: Theresa Skouboe, Horsens OK

H20
Asbjørn Kaltoft, OK Pan Aarhus
Gustav Vinther Østermark Jensen, Kolding OK
Jonas Damm Als, OK Pan Aarhus
Mathias Buchgreitz, Søllerød OK
Oscar David Broman Jensen, Allerød OK
Theis Munktved, Allerød OK

Reserve 1: Casper Staehelin Blakskjær, OK Pan Aarhus
Reserve 2: Niels Dalgaard, Kolding OK
 

Programmet for EYOC 2022:

Lørdag 2. juli - Langdistance
Søndag 3. juli - Sprint
Mandag 4. juli - Stafet

Programmet for JWOC 2022:

Mandag 11. juli - Sprint
Tirsdag 12. juli - Langdistance
Torsdag 13. juli - Mellemdistance kvalifikation
Fredag 14. juli - Mellemdistance finale
Lørdag 15. juli - Stafet

Alle spørgsmål vedr. udtagelserne kan rettes til U18 landstræner Astrid Ank Jørgensen på tlf.: 2284 2170/e-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. 

Udtagelseskriterier kan ses her: https://do-f.dk/dansk-orienterings-forbund/landsholdet/information 

Læs mere om EYOC her: https://eyoc2020.hu/ 

Læs mere om JWOC her: https://www.jwoc2022.pt/www/ 

 

DOF på Facebook

DOF ANBEFALER

Tema FindvejiSkolen2

DOF har udarbejdet et e-læringsforløb målrettet elever i 6.-7. klasse, som lærere gratis kan benytte. Læs mere

Sponsorer

Trimtex
Løberen
   Silva

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF
OCAD