VM 2021, Doksy, Tjekkiet
Bronze, Sprint, Maja Alm
Landstrænere, Tue Lassen og Jeppe Ruud

VM 2018, Riga/Sigulda, Letland
Guld, Sprint, Maja Alm
Sølv, Lang, Maja Alm
Bronze, Sprintstafet, Amanda Falck Weber, Tue Lassen, Jakob Edsen, Maja Alm
Landstrænere, Torbjørn Gasbjerg og Kenneth Buch

EM 2018, Lugano, Schweiz
Bronze, Stafet, Cecilie Klysner, Ida Bobach, Maja Alm
Landstrænere, Torbjørn Gasbjerg og Kenneth Buch

VM 2017, Tartu, Estland
Guld, Sprint, Maja Alm
Sølv, Mix-Sprint stafet, Cecilie Klysner, Andreas Boesen, Tue Lassen, Maja Alm
Sølv, Lang, Maja Alm
Landstræner, Torbjørn Gasbjerg

2016
Samlet World Cup
Bronze, Maja Alm

VM 2016, Strömstad, Sverige
Guld, Mix-Sprint stafet, Cecilie Klysner, Tue Lassen, Søren Bobach, Maja Alm
Guld, Sprint, Maja Alm
Sølv, Stafet, Signe Klinting, Ida Bobach, Maja Alm
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

EM 2016, Jesenik, Tjekkiet
Sølv, Mix-Sprint stafet, Cecilie Klysner, Tue Lassen, Søren Bobach, Maja Alm
Bronze, Sprint, Maja Alm
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

VM 2015, Inverness, Skotland
Guld, Mix-Sprint stafet, Emma Klingenberg, Tue Lassen, Søren Bobach, Maja Alm
Guld, Sprint, Maja Alm
Guld, Stafet, Maja Alm, Ida Bobach, Emma Klingenberg
Guld, Lang, Ida Bobach
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

2014
Samlet World Cup
Bronze, Maja Alm

VM 2014, Venedig/Lavarone, Italien
Guld, Sprint, Søren Bobach
Bronze, Sprint, Tue Lassen
Bronze, Sprint, Maja Alm
Sølv, Mix-Sprint stafet, Emma Klingenberg, Tue Lassen, Søren Bobach, Maja Alm
Sølv, Mellemdistance, Ida Bobach
Sølv, Stafet, Emma Klingenberg, Ida Bobach, Maja Alm
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

EM 2014, Palmela, Portugal
Guld, Mellemdistance, Signe Søes
Sølv, Mellemdistance Maja Alm
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

VM 2012, Lausanne, Schweiz
Sølv, Sprint, Maja Alm
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

EM 2012, Falun, Sverige
Bronze, Sprint, Maja Alm
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

VM 2011, Chambéry, Frankrig
Sølv, Mellemdistance, Ida Bobach
Landstræner, Lars Lindstrøm
Assisterende landstræner, Torbjørn Gasbjerg

2010
Samlet World Cup
Bronze, Maja Alm

EM 2010, Burgas, Bulgarien
Sølv, Mellemdistance, Signe Søs
Bronze, Sprint, Maja Alm
Landstræner, Åke Jönsson

VM 2006, Aarhus, Danmark
Bronze, Sprint, Claus Bloch
Landstræner, Jakob Ødum

VM 2005, Aichi, Japan
Sølv, Mellemdistance, Chris Terkelsen
Landstræner, Jakob Ødum

EM 2004, Roskilde, Danmark
Sølv, Stafet, Chris Terkelsen, René Rokkjær, Carsten Jørgensen
Landstræner, Jakob Ødum

EM 2002, Sümeg, Ungarn
Bronze, Stafet, Mikkel Lund, René Rokkjær, Carsten Jørgensen
Landstræner, Jari Ikäheimonen

2000
Samlet World Cup
Bronze, Allan Mogensen

1998
Samlet World Cup
Guld, Chris Terkelsen

VM 1997, Grimstad, Norge
Guld, Stafet, Torben Skovlyst, Carsten Jørgensen, Chris Terkelsen, Allan Mogensen
Landstræner, Olli-Pekka Kärkkainen

VM 1995, Detmold, Tyskland
Bronze, Langdistance, Carsten Jørgensen
Landstræner, Olli-Pekka Kärkkainen

VM 1993, West Point, USA
Guld, Langdistance, Allan Mogensen
Landstræner, Olli-Pekka Kärkkainen

VM 1983, Zalaegerszeg, Ungarn
Bronze, Stafet, Mette Filskov, Hanne Birke, Karin Jexner, Dorthe Hansen
Landstræner, Torben Jørgensen

VM 1974, Viborg, Danmark
Guld, Langdistance, Mona Nørgård
Landstræner, Flemming Nørgård

EM 1964, Schweiz
Bronze, Stafet, Ellen Berg, Bodil Jacobsen, Karin Fredriksen

Landsholdsprofiler

Elitegruppen

Amanda Falck Weber
Tisvilde Hegn OK
28.07.1996
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Caroline Gjøtterup
Faaborg OK / OK Pan Aarhus
25.02.1995
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Cecilie Friberg Klysner
FIF Hillerød Orientering
02.05.1994 Pressefotos

Profil (WorldofO)

Josefine Lind
OK Gorm
06.07.1997
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Line Cederberg
Tisvilde Hegn OK
12.12.1997
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Miri Thrane Ødum
OK Øst Birkerød
10.07.1995
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Nicoline Friberg Klysner
FIF Hillerød Orientering
02.05.1994
Pressefotos

Profil (World of O)

Emil Øbro
Tisvilde Hegn OK
26.05.1996
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Jakob Ekhard Edsen
Aarhus 1900 Orientering / OK Pan Århus
22.05.1993
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Laurits Bidstrup Møller
Silkeborg OK
05.03.1998
Pressefotos

Profil (WorldofO)

Rasmus Møller Jess
OK Roskilde 19.11.1998
Pressefotos

Profil (WorldofO)

U23-gruppen

Agnes Nørgård Kracht
Tisvilde Hegn OK
11.04.1999

Profil (WorldofO)

Annika Simonsen
FIF Hillerød Orientering
26.03.2000

Profil (WorldofO)

Eva Örnhagen Jørgensen
OK Snab
05.07.2003

Hedvig Valbjørn Gydesen
OK Melfar
22.02.2001

Profil (WorldofO)

Ida Agervig Kristiansson
OK SNAB
04.03.1999

Profil (WorldofO)

Ida Øbro
Tisvilde Hegn OK
02.08.1999

Profil (WorldofO)

Malin Agervig Kristiansson
OK SNAB Vejle
21.01.2001

Profil (WorldofO)

Mathilde Smedegaard Madsen
Søllerød OK
09.04.2001

Profil (WorldofO)

Andreas Bock Bjørnsen
OK Pan Århus
06.05.2000

Profil (WorldofO)

Jacob Steinthal FIF Hillerød Orientering 19.11.2001

Profil (WorldofO)

Jeppe Edvardsen OK Snab
03.10.2001

Linus Agervig Kristiansson
OK SNAB Vejle
21.01.2001

Malte Kjær Hemmingsen
FIF Hillerød
05.04.2000

Profil (WorldofO)

Oscar David Broman Jensen
Allerød OK
27.04.2003

Søren Thrane Ødum
OK Øst Birkerød
24.04.2001

Profil (WorldofO)

Sponsorer

Trimtex
Løberen
   Silva

Organisationer og partnere

International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
DIF
OCAD