Elitecenter Orientering i Aarhus er en central del af DOFs landsholdsvirksomhed, og er et træningsmiljø til alle satsende løbere i Danmark på højt niveau.

Du finder Konceptbeskrivelsen for Elitecenter Orientering her, og du kan læse om Kriterierne for deltagelse i Elitecentret her:

Se også AU Elitesport.

Elitecenterløbere 2017

Verdensklasse-, Elite- og U23-gruppe løbere:

Caroline Gjøtterup, Faaborg OK
Cecilie Klysner, FIF Hillerød Orientering
Ida Bobach, OK Pan Aarhus
Maja Alm, OK HTF Haderslev
Andreas Hougaard Boesen, OK Roskilde
Björn Cederberg, Tisvilde Hegn OK
Jakob Ekhard Edsen, Århus 1900 Orientering
Magnus Dewett, OK SNAB
Søren Bobach, OK Pan Aarhus
Søren Schwartz Sørensen, FIF Hillerød Orientering
Thor Nørskov, OK Øst Birkerød
Tue Lassen, Faaborg OK

National elite:

Camilla Bevensee, OK Pan Aarhus
Josefine Dewett Kristensen, OK SNAB
Aske Jepsen, Søllerød OK
Christian Bobach, Silkeborg OK
Eskil Schøning, OK West
Jonas Munthe, OK Pan Aarhus
Kristian Vad, Horsens OK
Niklas Ingwersen, Horsens OK
Rasmus Djurhuus, OK Pan Aarhus
Stefan Frands Petersen, Allerød OK

U20- og U18-gruppe løbere:

Caroline Finderup, OK Pan
Lise Termannsen, OK HTF Haderslev
Andreas Bock Bjørnsen, OK Pan Aarhus
Lauridts Bidstrup Møller, Silkeborg OK
Mads Skaug, OK Pan Aarhus

ESAA løbere:

Daniel Schmidt, Herning OK
Jeppe Kejser Dahl Jensen, OK Pan Aarhus
Johan Halkjær Dupont, OK Pan Aarhus

Øvrige junior- og seniorlandsholdsløbere er altid velkomne til EC-aktiviteter

Landsholdsprofiler

Verdensklassegruppen

Ida Bobach
OK PAN Århus
30.07.1991

Profil (WorldofO)

Maja Alm
HTF / OK Pan Århus
10.07.1988

Profil (WorldofO)

Cecilie Friberg Klysner
FIF Hillerød Orientering
28.07.1996

Profil (WorldofO)

Søren Bobach
OK PAN Århus
25.4.1989

Profil (WorldofO)

Tue Lassen
Fåborg OK / OK PAN Århus
28.11.1985

Profil (WorldofO)

U23- og Elitegruppen

Amanda Falck Weber
Tisvilde Hegn OK / Eksjö SOK
28.07.1996

Profil (WorldofO)

Caroline Gjøtterup
Faaborg OK / OK Pan Aarhus
25.02.1995

Profil (WorldofO)

Andreas Hougaard Boesen
OK Roskilde

Profil (WorldofO)

Björn Cederberg
Tisvilde Hegn OK / Pan Kristianstad
22.07.95

Profil (WorldofO)

Jakob Ekhard Edsen
Aarhus 1900 Orientering / OK Pan Århus
22.05.1993

Profil (WorldofO)

Magnus Dewett
OK Snab / OK Pan
23.12.1995

Profil (WorldofO)

Søren Schwartz
FIF Hillerød / IFK Göteborg
28.12.1990

Profil (WorldofO)

Thor Nørskov
OK Øst Birkerød / IFK Göteborg
28.08.1994

Profil (WorldofO)

Juniorlandsholdet

Agnes Nørgård Kracht
Tisvilde Hegn OK
11.04.1999

Profil (WorldofO)

Annika Simonsen
FIF Hillerød Orientering
26.03.2000

Caroline Finderup
OK Pan Århus
27.08.1997

Profil (WorldofO)

Ida Øbro
Tisvilde Hegn OK
02.08.1999

Josefine Lind
OK Gorm
06.07.1997

Profil (WorldofO)

Lise Termansen
OK HTF
23.05.1999

Nikoline Holm Splittorff
FIF Hillerød Orientering
16.05.1999

Line Cederberg
Tisvilde Hegn OK
12.12.1997

Andreas Bock Bjørnsen
OK Pan Århus
06.05.2000

Lasse Fugmann Thamdrup
Allerød OK
05.06.1999

Laurits Bidstrup Møller
Silkeborg OK
05.03.1998

Profil (WorldofO)

Mads Skaug
OK Pan Århus
16.09.1999

Profil (WorldofO)

Malte Kjær Hemmingsen
FIF Hillerød
05.04.2000

Malthe Poulsen
FIF Hillerød
15.03.2000

Mikkel Holm Nielsen
OK Pan Århus
04.10.2000

Mikkel Lyskjær
Farum OK
02.03.1999

Profil (WorldofO)

Sponsorer

Cowi
Trimtex
Sportident
Løberen
Silva
Klinik
Godik
Sportlyzer
Grafisktrykcenter
MacUrth

Organisationer og partnere

Nordea-fonden
International Orienteering Federation
Team Danmark
Dansk Skole Idræt
Sport Event Denmark
Naturens Dag
DIF
Aktiv året rundt